Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2021 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 601 - 23.12. - 28.01.2021 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2021 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

"Irkçı söylemde bulunan" polis davayı kaybetti

Mahkeme, gazeteci Hüseyin Şenol'un makinasına el koyarak görevini engelleyen, fotoğrafları silip "Beğenmiyorsan aşağıya (Türkiye'ye) git" diyen polisi hatalı buldu.

Merhaba (Ulm) 
Resim galerisi için tıklayın
Merhaba Gazetesi'nden Hüseyin Şenol hakkında polisin açtığı davaya ve neticesinde paraya çevrilen 20 günlük ceza, itiraz nedeniyle bir üst mahkemede görüldü. Cezayı haksız bulan Şenol, bir üst mahkemeye başvurarak haklılığını ispatladı. Hakim, polisin gazetecilik görevini yapan birinin kamerasını alamayacağını ve hele hele "beğenmezsen aşağıya git (Türkiye'ye)" diyemeyeceğine karar verdi.

Polisin bu sözü üzerine de Şenol, polisin ırkçılık yaptığını yüzüne vurarak "Irkçısın" demişti.

Olay sonrası polis hakkında şikayetçi olan Şenol'a karşı, her zaman olduğu gibi ve göz dağı vermek için polis de karşı dava açtı. İki yıl süren soruşturmanın sonucunda, tarafların gıyabında mahkeme, Şenol'un açtığı davada takipsizlik kararı verdi. Karara şu da eklenmişti: "Polisin tavrında hata da var, ama biraz da ortamın gerginliğini de hesaplamak gerekir" dendi. Bu da sadece kameranın alınmasıyla ilgiliydi. Irkçılığa ise değinilmemişti.

Bu karardan bir hafta sonra, Ulm Polisi'nin açtığı karşı davada da duruşma yapılmadan karar verilmiş ve Hüseyin Şenol'a, polise "Faşist" dediği için 20 gün ceza veya 800 euro para cezası verilmişti. Şenol bu karara itiraz ederek bir üst mahkemeye başvurmuştu.

Geçtiğimiz günlerde Ulm Mahkamesi'nde gerçekleştirlilen itiraz duruşmasında hakim, polisin hem Şenol'un makinasına el koyarak görevini engellemesini hem de fotoğrafları silmesini ve "Beğenmiyorsan aşağıya (Türkiye'ye) git" sözünü sarfetmesini hatalı buldu.

Basın özgürlüğünün çiğnendiğini de belirten Şenol mahkemede "faşist" demediğini, "ırkçı" dediğini kabul ederek ve savunarak, "Bu sözü sarfeden ırkçıdır" dedi.

Hüseyin Şenol, cezayı ödemeyeceği gibi, mahkeme masrafları da Ulm Polisi tarafından ödenecek.
Teilen
2020-03/01-Sayı-591
Takvim
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN