Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 577 - 27.12. - 31.01.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

HDK-Köln’den HDP ve Afrin’i Sahiplenme Gecesi

Köln’de düzenlenen ve 500 kişinin katıldığı “HDP İle Dayanışma Gecesi”, aynı zamanda “Afrin’i Sahiplenme, Dayanışma ve Mücadele Gecesi”ne dönüştü.

Merhaba (Köln) 
Resim galerisi için tıklayın
Saldırı ve işgalin hedefinde olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Afrin, aynı zamanda umudun ve direnişin sembolü olarak geceye damgasını vurdu. Devrim, özgürlük mücadelesi ve Afrin’de şehit düşenlerin anısına yapılan saygı duruşu ile başlayan geceye yaklaşık 500’ün üzerinde kişi katıldı.

Gecenin ilk konuşmacısı Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A) Eş Sözcüsü Esra Asiye Güden, HDP’ye yönelik saldırı ile Afrin’e yönelik işgal girişiminin birbiri ile bağını ortaya koyarak, bunun sistemin krizinden kaynaklandığını ve buna karşı birleşik mücadelenin gerekliliği ve önemine işaret etti.

Akademisyen Dr. Sharo Garip, akademisyenlerin yayınladıkları “Barış bildirisi” ile diktatörlüğün saldırıları ve izlediği savaş siyasetine vurgu yaparak, barış mücadelesinin büyütülmesine işaret etti.

PYD Avrupa temsilcisi, Kürtçe yaptığı konuşmada, Afrin işgal saldırısını ve süregelen direnişi anlatarak, emperyalistlerin onayı ve yeşil ışık yakmasıyla başlayan işgal girişimine karşı, tüm dünyada Afrin’in sahiplenilmesi ve dayanışmanın örülmesi ile yanıt olunmasını dile getirdi.

Die Linke Mv. Andrej Hunko ise, yaptığı Almanca konuşma ile Türkiye’deki diktatörlük ve HDP saldırıları ile Afrin işgalinde, Almanya’nın tutumunu ve işbirliğini iki ülke arasındaki ilişkiler üzerinden açıklayarak, özellikle de silah desteği konusundaki tutumunu aktararak, mücadelenin ve diplomatik baskıların siyasi kurumlar üzerinden yürütüldüğünü ve bunun sürdürüleceğini belirtti.

Gazeteci Hayko Bağdat’ın güncel yaşananlar ve bunun geçmiş tarihsel yaşanmışlıklar ile bağını ortaya koyan konuşması, ilgiyle karşılandı. Sıkışan, çaresiz ve saldırgan diktatörün yapabilecekleri çılgınlıklara dikkat çeken Bağdat, geçmişteki Ermeni, Dersim, Maraş katliamlarındaki hataya düşülmemesi gerektiğine vurgu yaparak, bunlardan ders çıkarılması ve gereken hazırlığın yapılmasına ve bu konuda herkesin bir şeyler yapabileceğine işaret etti.

HDP Milletvekili Tuğba Hezer de yaptığı konuşmada, 7 Haziran ile başlayan ve bugün Afrin işgal savaşı ile devam eden sürecin nedenlerini ortaya koyarak, buna karşı birleşik mücadelenin örülmesi ve büyütülmesine vurgu yaptı.

Deniz Naki de geceye katıldı
Onurlu duruşuyla herkesin gönlünü kazanan Amedspor’un sevilen futbolcusu Deniz Naki’nin geceye katılması da, katılımcılar tarafından ilgi ve sempatiyle karşılandı. Seher kitabından bir bölüm okuyacak Süleyman Demirtaş’ın, yoğun ve sarkan gece programı ve yine Köln’de Afrin için düzenlenen saat 18’deki “meşaleli yürüyüş” nedeniyle konuşmasını kısa tutması ve “Başkan yazdı, siz de okuyun” sözleri, ağabeyi eşbaşkan Demirtaş’ı hatırlattı.

Gece programını canlı ve katılımcılarla yapılan röportajlar ile ARTI TV, Medya Haber ve YOL TV yayınlarken, sanatçılar Agire Jiyan’dan Ali Keçili, Dilan Top ve Mehmet Akbaş ezgileri ile gecedeki dayanışma duygusuna emek kattılar.

Gece tertip komitesi hazırlıklarla ve etkinlikle ilgili olarak şu açıklamada bulundu:

“Afrin savaşı ile başlayan yoğun eylemlilikler, gece çalışmasında yoğunlaşmamızı olumsuz etkilese de, gerek katılım, gerekse de katılımcıların gece ile ilgili dile getirdikleri yaklaşımlar oldukça olumlu ve motive edici idi. HDP dostlarının yoğun katılımı, hem HDK çalışmaları açısından oldukça umut verici, hem de HDK çalışmalarının karşılığının var olduğunun görülmesi açısından oldukça öğretici idi. Gecenin bitimine doğru, elde edilen gelirden iki bin euro, gecemize standı ile katılan ‘Heyva Sor a Kurdistanê’ kurumuna Afrin’e iletilmesi amacıyla katılımcılar önünde teslim edilmesi alkışlarla karşılandı.”
Teilen
2018-02/02-Sayı-556
Merhaba TV
Takvim
Interna
Atrium Eventlocation & Catering
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN