Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 577 - 27.12. - 31.01.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Grev Çadırlarına Sığmayan Coşku

Bir çadırda greve katılan işçilerin kayıt işlemleri, diğerinde havanın soğukluğu dikkate alınarak çay-kahve-çorba dağıtılırken, bir diğer oldukça büyük çadırda ise mitingleri aratmayan toplantılar gerçekleşti…

Haber / Yorum: Ali ÇARMAN (Stuttgart) 
Resim galerisi için tıklayın
Almanya’da otomobil endüstrisinin kalbi konumundaki Stuttgart ve çevresindeki metal işçileri, haklarını elde etmek için 24 saatlik grev eylemine başvurmaktalar.

Fabrikalardaki yüksek düzeydeki sanayi ve üretkenliğin en üst sınırında karlarına karlar katanlar işçilere gelince, bahanelerle işçilerin haklarını savuşturmak istemekteler. Bugüne değin sendika ile işveren temsilcileri arasındaki görüşmelerin olumsuz gitmesi aslında grevlerin habercisi oldu.

Bugün akşam saatlerinde bir çok fabrikanın önüne çadırlar kurulmaya başlandı. Küçük fabrika, büyük fabrika demeden 24 saatlik grevler başladı. Feuerbach Bosch işçileri büyük bir heyacanla akşam grev çadırlarını kurdular. Bir çadırda greve katılan işçilerin kayıt işlemleri, diğerinde havanın soğukluğu dikkate alınarak; çay-kahve-çorba dağıtılırken, bir diğer oldukça büyük çadırda ise mitingleri aratmayan toplantılar gerçekleşti.

Sabah saat beşte fabrikanın önündeyiz. Kapılar tutulmuş, sendika bayraklarıyla süslenmiş bu işyerinde grev var pankartı kapıya asılmış. Kocaman bir pankarta ise „Yeni politikalar için ayaktayız“ yazılı.

Bir saat içinde çadır işçilerle doldu taştı. İşyeri temsilciliği başkanı konuşurken grev grev grev diye tempo tutuldu. Kadın, erkek, genç işçiler ellerinde dövizlerle çadırın içinde fotoğraflar çekiliyor.

Verilen kısa bir aradan sonra saat dokuzda üçüncü toplantı (miting) başladı. Sendika adına yapılan konuşmalarda patronların adı her geçtiğinde yüzlerce işçi yuh sesleri ile tepki göstermekte.

İşçilerle sohbet ediyoruz. Hepsi coşkulu, hepsinin gözleri parlıyor. Biraz genç olanlar ilk defa greve çıkmanın heyacanını yüreğinde taşımakta. „Bizim bölümde 90 kişi çalışmakta, 3 Türk ile 2 Alman arkadaş ikna çabamıza rağmen çıkmadı. Geri kalanlarımız güle oynaya dışarı çıktık“ diyor sendika temsilcisi bir işçi.

Sohbetimiz devam ederken çevremizde on kişilik Türkiyeli işçi grubu oluştu. Greve katılım çok yüksek olmasına rağmen işçiler fabrika dışına çıkmayanlara kızgın ama ikna etmekten başka bir şansımız yok demekteler.

Her TİS döneminde, ücretlerin arttırılması mücadelesinde esas olarak iki sınıf karşı karşıya gelip güç denemelerinde bulunmaktalar. Bu süreç işçiler arasında sınıf olma bilincinin, hakkını olanı isteme tutumu ve dayanışma duygusunun geliştiği dönemlerdir.

Her işçi eyleminde, her grevde bunlara tanık olmaktayız. Bosch işçilerinin eylemi sonlandırıldı, bayrağı bu akşam bu kez Mercedes işçileri devralacak.

Halit Sezgin (işyeri işçi temsilcisi)
Akşam çadırın içindeki coşkuyu görecektin. Uzun yıllardır temsilcilik yapmaktayım bu coşku görülmeye değer. Sendikamızın talepleri isabetli ve hakkımız olan istenmekte. En iyi dönemlerinde bulunan işverenler ise provakatif açıklamalar yapmaktalar. Şimdilik 24 saatler grevler örgütlemekteyiz. Sendikamız gerek duyarsa uzun süreli grevlere de başvurabilir. Bizler dayatılanı kabul etmeyeceğiz. Umarım bu coşku ve kararlılık işverenler tarafından görülür.

Abidin-Enver-Ahmet (Bosch işçileri)
Yaklaşık iki aydır fabrikada işçiler TİS sürecini tartışmakta. Büyük çoğunluk sendikanın söylediklerinin arkasında durmasını istiyor. İki yıldır, dört yıldır çalıştıkları halde fest edilmeyen arkadaşlarımız var. Ancak işveren hala kısa süreliğine yeni işçiler almakta. Gençler arasında geleceğe güvensizlik duyulmakta. Eylem gücümüzü göstermede iyi bir araç. Bizim fabrikamızdaki değişik onlarca çalışma vardiyası birçok arkadaşımızın sağlığını alt üst etti.
Teilen
2018-02/02-Sayı-556
Merhaba TV
Takvim
Interna
Atrium Eventlocation & Catering
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN