Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 577 - 27.12. - 31.01.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Arakanlı Müslümanlar krizi çözülemedi

Myanmar ve Bangladeş hükümetinin imzaladığı geri dönüş anlaşmasına rağmen yüzlerce Arakanlı Müslüman hala Bangladeş'e geçmeye çalışıyor.

AA (Ankara) 
Myanmar ve Bangladeş hükümetinin imzaladığı geri dönüş anlaşmasına rağmen Arakanlı Müslümanlar, topraklarından koparılmaya devam ediliyor. Sosyal medyada yayımlanan bir videoya, Arakan'ın Rathidaung bölgesinden kaçarak Bangladeş sınırına gelen Arakanlı Müslümanların dramı yansıdı.

Arakan'dan Bangladeş'e geçmek için yeterli miktarda paraları olmayan Arakanlı Müslümanlar, günlerdir Maungdaw bölgesindeki Dang Khali sahilinde aç ve susuz halde beklediklerini dile getirdi.

Arakanlı Müslümanlar, Bangladeş'e geçmek için seslerini duyurmak istediklerini ifade etti.

"Arakan'daki Müslümanlar açık cezaevinde"
Avrupa Rohingya Konseyi (ERC) Başkanı Dr. Hla Kyaw da yaptığı açıklamada, Buthidaung bölgesinden yüzlerce kişinin Bangladeş'e geçmek için yollara düştüğünü kaydetti. Uluslararası baskılara rağmen Myanmar hükümetinin tüm "Arakanlı Müslümanları tamamen yok etme" planını değiştirmediğini ifade eden Kyaw, "Bu nedenle Myanmar, Arakanlı Müslümanların hareket özgürlüklerini, geçim kaynaklarını, eğitim ve sağlık hizmetlerini tamamen kısıtlama gibi politikalarını uyguluyor. Arakan'daki Müslümanlar açık cezaevinde. Bu nedenle kaçmaktan başka çareleri yok." değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan Associated Press (AP) ajansının haberine göre, Singapur'da bir araya gelen Güneydoğu Asya Ulusları Birliği (ASEAN) üyesi ülkelerin dışişleri bakanları da yaptıkları açıklamada, Arakanlı Müslümanlar krizine bir an önce çözüm bulunması konusundaki çağrılarını yineledi.

Arakanlı Müslümanların eve dönüş bilmecesi sürüyor
Myanmar ve Bangladeş hükümetleri, Arakanlı Müslümanların topraklarına dönüşü için 23 Kasım 2017'de anlaşma imzalamıştı. Anlaşmaya göre Myanmar'a dönmek isteyenler, Bangladeş'e geçmeden önce Myanmar'da yaşadıklarına dair belge sunmak zorunda ancak 1982'de vatandaşlık hakları ellerinden alınan Arakanlı Müslümanların Myanmar'da kayıtlarının bulunmaması ciddi sorun yaratıyor.

Anlaşmada, Bangladeş'e geçen Arakanlı Müslümanlara bu ülkede Birleşmiş Milletler (BM) tarafından verilen belgelerin de Myanmar hükümetinin "onay" sürecinden geçmesi gerektiği belirtiliyor.

Ayrıca anlaşmanın imzalanmasından itibaren 2 ay içerisinde Arakanlı Müslümanların topraklarına dönüşünün başlaması gerekiyordu. Daha sonra Arakanlı Müslümanların eve dönüş sürecinin ertelendiği duyuruldu ve bugüne kadar herhangi bir geri dönüş olmadı.

665 bin Arakanlı Banladaş'e sığındı
BM'nin açıkladığı son verilere göre, geçen yıl 25 Ağustos'tan bu yana Myanmar'daki şiddetten kaçan 655 bin Arakanlı Müslüman Bangladeş'e sığındı. Arakan'da 1970'lerde yaklaşık 2 milyon Müslüman'ın yaşadığı tahmin edilirken, sistematik saldırılardan kaçış nedeniyle bu sayı 350 binin altına geriledi.

Öte yandan uluslararası insan hakları kuruluşlarının yayınladığı uydu görüntülerine göre, bölgede Müslümanlara ait 350'den fazla köy yakıldı.
Teilen
2018-02/02-Sayı-556
Merhaba TV
Takvim
Interna
Atrium Eventlocation & Catering
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN