Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 577 - 27.12. - 31.01.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Merhaba'dan

Koaslisyonda anlaşma oldu gibi...

 
Merkel, İstikrarlı bir hükümet için bedel ödedik.

Başbakan Angela Merkel, "Berlin Direkt" programında yaptığı açıklamada, Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasında anlaşmaya varılan koalisyon protokolünü savundu. Maliye Bakanlığının SPD’ye verilmesi konusunda CDU içinde hayal kırıklığı yaşanmasını anladığını belirten Merkel, koalisyon müzakerelerinde 12 saat boyunca bakanlık dağılımının konuşulduğunu ifade etti. Partisinin Maliye Bakanlığını almamasını "acı verici" olarak nitelendiren Merkel, ancak CDU/CSU olarak Ekonomi ve Enerji, Uyum ve İç Güvenlik gibi bakanlıkları aldığını ve koalisyon protokolünün arkasında durduğunu belirtti.

Schulz, yeni hükümette olmayacak
Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Martin Schulz, Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri ile SPD arasında kurulacak yeni hükümette bakan olmayacağını açıkladı. Schulz, yaptığı açıklamada, kendisi için CDU/CSU ile üzerinde anlaşılan koalisyon protokolünün SPD üyeleri tarafından da kabul edilmesinin önemli olduğunu belirtti. SPD üyelerinin yapacağı koalisyon protokolüne ilişkin oylamadan başarılı bir sonuç çıkması konusunda risk gördüğünü ifade eden Martin Schulz, "Bundan dolayı kabineye girmekten vazgeçtiğimi açıklıyorum." ifadelerini kullandı.

SPD’nin oylarında düşüş
Almanya’da geçen yıl 24 Eylül’de yapılan genel seçimlerin ardından Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ile koalisyon görüşmelerinde bulunan Sosyal Demokrat Partinin (SDP) oyunun yüzde 18’e düştüğü bildirildi. Alman Birinci Televizyon kanalı ARD’nin Infratest dimap’a yaptırdığı ankete göre, 24 Eylül’deki seçimlerde yüzde 20,5 oy alan SPD’nin oyu yüzde 18’e gerileyerek tarihindeki en kötü orana düştü.

Göçmenlerin sorunlarına çözüm yok
Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, CDU/CSU ve SPD arasında sürdürülen görüşmelerin ardından kurulmasına karar verilen ve SPD üyelerinin oyuna sunulacak olan yeni koalisyon anlaşmasında, yıllardan beri Almanya’da yaşayan göçmenlerin sorunları ve bunlara dair çözüm önerilerinin yer almadığı belirtildi. Açıklamada, dört yıl boyunca bir kez daha ülkeyi yönetecek CDU/CSU-SPD büyük koalisyon hükümetinin, göçmenlerin yaşadığı ve yıllardan beri karşı karşıya olduğu sorunlar konusunda hiçbir adım atmayacağının işaretinin verildiği kaydedildi.

Federal Meclis’te çifte vatandaşlık tartışıldı
Federal Meclis’te ırkçı Almanya için Alternatif (AfD) partisinin Vatandaşlık Yasası’nda değişiklik yapılmasını istediği önerge tartışıldı. Çifte vatandaşlığın kaldırılmasını ve “opsiyon modelinin” yeniden uygulanmasını isteyen AfD Milletvekili Gottfried Curio, mecliste yaptığı konuşmada, çifte vatandaşlığın verilmesiyle yabancıların ülkeye entegrasyonunun hızlanmadığını savundu. Çifte vatandaşlığın devlete ve demokrasiye zarar verdiğini öne süren Curio, “Bunu istemiyoruz.” ifadesini kullandı.

Ombudsman: “İşin peşi bırakılmamalı”
Alman hükümetinin görevlendirdiği ombudsman Barbara John, ırkçı terör hücresi NSU’nun aydınlatılması çabalarının yetersiz kaldığını söyleyerek, “İşin peşi bırakılmamalı” dedi. John, NSU terör hücresini tümüyle aydınlatma çabalarında başarıya ulaşamadıklarını belirterek, “Geldiğimiz nokta tatmin edici değil ve bu yükü omuzlarımızda taşımaya devam edeceğiz” dedi. John, 2000-2007 yılları arasında 8’i Türkiyeli 10 kişiyi öldüren NSU’yu aydınlatma çabalarında, güvenlik bürokrasisinin yeterince işbirliği göstermemesini eleştirirken, “devletin bekasının korunması” düşüncesiyle hareket edenler olduğuna dikkat çekti.

Nazi kurbanları anıldı
İkinci Dünya Savaşı sırasında Auschwitz toplama kampında tutulan kişilerin kurtarılmasının 73. yıl dönümünde, Nazi kurbanları Federal Alman Meclisinde (Bundestag) düzenlenen resmi törenle anıldı. Almanya’da 1996’dan bu yana her yıl Federal Alman Meclisinde yapılan Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Başbakan Angela Merkel’in katıldığı Nazi kurbanları anma törenine bu kez konuşmacı olarak 93 yaşındaki ünlü çello sanatçısı Anita Lasker-Wallfisch katıldı. Lasker-Wallfisch, yeniden filizlenen Yahudi düşmanlığı konusunda uyarıda bulundu.

Irkçı askerlerin sayısı arttı
Alman ordusu içinde ırkçı olduğu şüphesiyle incelenen askerlerin sayısı 2017’de son yıllarda hiç olmadığı kadar arttı. Askeri İstihbarat Dairesi 400 yeni vakayı incelerken 6 askeri ırkçı olarak sınıflandırdı. MAD’nin bir sözcüsünün Alman haber ajansı DPA’ya yaptığı açıklamaya göre, 2017 yılında incelenen vakalar son yıllarda hiç olmadığı kadar arttı. Sözcü, 2017 yılında ordu içinde 400 yeni ırkçılık vakasının incelemeye alındığı bilgisini verdi.

AKM Heidenheim: “Barışçı çağrılara kulak ver”
Heidenheim ve Çevresi Alevi Kültür Merkezi, Giengen Belediyesi önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Heidenheim AKM adına İmdat Şahin tarafından yapılan açıklamada, “Alevilerin de yaşadığı Afrin’den ve Suriye’den tüm güçlerin kayıtsız şartsız geri çekilmesi önceliğimizdir. Artık çocukların ölmediği, annelerin ağlamadığı bir dünya inşası bizlerin elindedir. Yani duyarlı, vicdanlı, yurtsever ve barış isteyenlerin elindedir. Daha fazla ocakların sönmemesi ve daha fazla masum insanların ölmemesi için herkes üzerine düşeni yapmalıdır.” dendi.

Meşale ve tüm gazetecilerle dayanışma sürüyor
Türkiye’de tutuklu olan tüm gazetecilere özgürlük mitinglerine devam edildi. 32. kez bir araya gelen „Meşale Tolu‘ya Özgürlük, Gazetecilere Özgürlük Komitesi“ Ulm Katedrali önünde, Münsterplatz‘ta gazeteciler Meşale Tolu ve Deniz Yücel pankart ve dövizleri açarak dayanışma etkinliklerine devam ettiler. Komite sözcüsü konuşmasında, Türkiye’de tutuklu olan gazetecilerin durumuna dikkat çekti, birçok gazetecinin hala haksız yere içeride tutuklu olduklarını, Meşale Tolu gibi, serbest kalanların da bazılarına, tutuksuz yargılanma süreçlerinde yurt dışı yasağı uygulandığını söyledi.

Arakanlı Müslümanları taşıyan tekne alabora oldu
Myanmar’daki şiddet olaylarından kaçarak Bangladeş’e sığınmak için yola çıkan Arakanlı Müslümanları taşıyan teknenin alabora olması sonucu 2 bebek ile 1 çocuk yaşamını yitirdi. Bangladeş basınındaki haberlere göre, Arakan’dan gece yarısı Bangladeş’e doğru yola çıkan ve yaklaşık 54 Arakanlı Müslümanı taşıyan tekne, sabah erken saatlerde Myanmar ve Bangladeş’i birbirinden ayıran ve Arakanlı Müslümanların kaçış yolu olan Naf Nehri’nden geçmeyi başaramadı.

90 sığınmacı boğularak öldü
Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Libya açıklarında göçmen taşıyan bir teknenin alabora olması sonucu çoğunluğu Pakistanlı yaklaşık 90 kişinin boğularak yaşamını yitirdiğini bildirdi. BM Cenevre Ofisi’nde düzenlenen basın toplantısına telefonla bağlanan IOM Sözcüsü Olivia Headon, Libya’nın batısındaki liman kenti Zuvare açıklarında meydana gelen faciada, teknenin kapasitesinden fazla insan taşıdığı için alabora olduğunu söyledi.

Mülteciler ve gerçekler
Nürnberg Villa-Leon’da sığınmacılar/ilticacılar ve gerçekler üzerine basın konferansı verildi. Konferansta zorunlu göçlerin sonucunda insanların “refah” ülkelerine özellikle Almanya‘ya gelip iltica etmelerinden sonraki aşamada meydana gelen iltica kamplarının iç yüzüyle ilgili detaylı bilgiler verildi. Özellikle de Bamberg‘te kurulan ve Avrupa‘da örnek denilen sığınma kampından bilgiler sunulurken, orada yaşamakta olan dünyanın farklı yerlerinden insanlar durumlarının vahametini anlatmaya çalıştılar.

AP’de sandalye dağılımı değişecek
Strazburg’da yapılan AP Genel Kurulunda, AP’deki üye sayısı ve Brexit sonrası ülkelere ayrılacak sandalye oranları ele alındı. İngiltere’nin kesin bir şekilde AB’den ayrılması ve ayrılık işlemlerinin sona ermesi halinde yürürlüğe konulacak düzenlemeye göre, AP’deki toplam üye sayısı 751’den 705’e düşürülecek. Düzenlemeye göre, mevcut durumda İngiltere’ye ait olan 73 sandalyeden 46’sı muhtemel yeni üye veya üyelere verilmek üzere boş bırakılırken, kalan 27 koltuk ise 14 üye ülke arasında paylaştırılacak.

NATO’dan iki yeni komuta merkezi
Rusya’yı dünyada saldırgan bir tutum izlemekle eleştiren NATO’nun, hızlı şekilde birlik ve askeri malzeme sevkiyatı yapabilmek amacıyla Almanya ve ABD’de iki yeni komuta merkezi kurmayı planladığı öne sürüldü. Alman Haber Ajansının (DPA) haberinde, NATO üyesi ülkelerin, bu konuda Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen’in sunduğu öneriye sıcak baktığı ve söz konusu planların NATO savunma bakanlarının yapacağı toplantıda resmen karara bağlanacağı belirtildi.

Türkiye AB’ye belge verdi
Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Faruk Kaymakcı, vize serbestisine yönelik çalışma planı belgesi ve eklerini, AB Komisyonunun Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans’a verdi. Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Büyükelçi Kaymakcı, belgeyi ve eklerini Strazburg’da bir araya geldiği Timmermans’a iletti. Kaymakcı, Timmermans’a bu çalışmanın ilerlemesi için komisyonun Türkiye’ye destek olması gerektiğini söyledi. Kaymakcı, Türkiye’nin komisyondan alacağı olumlu işaret çerçevesinde belgede belirtilen çalışmaların yapılacağını ifade etti.

AB’den plastik atıkla mücadele stratejisi
AB, piyasalardaki bütün plastik paket, torba ve ambalajların 2030’a kadar geri dönüştürülebilir olmasını hedefliyor. Çin’in bu yıl ülkelerden plastik atık ithal etmeye son vermesinin ardından AB Komisyonu, plastik kullanımına yönelik yeni stratejisini açıkladı. Buna göre, AB ülkelerinde kullanılan poşet, ambalaj ve torba gibi ürünlerin 2030’a kadar geri dönüştürülebilir olması sağlanacak. AB ülkelerinde tek kullanımlık plastik poşetler ve mikro plastiklerin kullanımı sınırlandırılacak ve plastik geri dönüşümünün daha karlı alan olması hedeflenecek.

„Boşanma kararları doğrudan tescil edilecek“
AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu yabancı mahkemeler tarafından verilen boşanma kararlarının tanınmasına ilişkin Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle ilgili, “Uygulamanın başlaması için ihtiyaç olan yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Böylelikle on binlerce insanımızı doğrudan ilgilendiren bir meselede kolaylaştırıcı bir yöntemle yeni bir dönem başladı. Bu durum hem ilgili kurumlarımız hem de sorun yaşayan vatandaşlarımız adına sevindirici bir gelişmedir.” dedi.

Türkiye-Almanya İlişkileri
Villingen-Schwenningen ve Çevresi Alevi Kültür Merkezi, Türkiye-Almanya İlişkileri ve benzeri sorunları enine boyuna tartışmak üzere bir panel gerçekleştirdi. AKM yönetimi adına konuşan Ali Arslan, “İçinde bulunduğumuz günlerde devam eden savaş çığırtkanlığına, Afrin’in bombalanmasına ve başka bir ülkenin topraklarına girmeye sessiz kalacağımızı kimse düşünmesin. Çünkü savaş en başta silah tekelleri ve genel olarak sömürücü egemen sınıflara yarar. Hiçbir suçu olmayan emekçiler için ise savaş ölüm getirir. İnsanlığın geleceği için, barış için Aleviler olarak bizler de üzerimize düşeni yerine getireceğiz” dedi.

Grev çadırlarına sığmayan coşku
DİDF Yönetim Kurulu Üyesi Ali Çarman, haber yorumunda şöyle diyor: “Almanya’da otomobil endüstrisinin kalbi konumundaki Stuttgart ve çevresindeki metal işçileri, haklarını elde etmek için 24 saatlik grev eylemine başvurmaktalar. Bugün akşam saatlerinde bir çok fabrikanın önüne çadırlar kurulmaya başlandı. Küçük fabrika, büyük fabrika demeden 24 saatlik grevler başladı. Bir çadırda greve katılan işçilerin kayıt işlemleri, diğerinde havanın soğukluğu dikkate alınarak; çay-kahve-çorba dağıtılırken, bir diğer oldukça büyük çadırda ise mitingleri aratmayan toplantılar gerçekleşti...”

Mücadeleci Temsilciler Seçmeliyiz
TİS görüşmelerinin sonuçlanmasının ardından bu kez 1 Mart-31 Mayıs arası işyeri işçi temsilciliği seçimleri var. Stuttgart DİDF; „Mücadeleci temsilciler seçip dayanışmayı güçlendirelim“ başlıklı bir toplantı gerçekleştirdi. Ver.di Stuttgart sendikasında örgütlenme sekreteri olan Sidar Çarman konuşmasında; „TİS‘ler ve temsilcilikler işçiler için bir güvencedir. Kazanılmış hakların bir yanıyla garanti altına alınması demektir. Bunun için yaklaşan temsilcilik seçimlerinde olabildiğince mücadeleci, işçilerden yana tutum alacak arkadaşlarımızı seçelim. Üye olmayan işçileri sendikalarına üye olmaları için ikna edelim“ dedi.

Türkiye Haftaları 34. kez start aldı
Ulm/Neu-Ulm Halk Dernekleri Birimi tarafından bu yıl 34.sü düzenlenen Türkiye Haftaları’nın açılışı, 40 yılı geride bırakan HDB’ye ayrıldı. Dernek yerinde gerçekleştirilen açılış kokteyline katılan konuklar, müzik dinletisine kulak verdiler. Etkinliklerden bazıları şöyle: 22 Şubat’ta Jastram Kitabevi’nde düzenlenecek okuma akşamında Yade Kara “Selam Berlin” ile kitapseverlerle buluşacak. 11 Mart’ta dernek yerinde 8 Mart Kadınlar Günü dolayısıyla Ekin Polat “Türk kadını” konulu bir sunum yapacak. Türkiye Haftaları, kültürel ve politik etkinliklerle 9 Haziran’a kadar dolu dolu sürecek.

Alevi kadınların gönül yaprağı: Pelgüzar
Beyhan İpek Almanya Alevi Kadınlar Birliği (AAKB) Baden-Württemberg Bölge Başkanı olarak görev yapıyor. Alevi kadınları için çıkartılan Pelgüzar dergisinin de fikir anası aynı zamanda. Pelgüzar 3 ayda bir kadınlarla buluşuyor ve ilk sayısı da Eylül ayında çıkmış. İpek, “AABF ile tanıştığımda Yol TV ve Alevilerin Sesi dergisini gördüm. Alevilerin Sesi dergisinde kadınlara dair 4 sayfa vardı. Kadınlarımızın çok emeklerini gördüm. Şiir yazanı, şarkı söyleyeni, çok güzel hikayeleri olan insanlar vardı. Bu insanların içerisinde kadınlarımızı dile getirmedik. Analarımızı, eski kadın şairlerimizi çok fazla dile getiremedik. Bir şekilde bunu onlarla paylaşmak istedim. Onlara ait bir şey olsun istedim” diyor.

Bu yılki konu “Çocuk gelinler”
E-Mizah Dergisi Don Quichotte tarafından 11.’si düzenlenen Karikatür Yarışması’nın konusu bu yıl “Çocuk Gelinler” olarak belirlendi. Projenin mimarı, İstanbul Düşünce Derneği Başkanı Gaye Donay, son dönemlerde gittikçe artan bu sorunu karikatür gibi evrensel ve etkin bir sanat aracılığıyla uluslararası bir boyuta taşımak istediklerini belirtirken, Korsan Gazetesi çizerlerinden Erdoğan Karayel, “Dünyanın dört bir yanında yaşayan vicdan sahibi tüm çizerlere kısa sürede anlamlı bir çağrıda bulunuyoruz. Bu sorunun çözülmesine onlar da değerli çizgileriyle katkıda bulunacaklar.” dedi.

Ulm'a göçün tarihi
Kültür dairesi, şehir arşivi, göçmenler kurumu gibi, belediye ve çeşitli kuruluşların da destek verdiğini anlatan "Uluslararası kente yolculuk – 1945'ten beri Ulm'a Göç" (Auf dem Weg zur internationalen Stadt. Migration nach Ulm seit 1945) adlı kitap, geçtiğimiz ay Donaubebooks yayıevinden çıktı. Kitapta, Ulm'a gelip yerleşen göçmenlerin yanı sıra, ara durak olarak kullanan göçmenlerin tarihine de yer veriliyor. Yine, kitapta çok sayıda Ulm'lu Türkiyeli ve diğer uluslardan dernek, kuruluş ve bireyin de kendini görmesi mümkün.

Kitabın yazarı tarihçi Tobias Ranker, Müdürü Prof. Michael Wettengel (Şehir Arşivi), Sebastian Huber (Kültür Dairesi), Michael Wettengel (Şehir Tarihi), Elis Schmeer (Internationale Stadt) ve farklı kurum ile kuruluşlardan kişilerin de katıldığı tanıtımda, onlarca yıl önce kitapta yer alan kişilerin de bulunması duygulu anlar yaşattı. 1991 yılından, Merhaba Gazetesi'inden Hüseyin Şenol'un Merhaba kapağıyla birlikte yer aldığı bir fotoğraf karesi ile not da var kitabın içinde.


info@merhaba.info
Teilen
2018-02/02-Sayı-556
Merhaba TV
Takvim
Interna
Atrium Eventlocation & Catering
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN