Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 577 - 27.12. - 31.01.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Bu yılki konu "Çocuk gelinler"

E-Mizah Dergisi Don Quichotte tarafından 11.’si düzenlenen Uluslararası Karikatür Yarışması’nın konusu bu yıl “Çocuk Gelinler” olarak belirlendi.

Merhaba (Stuttgart) 
Resim galerisi için tıklayın
E-Mizah Dergisi Don Quichotte tarafından 11.’si düzenlenen Karikatür Yarışması’nın konusu bu yıl “Çocuk Gelinler” olarak belirlendi. Projenin mimarı, İstanbul Düşünce Derneği Başkanı Gaye Donay. Son dönemlerde gittikçe artan bu sorunu karikatür gibi evrensel ve etkin bir sanat aracılığıyla uluslararası bir boyuta taşımak istediklerini belirtti ve şu bilgileri aktardı:

“Gelişmekte olan ülkelerin birçoğunda, kız çocukları daha ergenliğe girmeden evlenmek zorunda bırakılıyor. Dünya üzerinde 18 yaş altı her 5 kızdan 1’inin genç yaşta evlendirildiği, bu evlilikler sırasında başlık parası alındığı ve bu çocukların kocaları tarafından şiddet gördüğü tespit edilmiştir. İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi zoraki çocuk evliliklerini yasaklamıştır. Fakat asıl sorun, bu bildirgede kaç yaşındaki çocuğun evlenmeye razı olabileceği açıkça belirtilmemiş, sadece yaşını doldurmuş her kadın ve erkeğin evlenebileceği belirtilmiştir. Bildirgedeki bu açık, caydırıcı olmaktan öte neredeyse teşvik edici bir nitelik taşımaktadır.”

Günde yaklaşık 39 bin çocuk gelin
Çocuk gelinlere Hindistan, Bangladeş, Afganistan, Etiyopya, Tanzanya gibi ülkelerde daha çok rastlandığını belirten Donay, “Ne yazık ki, günümüz Türkiyesinde de bu oranın artış gösterdiği, alınan önlemlerin ve çıkarılan yasaların yetersiz olduğu görülmektedir. Gittikçe artan olaylar üzerine geçtiğimiz günlerde sivil toplum kuruluşları ülke genelinde yoğun bir kampanya süreci başlattılar. Biz de bu kampanya sürecinde bu projeyi değerli sanatçı dostum Erdoğan Karayel’le birlikte uluslararası boyutta hayata geçirmeye karar verdik” dedi.

Korsan Gazetesi çizerlerinden Erdoğan Karayel ise yaptığı açıklamada “Dünyanın dört bir yanında yaşayan vicdan sahibi tüm çizerlere kısa sürede anlamlı bir çağrıda bulunuyoruz. Bu sorunun çözülmesine onlar da değerli çizgileriyle katkıda bulunacaklar. İnanıyoruz ki, çizilen her karikatür bizlere kötülükten, şiddetten arınmış masum birer ‘çocuk’ olarak geri dönecek” şeklinde konuştu ve tüm çizerlere çağrıda bulundu.

Karayel tarafından yapılan açıklamanın tam metni şöyle:
Sadece Türkiye’de değil dünyada da trajik bir sorun!..

"Çocuk Gelinler" uluslararası bir yarışmaya konu oldu.

Sadece Türkiye gündeminde değil, dünya gündeminde de yer alan önemli bir konu. Özellikle Pakistan, Hindistan ve Afganistan’ın başı çektiği ülkelerde 18 yaş altı çocukların zorla evlendirildiği, şiddete maruz kaldığı ve ailelerin de bu konuda yetersiz çabaları olduğu hatta bazı ailelerin teşvik edici olduğu raporlarda gözlemleniyor.

E-Mizah Dergisi Don Quichotte’un düzenlediği 11. Uluslararası Karikatür Yarışması’nın konusu bu yıl “Çocuk Gelinler” olarak belirlendi. Projenin mimarı, İstanbul Düşünce Derneği Başkanı ve G&Partner Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Donay. Son dönemlerde gittikçe artan bu trajediyi Karikatür gibi evrensel ve etkin bir sanat aracılığıyla uluslararası bir boyuta taşımak istediklerini belirten Gaye Donay, şu bilgileri verdi:
“Gelişmekte olan ülkelerin birçoğunda, kız çocukları daha ergenliğe girmeden evlenmek zorunda bırakılıyor. Dünya üzerinde 18 yaş altı her 5 kızdan 1'inin genç yaşta evlendirildiği, bu evlilikler sırasında başlık parası alındığı ve bu çocukların kocaları tarafından şiddet gördüğü tespit edilmiştir.

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi zoraki çocuk evliliklerini yasaklamıştır. Fakat asıl sorun, bu bildirgede kaç yaşındaki çocuğun evlenmeye razı olabileceği açıkça belirtilmemiş, sadece yaşını doldurmuş her kadın ve erkeğin evlenebileceği belirtilmiştir. Bildirgedeki bu açık, caydırıcı olmaktan öte neredeyse teşvik edici bir nitelik taşımaktadır.

Dünya genelinde, günde yaklaşık 39.000 kız çocuğu erken yaşta gelin oluyor!

"Çocuk Gelinler”e; Hindistan, Bangladeş, Afganistan, Etiyopya, Tanzanya gibi ülkelerde daha sıkça rastlanılıyor. Ne yazık ki, günümüz Türkiye'sinde de bu oranın artış gösterdiği, alınan önlemlerin ve çıkarılan yasaların yetersiz olduğu görülmektedir. Gittikçe artan olaylar üzerine geçtiğimiz günlerde sivil toplum kuruluşları ülke genelinde yoğun bir kampanya süreci başlattılar. Biz de bu kampanya sürecinde bu projeyi değerli sanatçı dostum Erdoğan Karayel’le birlikte hayata geçirmeye karar verdik.”

Uluslararası e-Mizah dergisi Don Quichotte’un genel yayın yönetmeni Karikatürist Erdoğan Karayel de projeyi kısaca şöyle özetledi:
“Don Quichotte, 2004 yılından bu yana dünya gündeminde olan önemli konuları çizgiye yansıtan projeleriyle tanınıyor. Bir anlamda dünya karikatürüyle Türkiye karikatürünü birleştiren bir köprü. Bu yıl düzenlediğimiz yarışmamızın amacı, ülke gözetmeksizin, tüm dünyada gittikçe artan "Çocuk Gelinler" konusunu gündeme taşıyarak, mizah yoluyla sorgulamak ve irdelemek. Ödül Töreni ve sergi İstanbul-Nişantaşı Maji Gallery’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde gerçekleşecek. Serginin özellikle bu tarihe yetiştirilmesi için oldukça yoğun bir program uyguladık. Bu yarışmamızın bir başka özelliği ise, tüm jüri üyelerinin uluslararası alanda başarılı kadın çizerlerden olması: Adriana Mosquera (İspanya), Farzane Vaziri Tabar (İran), Elena Ospina (Kolombiya), Marilena Nardi (İtalya), Martha Barragan (Meksika), Natalia Forcat (Brezilya), Nicoleta Ionescu (Romanya), Saadet Demir Yalçın (Türkiye) ve Shiva Zamanfar (İran).

----

yarışma Koşulları:
11. Don Quichotte Uluslararası Karikatür Yarışması Koşulları:
1) Yarışmaya sadece internet üzerinden (childbrides@donquichotte.org) katılabilinir.

2) Yarışmaya katılacak karikatürlerin daha önce hiç bir yarışmada ödül almamış olması gerekmektedir. Aksi takdirde ödülün geri alınabilmesi söz konusu olabilecektir.

3) Karikatürler A3 boyutunda, 300 dpi ve JPG formatında olacaktır. (Siyah-beyaz veya renkli olabilir, her türlü boyama tekniği serbesttir.)

4) Yarışmaya son katılım tarihi 28 Şubat 2018'dir.

5) Ön Seçici Kurul 1 Mart 2018 tarihinde gelen karikatürlerden 100 Finalist belirleyecek. Finalistler 2 gün boyunca sosyal medyada ve DQ internet sitesinde yayınlanacaktır.

6) Seçici kurul, gelen karikatürleri 3 Mart 2018 tarihinde değerlendirecek, sonuçlar 4 Mart 2018 tarihinde açıklanacaktır.

7) Ödül töreni ve sergi, 8 Mart 2018 tarihinde İstanbul’da Maji Sanat Galerisi‘nde gerçekleşecektir.

8) Gönderilen karikatürler Don Quichotte arşivinde muhafaza edilecektir.

9) Yarışma albümü pdf olarak hazırlanacak, gerekli sponsor desteği sağlandığında bastırılacaktır.

10) Ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan karikatürler, Avrupa'nın değişik ülkelerinde sergilenebilecektir.

Ödüller:

- Birincilik Ödülü: 1.000 Euro+Don Quichotte Madalyası
- İkincilik Ödülü: 750 Euro+Don Quichotte Madalyası
- Üçüncülük Ödülü: 500 Euro+Don Quichotte Madalyası
- 10 adet MansiyoN

Seçici Kurul:
- Adriana Mosquera (İspanya)
- Farzane Vaziri Tabar (İran)
- Elena Ospina (Kolombiya)
- Marilena Nardi (İtalya)
- Martha Barragan (Meksika)
- Natalia Forcat (Brezilya)
- Nicoleta Ionescu (Romanya)
- Saadet Demir Yalçın (Türkiye)
- Shiva Zamanfar (İran)

Organizasyon Sorumlusu:
Ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan karikatürler, Avrupa'nın değişik ülkelerinde sergilenebilecektir.

Organizasyon Partneri: G&Partner/Gaye Donay
Teilen
2018-02/02-Sayı-556
Merhaba TV
Takvim
Interna
Atrium Eventlocation & Catering
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN