Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 577 - 27.12. - 31.01.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Steinmeier, Müslüman cemaat temsilcileriyle görüştü

Cumhurbaşkanı Steinmeier, toplumdaki ses tonunun gittikçe sertleştiğinden endişe duyduğunu ve hangi konularda ihtiyaçların bulunduğunu öğrenmek istediğini dile getirdi.

Merhaba (Berlin) 
Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in daveti üzerine altı Müslüman dini cemaat temsilcisi ile birlikte bir görüşmeye katıldı. Görüşme, Berlin Cumhurbaşkanlığı sarayında gerçekleşti.

Müslüman temsilciler ile belirli aralıklarda sürekli bilgi alış verişinde bulunmak amacıyla bu gibi görüşmeleri yapmak istediklerini belirten Cumhurbaşkanı Steinmeier, bir günde bütün sorunların tabiki çözülemeyeceğini ancak toplumdaki ses tonunun gittikçe sertleştiğinden endişe duyduğunu ve hangi konularda ihtiyaçların bulunduğunu öğrenmek istediğini dile getirdi.

Bir hafta içinde altı cami saldırısı
Davet için teşekkürlerini dile getirerek konuşmasına başlayan DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Aşıkoğlu, „Camilerimizin endişelerini ve son bir hafta içinde altı cami saldırısı yapılması bildirmek bizim için önem arz etmektedir. Müslüman dini cemaatlerin demokratik toplum yapımızın bir parçası olduğunu ve siyasi tartışmalardan uzak tutulması gerektiğini vurgulamanız ve Müslümanlara yönelik İslamofobik ve dışlayıcı tutumlara karşı mesajlarınız toplumun rahatlaması açısından önemli olacaktır” dedi.

Daha sonra İslam’ın Almanya’nın parçası ve Almanya’daki Müslümanlar hakkında görüşler dile getirildi. Genel Başkan Aşıkoğlu „Okullarda iyi yetişmiş öğretmenlerce İslam din dersi verilmesi çabasının eyaletlerde engellerle karşılaşması ve İslam din derslerinin bazı eyaletlerde okullarda yer almaması bizi yormaktadır. Oysa gençlerin okulda doğru bilgiye dayalı iyi eğitim alması gerekmektedir. 2006 yılından bu yana Uluslararası İlahiyat programı (UİP) çerçevesinde din görevlisi yetiştirilmektedir. Alman vatandaşı ve burada yetişmiş Almancası mükemmel gençlere teoloji eğitimi verdirip onların Almanya’da camilerde hizmet etmesi için çalışılmaktadır. Şu anda DİTİB camilerinde 50 civarında bu şekilde görev yapan Alman vatandaşı din görevlisi mevcuttur” diye konuştu.

Dini cemaatlerin siyasi çalkantılara kurban edilmemesi gerektiğini belirten Aşıkoğlu, ayrıca Türk ve Alman Üniversitelerinin ilahiyat eğitimi konusunda akademik iş birliği yapılabileceğine de vurgu yaptı.

Görüşmede; Müslüman dini cemaat temsilcileri de Müslüman halkın sorunlarını dile getirerek aktüel olumsuz siyasi tartışmalar çerçevesindeki mevcut olan tehlikeleri aktardılar.

Müslüman dini cemaat temsilcileri tekrar alevlenen İslam düşmanlığı ve yüksek artış gösteren cami saldırılarınını kaygılandırıcı olduğunu bildirdiler. Katılımcılar Cumhurbaşkanı Steienmeier ile görüşmelerinde Müslümanların toplumun bir parçası olarak tanınmalarının onları kendilerini toplumun bir parçası olarak hissetmelerine ve öyle hareket etmelerine vesile olacağını söylediler.

Görüşmeye, Almanya İslam Konseyi, İslam Kültür Merkezleri Birliği, Almanya Müslüman Merkez Konseyi, Almanya Bosnalılar İslam Birliği, Almanya Faslılar Merkez Konseyi katıldı.
Teilen
2018-02/02-Sayı-556
Merhaba TV
Takvim
Interna
Atrium Eventlocation & Catering
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN