Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2021 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 603 - 25.02. - 31.03.2021 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2021 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Gıdalardaki katkı maddeleri konuşuldu

ATGIAD‘ın bu ayki konuğu Simsek Food Quality Systems (SFQS) Gıda Yüksek Mühendisi Harun Şimşek’di.

N.SALMAN (Stuttgart) 
Avrupa Türk Genç İşadamları Derneği (ATGIAD)‘nin her ay gerçekleştirdiği geleneksel sohbet akşamları devam ediyor. Her ayın son Çarşamba akşamı gerçekleştirilen sohbet akşamının bu defaki konuşmacısı, Food Quality Systems (SFQS) Gıda Yüksek Mühendisi Harun Şimşek’di.

Şimşek Almanya’da kullandığımız gıdalardaki katkı maddelerinin helal veya haram oluşu konusundaki araştırmaları, dinleyicilerin de oldukça ilgisini çekti. Süt ürünlerinden un ürünlerine, içeceklerden ilaçlara kadar birçok gıdada haram olan ürünlerin olduğunu, birçok müslümanın da bu ürünlerdeki domuz içeriklerden haberdar olmadıklarını belirtti.

Şimşek „Jelatinler en çok yoğurtlarda, kremalı pastalar, birçok yumuşak şekerlemelerde bulunuyor. Helal gıdalarla ilgili bilgi edinebilmek için yaklaşık beşyüz firmaya sorduk. Hayvanların kemik ve derilerinden elde ediliyor. Jelatinin E numarası yok. Eskiden vardı ancak kaldırıldı. Hayvansal tek renk maddesi olan Karmin (E120), Coccus catti isimli böcekten elde ediliyor ve kırmızı renklidir. Bir de çocukların konsantrasyonuna ve aktivitelerine olumsuz etki yapan renk maddeleri vardır. E102 Tartrazin, E104 Kinolin sarısı, E110 Orange Yellow 5, E122 Azorubin, E124 Koşineal Kırmı ve E129 Allura kırmızısı. Bunlar da en çok çocukların tükettiği şekerlemelerde bulunuyor maalesef“ dedi.

Gıda Yüksek Mühendisi Harun Şimşek tarafından hazırlanan ve Ocak ayından itibaren birbirinden ilginç konular, ilk kez yayınlanacak olan makaleler, gıdalardaki gizli hayvansal katkılar gibi önemli konuları içerecek olan „Helal Hayat“ isimli Türkçe ve Almanca dergi, üç ayda bir yayımlanacak.
Teilen
2013-12/01-Sayı-455
Takvim
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN