Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 577 - 27.12. - 31.01.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Nazi kurbanları anıldı

Auschwitz toplama kampında tutulanların kurtarılmasının yıl dönümünde Nazi kurbanları için Federal Alman Meclisinde tören düzenlendi.

AA (Berlin) 
Resim galerisi için tıklayın
İkinci Dünya Savaşı sırasında Auschwitz toplama kampında tutulan kişilerin kurtarılmasının 73. yıl dönümünde, Nazi kurbanları Federal Alman Meclisinde (Bundestag) düzenlenen resmi törenle anıldı.

Almanya'da 1996'dan bu yana her yıl Federal Alman Meclisinde yapılan Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Başbakan Angela Merkel'in katıldığı Nazi kurbanları anma törenine bu kez konuşmacı olarak 93 yaşındaki ünlü çello sanatçısı Anita Lasker-Wallfisch katıldı. Lasker-Wallfisch, burada yaptığı konuşmada, yeniden filizlenen Yahudi düşmanlığı konusunda uyarıda bulundu.

''Antisemitizm 2 bin yıllık bir virüs ve muhtemelen tedavisi yok.'' diyen Lasker-Wallfisch, bugün Yahudi okulları ve kreşlerinin, polis tarafından korunmak durumunda kalınmasını "kötü bir durum" diye niteledi.

Federal Meclisteki törenin açılış konuşmasını yapan Federal Meclis Başkanı Wolfgang Schaeuble de hiç kimsenin din, dil, ırk ve cinsel tercihinden dolayı ayrımcılığa tabi tutulmaması gerektiğini vurguladı.

Schaeuble ayrıca sinagoglar ve Yahudi kurumları dışında birçok caminin saldırıların hedefi haline gelmesinin, Müslümanların da inançlarından dolayı düşmanca veya suçlu olarak görülmelerinin kendilerini kaygılandırması gerektiğine dikkati çekti. Bundestag Başkanı Schaeuble, Alman toplumunda nefret ve şiddete yer olmadığını belirtti.

Auschwitz toplama kampında tutulanlar, 27 Ocak 1945'te Kızıl Ordu askerleri tarafından kurtarılmıştı. Auschwitz, yaklaşık 6 milyon insanın toplama kamplarında öldürüldüğü Yahudi soykırımı için simge niteliği taşıyor. Sadece Auschwitz kampında yaklaşık 1,1 milyon kişinin öldürüldüğü tahmin ediliyor.
Teilen
2018-02/02-Sayı-556
Merhaba TV
Takvim
Interna
Atrium Eventlocation & Catering
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN