Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 577 - 27.12. - 31.01.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Irkçı askerlerin sayısı arttı

Askeri İstihbarat Dairesi 400 yeni vakayı incelerken 6 askeri ırkçı olarak sınıflandırdı.

Merhaba Haber Merkezi 
Alman ordusu içinde ırkçı olduğu şüphesiyle incelenen askerlerin sayısı 2017'de son yıllarda hiç olmadığı kadar arttı. Askeri İstihbarat Dairesi 400 yeni vakayı incelerken 6 askeri ırkçı olarak sınıflandırdı.

MAD'nin bir sözcüsünün Alman haber ajansı DPA'ya yaptığı açıklamaya göre, 2017 yılında incelenen vakalar son yıllarda hiç olmadığı kadar arttı. Sözcü, 2017 yılında ordu içinde 400 yeni ırkçılık vakasının incelemeye alındığı bilgisini verdi.

Almanya'da zorunlu askerliğin kaldırıldığı 2011 yılından bu yana bu tarzda yılda ortalama 300 vakanın incelemeye alındığı belirtildi. MAD sözcüsü, "Irkçı fenomen alanında bildirimlerde artış" gözlendiğini belirtti.

Sözcü, sayıların Alman askerleri arasında ırkçı davranışlara yönelik hassasiyetin arttığını gösterdiğini ancak bunun Alman ordusu içindeki ırkçı faaliyetlere yönelik bir gösterge olmadığını ifade etti.

Irkçı olduğu şüphesiyle incelenen 400 vakadan sadece 6 askerin ırkçı olarak sınıflandırıldığı belirtildi. Zorunlu askerliğin kaldırılmasından önceki 2008-2011 yılları arasında şüpheli vakaların sayısı daha yüksekti. Yılda yaklaşık 600 asker ırkçı eğilim taşıdığı şüphesiyle incelenmiş, bunlardan ortalama 40 vaka yetkililer tarafından doğrulanmıştı.

MAD sözcüsü, zorunlu askerliğin kaldırılmasının ardından Alman ordusu içinde aşırı solcu eğilimdeki askerlerin sayısının ise azaldığını kaydederken, aşırılığın tüm şekillerine karşı kararlı şekilde mücadele edildiğini ifade etti.

Üsteğmen Franco A. sonrası araştırma
Alman ordusu içindeki ırkçı askerlerin araştırılması, 2017 yılı bahar aylarında ırkçı olduğu düşünülen üsteğmen Franco A.'nın bir terör saldırısı planladığı şüphesi üzerine başlatıldı. Franco A. kendisine Suriyeli sığınmacı süsü vererek terör saldırısı planlamakla suçlanmış ve gözaltına alınmıştı. Evinde ve Fransa’nın Illkirch kentindeki kışlasındaki bir odada Nasyonal Sosyalizm dönemi silahlı kuvvetlerine ait eşyalar bulunmuştu. Ancak Savunma Bakanlığı, eşyaların, "suç teşkil" edecek nitelikte olmadığını açıklamıştı.

Soruşturmada, üsteğmenin şüpheyi sığınmacılara yöneltmek amacıyla, Bavyera eyaletindeki bir sığınmacı kayıt merkezinde kendisini Suriyeli sığınmacı olarak kaydettirdiği öğrenilmişti. Arapça konuşmadığı halde kendisine geçici koruma statüsü verilen Franco A. sığınmacılara yapılan para yardımlarından yararlanmıştı.

Nisan ayında "ağır bir terör suçuna hazırlık" gerekçesiyle tutuklanan Franco A. kasım ayı sonunda tahliye edilmişti. Yargıtay'ın kararında, Franco A. hakkındaki şüphelerin tamamen ortadan kalkmadığı, ancak kamusal yaşamın önemli bir ismine yönelik suikast hazırlığı içinde olduğu yönünde elde yeterli delil bulunmadığı belirtilmişti.

Alman Askeri İstihbarat Dairesi yeni bir düzenlemeyle 2017 yılında orduya başvuranlara yönelik daha sıkı bir güvenlik taraması yapıyor. 2017 yılında 7 bin 400 kişiye güvenlik incelemesi yapıldı. Başvuranlardan dört kişinin birliğe katılmasına izin verilmedi.
Teilen
2018-02/02-Sayı-556
Merhaba TV
Takvim
Interna
Atrium Eventlocation & Catering
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN