Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 577 - 27.12. - 31.01.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Alevi kadınların gönül yaprağı: Pelgüzar

3 ayda bir çıkan Alevi Kadın dergisi Pelgüzar’ın çıkış hikayesini Almanya Alevi Kadınlar Birliği Baden-Württemberg Bölge Başkanı Beyhan İpek ile konuştuk.

Söyleşi: Elif SONZAMANCI (Mannheim) 
Resim galerisi için tıklayın
Beyhan İpek Almanya Alevi Kadınlar Birliği (AAKB) Baden-Württemberg Bölge Başkanı olarak görev yapıyor. Alevi kadınları için çıkartılan Pelgüzar dergisinin de fikir anası aynı zamanda. Pelgüzar 3 ayda bir kadınlarla buluşuyor ve ilk sayısı da Eylül ayında çıkmış.

İpek, “Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) ile tanıştığımda Yol TV ve Alevilerin Sesi dergisini gördüm. Alevilerin Sesi dergisinde kadınlara dair 4 sayfa vardı. Kadınlarımızın çok emeklerini gördüm. Şiir yazanı, şarkı söyleyeni, çok güzel hikayeleri olan insanlar vardı. Bu insanların içerisinde kadınlarımızı dile getirmedik. Analarımızı, eski kadın şairlerimizi çok fazla dile getiremedik. Bir şekilde bunu onlarla paylaşmak istedim. Onlara ait bir şey olsun istedim” diyor.

“Kadın Okursa Dünyayı Değiştirir”
Erkek egemen toplumda okuyan, sorgulayan, fikir üreten kadınların istenmediğine vurgu yapan İpek, “Kadınlar okumasın, öğrenmesin, aydınlanmasın istiyorlar, çünkü kadın okursa dünyayı değiştirir“ diye belirtiyor.

Didar Ana’dan Pelgüzar’a
İpek, derginin isminin neden Pelgüzar olduğunu ise şöyle açıklıyor:

“Pelgüzar ismi bana çok sıcak geldi. Pelgüzar Didar Ana hikayesi ile başladı aslında. Didar Ana’nın hikayesi de beni etkiledi. Didar Ana, Sivas’ın Zara ilçesinde Koçgiri bölgesinde yaşayan bir anamız. Didar Ana belli bir yaştan sonra kendini hak yoluna adamış, halkı içinde rayberlik yapmış. Koçgiri insanının dertlerine ve yaralarına merhem aramış. Fakir ve yoksullara analık yapmış. Babo Xıdır’ın ona olan aşkı var. Didar Ana kendini yoluna ve inancına adadığı için Babo Xıdır’ın aşkına karşılık vermiyor. Babo Xıdır ona bir çınar ağacının altında yazdığı şiirlerle kendini dile getiriyor.”

Pelgüzar: Gönül Yaprağı
Pelgüzar, Mikail Aslan’ın kendi albümüne eklediği benim de tesadüf eseri bulduğum bir isim. Pelgüzar’ın gönül yaprağı olduğunu bilirim. Gönül yaprağının da Alevilikteki yeri çok önemli. Kadınlarımızın gönlünün her zaman yeşil ve narin olduğunu bildiğim için Pelgüzar’ı Didar Ana ile anlamlı bir buluşma olduğuna inandığım için seçtim.”

İlk çıkarılan Alevi kadın dergisi olan Pelgüzar’a kadınların ilgisinin oldukça yoğun olduğunu söylüyor Beyhan İpek. Derginin çıkışı ile birlikte çok sayıda mail ve fotoğraf aldığını dile getiren İpek, kadınların artık Pelgüzar ile bütünleştiğini belirtiyor.
Teilen
2018-02/02-Sayı-556
Merhaba TV
Takvim
Interna
Atrium Eventlocation & Catering
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN