Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 577 - 27.12. - 31.01.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Göçmenlerin sorunlarına çözüm yok

DİDF: “Yeni koalisyon anlaşmasında, yıllardan beri Almanya'da yaşayan göçmenlerin sorunları ve bunlara dair çözüm önerileri yer almıyor.”

Merhaba (Köln) 
Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, CDU/CSU ve SPD arasında sürdürülen görüşmelerin ardından kurulmasına karar verilen ve SPD üyelerinin oyuna sunulacak olan yeni koalisyon anlaşmasında, yıllardan beri Almanya'da yaşayan göçmenlerin sorunları ve bunlara dair çözüm önerilerinin yer almadığı belirtildi.

“177 sayfadan oluşan koalisyon anlaşmasında, göçmenlerin sorunları sorunları asıl olarak sığınmacılar ve ülkeye getirilecek kalifiye işgücü bağlamında alınıyor ve yıllardan beri ülkede ayrımcı politikaların mağduru olan, eşit haklardan yararlanamayan göçmenlerin durumu konusunda bir değişiklik önerilmiyor.” denen açıklamada, dört yıl boyunca bi kez daha ülkeyi yönetecek CDU/CSU-SPD büyük koalisyon hükümetinin, göçmenlerin yaşadığı ve yıllardan beri karşı karşıya olduğu sorunlar konusunda hiçbir adım atmayacağının işaretinin verildiği kaydedildi.

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Diğer taraftan, önümüzdeki dönemde Federal İçişleri Bakanlı'ğının CSU'ya verilerek İçişleri-Anavatanı Koruma ve İnşaat Bakanlığı’na çevrilmesi, göçmenler ve sığınmacılar üzerinden güvenlikçi politikaların hayata geçirileceğini bugünden gösteriyor. Her göçmen ve yabancıya potansiyel tehlike olarak bakan bu anlayışın kabul edilmesi mümkün değildir. 11 Eylül terör saldırılarından sonra devreye konulan bu anlayış asıl olarak yerli-göçmen ilişkilerini zehirlemiş, özellikle İslam ülkelerinden gelenlerin çoğunluk toplumuna uyumunu daha da zorlaştırmıştır.

Koalisyon hükümetinin yurtdışına silah satışını durdurmayı önüne koymaması da bugüne kadar mülteciliğin asıl nedeni olan savaşlar konusunda adım atmayacağını gösteriyor. Tam tersine AB'nin dış politikasının askerileşmesi konusunda yapılan planlar, bundan sonra daha militarist bir politikanın izleneceği anlamına geliyor.

Ayrıca özellikle son haftalarda tartışma konusu olan Türkiye'ye silah satışının acil olarak durdurulması da hiçbir şekilde yeni hükümetin gündeminde yer almıyor. Yarım asırdan fazla bir süredir Almanya'da yaşayan Türkiye kökenli göçmenler olarak, yeni hükümetten her türden ayrımcılığa karşı etkili mücadele, yoksulluk içerisinde yaşayan, düşük ücretli işlerde çalışan Alman ve göçmen emekçilerin durumunun iyileştirilmesini talep ediyoruz. Ayrıca, savaş sarmalı içine çekilen Türkiye'ye derhal silah ambargosu uygulayarak, girilen savaş ve çatışma üreten politikaların destekçisi olmaktan vazgeçilmelidir.”
Teilen
2018-02/02-Sayı-556
Merhaba TV
Takvim
Interna
Atrium Eventlocation & Catering
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN