Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 577 - 27.12. - 31.01.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Türkiye-Almanya İlişkileri

Villingen-Schwenningen ve Çevresi Alevi Kültür Merkezi, Türkiye-Almanya İlişkileri ve benzeri sorunları enine boyuna tartışmak üzere bir panel gerçekleştirdi.

Haber / Yorum: Hüseyin AKSİN (Villingen) 
Resim galerisi için tıklayın
Almanya-Türkiye ilişkileri üzerine üç-beş yıldır büyük gürültüler koparılmakta. Tarafların sık sık birbirlerine yönelik hakaretlere varan açıklamaları ile devam etmekte olan tartışmalara adeta benzin dökülmekte. Ne oldu da, kökleri 13. yy kadar uzanan bir dostluk bir anda unutuluverdi. Gerçekten ilişkiler, ticaret ve dostların alışverişi sonlanmaya mı doğru gitmekte. Tayyip Erdoğan ve partisi AKP tarafından bilinçlice kışkırtılan bu gerilim kimlere yaramakta? Türkiye-Almanya gerilimi burada yaşayan emekçiler açısından ne ifade ediyor?

Villingen-Schwenningen ve Çevresi Alevi Kültür Merkezi geçtiğimiz hafta sonu 28 Ocak günü; bu ve benzeri sorunları enine boyuna tartışmak üzere bir panel gerçekleştirdi.

Özgürlük, eşitlik ve barış mücadelesinde kaybedilenler anısına saygı duruşu ile başlayan panelin açılış konuşmasını Alevi Kültür Merkezi yönetimi adına Ali Arslan yaptı.

Arslan konuşmasında, "İçinde bulunduğumuz günlerde devam eden savaş çığırtkanlığına, Afrin’in bombalanmasına ve başka bir ülkenin topraklarına girmeye sessiz kalacağımızı kimse düşünmesin. Çünkü savaş en başta silah tekelleri ve genel olarak sömürücü egemen sınıflara yarar. Hiçbir suçu olmayan emekçiler için ise savaş ölüm getirir. İnsanlığın geleceği için, barış için Aleviler olarak bizler de üzerimize düşeni yerine getireceğiz" dedi.

"Alman silahları Afrin’de ölüm kusmakta"
Daha sonra, Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) yönetim kurulu üyesi Ali Çarman, Türkiye-Almanya ilişkileri ve tarihten-günümüze üzerine sunumunu yaptı.

Çarman konuşmasında şunları söyledi:

"Türkiye ve Almanya egemen sınıflarının dostluğu gerçek manada hiçbir zaman bozulmadı denebilinir. Böyle olmasına rağmen bir kaşık suda fırtınalar yaratılmakta. Hemen yanı başımızda 20 km ötedeki Mavzer (Mauser) silah fabrikasında Osmanlı İmparatorluğu vakti zamanında yüzbinlerce silah ve mermi almıştır.

Aradan yıllar yılı geçti bugün de ha keza Alman silahları Afrin’de ölüm kusmakta. Doğu blokunun çökertilmesi ile birlikte dünya yeniden dizayn edilmekte. Özellikle Ortadoğu toprakları da çatışmaların, savaşların ana merkezi haline getirildi. Devam etmekte olan bu kargaşada Amerika, İngiltere, Rusya, Fransa, Türkiye ve Almanya doğrudan sorumludur.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP dillerinden düşürmedikleri İslami bir söylem ve kışkırtıcılıkla Almanya’da yaşayan bizleri kendi emellerine alet etmek istemekte. Türkiye’de altı binin üzerinde irili ufaklı Alman firması iş yapmakta. İki ülkenin ticari ilişkileri devasa boyutlarda. Merkel ve Erdoğan bu gerçekliği bildikleri halde emekçiler arasında düşmanlık yaymaktalar."

Bir çok misafir güncel konularda görüşünü dile getirirken, bazıları da sorular sorarak tartışmayı derinleştirdiler. Daha güzel bir gelecek ve barış için bütün demokratik kurumlar olarak ortak yanlarımızı çoğaltmalıyız fikri herkesçe benimsendi. İlgiyle dinlenilen panel sorulara verilen cevaplarla son buldu.
Teilen
2018-02/02-Sayı-556
Merhaba TV
Takvim
Interna
Atrium Eventlocation & Catering
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN