Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 597 - 10.09. - 01.10.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Stuttgart'da Maraş Katliamı unutulmadı

Mehmet KILINÇ (Stuttgart) 
19-26 Aralık 1978 tarihinde bundan 41 yıl önce Maraş katliamında hayatını kaybedenler, Stuttgart Alevi Kültür Merkezi (SAKM) ve Almanya Göksunlular Kültür Derneği ortaklaşa SAKM salonunda düzenledikleri anma etkinliğinde anıldı.

Gazetemize iletilen, anmayla iligi bilgilendirme şöyle: "AABF BW İnanç Kurulu Başkanı ve aynı zamanda SAKM Post Dedesi Ahmet Demir Dede‘nin verdiği gülbenkin ardından, 12 kişi de Maraş katliamında hayatını kaybeden canların anısına Delil uyandırdı.

Katılımın oldukça yoğun olduğu anma günü’nde SAKM Basın Sözcüsü Hakkı Şahin’in yönettiği panele konuşmacı olarak, Araştırmacı Yazar Erdal Yıldırım, SAKM Başkanı Fevzi Çelik, Almanya Göksunlular Kültür Derneği Başkanı Dursun Aksu, Şair Ahmet Dümrül ve kendisine Mey ile eşlik eden Hüseyin Dönmez katıldılar.

Anma etkinliğinde her iki kurum Başkanı yaptıkları kısa konuşmada, Maraş‘da yaşanan insanlık dışı saldırı, katliam ve acıların başlı başına bir insanlık dramı olarak tarihe geçtiğine vurgu yaparak, katliamda hayatını kaybedenlerin anısı önünde eğildiklerini dile getirdiler. Anma etkinliğinde söz alan Araştırmacı Yazar Erdal Yıldırım ise yaptığı bilgilendirici sunumuda, tarihi süreç içerisinde Alevilerin uğradıkları katliamları dile getirirken, Türkiye’de ciddi anlamda demokrasi sorunu olduğunu belirtti. Anma etkinliğinde Şair Ahmet Dümrül de Hüseyin Dönmez’in çaldığı Mey dinletisi eşliğinde Maraş katliamı hakkında yazmış olduğu şiirlerinin sunumunu yaptı. 200 kadar katılımcının katıldığı anma etkinliği dinleyicilerin sordukları soruların cevaplandırılmasının ardından sona erdi."
Teilen
2020-02/01-Sayı-590
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN