Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 577 - 27.12. - 31.01.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

"Artık kararlar alma zamanı"

Makedonya ve Yunanistan arasındaki isim sorununu çözmek için BM'nin atadığı arabulucu Nimitz, Atina'da görüşme yaptı.

AA (Atina) 
Birleşmiş Milletlerin (BM) Makedonya ve Yunanistan arasındaki isim sorununu çözmek için atadığı arabulucu Matthew Nimitz, sorunun 25 yıldır tartışıldığını belirterek, "Artık kararlar alma zamanı." dedi.

Atina’yı ziyaret eden Nimitz, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Makedonya’nın isim sorunuyla ilgili meselelerin artık herkes tarafından bilindiğini ifade eden Nimitz, "Daha fazla zaman kaybetmek için neden yok. Şimdi karar verme zamanı ve inanıyorum ki bu noktada bulunuyoruz." diye konuştu.

Nimitz, Makedonya’nın isim sorunuyla ilgili bazı zor meseleler bulunduğunu ancak her iki tarafta sorunun çözümüne yönelik bir dinamik bulunduğunu belirterek, "Bunu bir fırsat olarak görmeliyiz ve iki tarafı da dinlemeliyiz. Burada ve inanıyorum ki Üsküp’te de irade mevcut." dedi.

Gazetecilerin, Makedonya’nın isim sorunun çözümü için belirlenmiş bir zaman süreci bulunup bulunmadığına ilişkin sorularını yanıtlayan Nimitz, kendisinin yargıç olmadığını, sadece arabulucu olduğunu söyledi.

Nimitz, her iki hükümetin bu konuda kendi görüşleri bulunduğunu hatırlatarak, "Benim de en iyi şekilde bazı önerilerim oldu. Umarım bunları da kullanırlar. İnanıyorum ki nerede bulunduğumuzu görmek ve durumu yeniden değerlendirmek için önümüzdeki günler müzakere günleri olacak.” diye konuştu.

BM Arabulucusu Nimitz, Kocias ile görüşmesi öncesinde ana muhalefet Yeni Demokrasi Partisi (ND) Sözcüsü Yorgos Kumuçakos ile de bir araya geldi. Kumuçakos, Nimitz ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, BM Arabulucusu’nun, Makedonya’nın isim sorunun çözümüyle ilgili önerileri konusunda kendisini bilgilendirdiğini ancak bu önerilerin ND’nin endişelerini tatmin etmediğini söyledi.

Makedonya, bağımsızlığını ilan ettiği 1991'den bu yana güney komşusu Yunanistan ile devam eden isim sorunu nedeniyle Avrupa Birliği (AB) ve NATO’ya üye olamıyor. Makedonya'nın uluslararası tanınırlığı, ülkenin Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda oy birliğiyle BM üyeliğine kabul edildiği 1993 yılının nisan ayında kesinlik kazanmış ancak güney komşusu Yunanistan’ın itirazıyla geçici referans olarak "Eski Yugoslavya Cumhuriyeti Makedonya" (FYROM) adıyla üyeliğe kabul edilmişti.
Teilen
2018-02/02-Sayı-556
Merhaba TV
Takvim
Interna
Atrium Eventlocation & Catering
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN