Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2018 Sayıları
Reklam İletişim Künye

Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi

Sayy: 562 - 17.05. - 01.06.2018 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2018 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2017/18
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

15. kuruluş yıldönümünü kutladı

Baden-Württmberg Türk Toplumu, 15. kuruluş yıldönümünü kutladı.

N.SALMAN (Stuttgart) 
Haberin videosu için tıklayın
Resim galerisi için tıklayın
Almanya Türk Toplumu’nun eyalet teşkilatı olarak 1999 yılında kurulan Baden- Württemberg Türk Toplumu’nun 15. kuruluş yıldönümü, Stuttgart Yeni Saray’da kutlandı.

Bakanlık, yerel yönetimler, uyum daireleri, çalışma ajanları, JC temsilcileri, Türk ve Alman STK çatı örgütleri temsilcileri, Hıristiyan, Yahudi, Süryani ve Müslüman dini kuruluşları ile cemaat temsilcilerinden oluşan 300 kişinin katıldığı kutlamaya, Eyalet Başbakan Yardımcısı Dr. Nils Schmid’in eşi Almanya Çocuklara Yardım Kurumu Hamisi Tülay Schmid, Eyalet Parlamento Başkan Yardımcısı Brigitte Lösch, federal ve eyalet milletvekilleri, belediye başkanları, Finans ve Ekonomi Bakanlığı Yöneticisi Guido Rebstock ile Stuttgart Başkonsolosu Ahmet Akıntı konuşmacı olarak katıldı.

Gazeteci Sybille Thelen’in moderasyonu üstlendiği kutlamada Firkat Klasik Türk Müziği ekibi Türk Sanat Müziği‘nden eserler seslendirdi.

Övgüyle bahsetti
Tören, Baden-Württemberg Türk Toplumu (TGBW) Başkanı Gökay Sofuoğlu’nun yaptığı selamlamayla başladı. Sofuoğlu, derneğin eğitim, yaşlı bakımı, ayrımcılık ve ırkçılıkla mücadele konularında projeler yaptığını, yerel, eyalet ve ülke genelinde kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde çalıştığını, Almanya’da yaşayan Türk toplumumun sesi olma, beklentilerini karşılama, göçmen kökenlilerin yaşadıkları toplumda katılımcılarını destekleme konularında çalışmalar yaptığını söyledi.

Başkonsolos Ahmet Akıntı ise, TGBW’nin çalışmalarından övgüyle bahsetti. Almanya'da yaşayan Türklerin gündemindeki meselelere ve bu konularda TGBW'nin bugüne kadar yaptığı çalışmaların önemine değindi.

Artık ayrılamayız
Ekonomi ve Finans Bakanlığı yöneticisi Guido Rebstock Baden-Württemberg Türk Toplumu üye derneklerine ve üyelerine yaptıkları çalışmalar ve topluma verdikleri katkılardan dolayı teşekkür etti. Sivil toplum kuruluşlarının yaptıkları toplumsal çalışmaların önemine değindi. “Türk Sivil Toplum kuruluşlarının olmadığı bir Almanya düşünülemez” dedi.

Baden-Württemberg Türk Toplumu 1999 yılında eğitim, kültür, spor, müzik, kadın çalışmaları gibi farklı alanlarda hizmet veren dernekler tarafından Stuttgart’ta kuruldu. Engellilere yardım, eğitim, ayrımcılık alanlarında verdiği hizmetler hem Türkiye hem de Almanyadaki resmi kurumlar tarafından desteklenmektedir. Yaşlı bakım mesleği alanında Stuttgart, Karlsruhe ve Mannheim’da bürolar açarak göçmen kökenlilere yönelik kültürlerine uygun uzmanlar yetişmesi yönünde çalışmalar yapmıştır. Çalışma alanları arasında çok dilli ve çok kültürlülük önemli yer almaktadır.

Almanya Türk Toplumu çatısı altında hizmet veren TGBW, Almanya genelinde 300’i yakın Türk STK ile bağlantılı çalışmaktadır. 6 çalışanı bulunan TGBW’in 6 çalışanından 5’i göçmen kökenli olup beş dilde hizmet vermektedir.
Teilen
2015-03/02-Sayı-486
Merhaba TV
Takvim
Interna
Toker
CNR Food Istanbul
CNR Emlak Fuari
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Dr. med. univ. A. Aslan
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Memmo Döner Bıçakları
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN