Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 577 - 27.12. - 31.01.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Ulm'a göçün tarihi

1945 sonrası Ulm'a gelen göçmenlerin tarihini anlatan "Uluslararası kente yolculuk – 1945'ten beri Ulm'a Göç" adlı kitabın tanıtımı Şehir Tarihi Müzesi’nde gerçekleştirildi.

Merhaba (Ulm) 
Resim galerisi için tıklayın
Kültür dairesi, şehir arşivi, göçmenler kurumu gibi, belediye ve çeşitli kuruluşların da destek verdiği anlatan "Uluslararası kente yolculuk – 1945'ten beri Ulm'a Göç" (Auf dem Weg zur internationalen Stadt. Migration nach Ulm seit 1945) adlı kitap, geçtiğimiz ay Donaubebooks yayınevinden çıktı.

Kitabın yazarı tarihçi Tobias Ranker, Müdürü Prof. Michael Wettengel (Şehir Arşivi), Sebastian Huber (Kültür Dairesi), Michael Wettengel (Şehir Tarihi), Elis Schmeer (Internationale Stadt) ve farklı kurum ile kuruluşlardan kişilerin de katıldığı tanıtımda, onlarca yıl önce kitapta yer alan kişilerin de bulunması duygulu anlar yaşattı.

Merhaba Gazetesi'inden Hüseyin Şenol, Işın Greiner ve Banu Cengiz Öner'in Merhaba kapağıyla birlikte yer aldığı bir fotoğraf karesi ile not da var kitabın içinde. (1991 yılında, Merhaba gazetesinin 1. yılı nedeniyle düzenlenen basın toplantısından.) Programda bölgemizin tanınmış başarılı müzik gruplarından Sirius'un yaptığı müzik de büyük beğeni aldı. Aynı zamanda Ulm'un tarihi ve kültürel değeri olan, enternasyonal bir grup Sirius şu isimlerden oluşuyor: Kürşat Çelik, Rachid Benachour (Tunuslu),Vincent Vialard (Güney Fransalı) ve Gerda Rieder (Tirollu). Kitapta, Ulm'a gelip yerleşen göçmenlerin yanı sıra, ara durak olarak kullanan göçmenlerin tarihine de yer veriliyor. Yine, kitapta çok sayıda Ulm'lu, Türkiyeli ve diğer uluslardan dernek, kuruluş ve bireyin de kendini görmesi mümkün. Göçmelerin tarihi şehir içinde nasıl erimiş olduğunu, şehir kültürel yapısını nasıl değiştirdiğini belgelerle ve çok iyi bir dille anlatıyor, üzerine üç yıl çalışılan ve 70'den fazla bir yılı anlatan, 368 sayfadan oluşan kitap. Ulm'lu Türkiyelilerin de mutlaka edinmesi gereken önemli bir çalışma olmuş, Tobias Ranker'in eseri.
Teilen
2018-02/02-Sayı-556
Merhaba TV
Takvim
Interna
Atrium Eventlocation & Catering
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN