Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2018 Sayıları
Reklam İletişim Künye

Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi

Sayy: 562 - 17.05. - 01.06.2018 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2018 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2017/18
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

DİTİB'ten Kadınlar Günü mesajı

Merkezi Köln kentinde bulunan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), Dünya Kadınlar Günü’nün 100. yılı vesilesi ile bir mesaj yayımladı

AA (Köln) 
Merkezi Köln kentinde bulunan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), Dünya Kadınlar Günü’nün 100. yılı vesilesi ile bir mesaj yayımladı. DİTİB Yönetim Kurulu tarafından yayınlanan mesajda, kadınların mağduriyetinin ve ihmal edilmesinin 21. yüzyılda insanlığın ortak sorunu olmaya devam ettiği belirtildi.

Dünyanın her bir yanında kadınlar ile ilgili olarak farklı şekil ve boyutlarda ortaya çıkan sorunların aşılabilmesi için birçok ülkede resmi kurumların, akademik çevrelerin, medyanın, çeşitli kadın kuruluşlarının ve sivil toplum örgütlerinin büyük çaba harcadığı ifade edilen mesajda şöyle denildi:

"Ancak tüm bu çabalar, sorunların istenilen düzeyde aşılmasına yetmiyor. Kadınların her hangi bir ayrımcılığa tabi tutulmadan eşit, bağımsız ve güçlü bir birey olarak toplum, kamuoyu ve siyaset tarafından kabul görmemesi, sorununun, ne dinlere ne de kültürlere atfedilecek kadar basit olmadığını ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, her birey ve kurumun, sahip olduğu etki ve ikna gücü ile, öncelikle kendi çevresinde bu sorun alanıyla mücadele etmek durumunda olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyoruz." Kadınları toplumun her katmanında görev ve sorumluluk alabilecekleri yetkinliğe kavuşturmanın, eğitim başta olmak üzere yeteneklerini ortaya koyacakları her alanda fırsat eşitliğinden yararlanmasını sağlamanın herkesin görevi olduğu belirtilen mesajda, "Tam bir asır önce Dünya Kadınlar Günü olarak ilan edilen 8 Mart, özellikle endüstri toplumlarında sömürüye başkaldıran işçi kadınların başlattığı ve dalga dalga yayılarak kadınların seçme ve seçilme haklarını elde etmelerine kadar devam eden bir süreci sembolize etmektedir. Diğer taraftan demokrasi ve insan haklarının yerleştiği ülkelerden birisi olan Almanya'da özellikle göçmen ve Müslüman kadınların toplumun her katmanında birey olarak henüz yeterince kabul görmediği ve toplumsal katılımının sağlanamadığı da bir gerçektir. Siyaset, Müslüman kadının algı ve hassasiyetlerini de dikkate alarak, eğitimden meslek edinmeye, iş hayatından toplumsal ve siyasi katılıma kadar ön açıcı olumlu mesajlar vermek, bu konuda yapıcı girişimde bulunmak durumundadır" denildi.

Mesajda son olarak DİTİB'in, günümüzde hala verilen kadın-erkek eşitliği mücadelesinde, İslamiyet'in insana bakışını Müslümanlara hatırlatmak, İslamiyet'in bu konudaki felsefesini ve yaklaşımını Müslümanların anlama ve içselleştirmesi için çaba harcamak sureti ile katkı sağlamayı sürdüreceği kaydedildi.
Teilen
2011-03/02-Sayı-390
Merhaba TV
Takvim
Interna
Toker
CNR Food Istanbul
CNR Emlak Fuari
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Dr. med. univ. A. Aslan
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Memmo Döner Bıçakları
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN