Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 594 - 22.05. - 02.07.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2019/20
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Stuttgart'ta Devrimci Tutsaklarla Dayanışma etkinliği

Ludwigsburg Demokratik kültür Derneği tarafından „Devrimci tutsaklar onurumuzdur“ şiarı ile devrimci tutsaklarla dayanışma etkinliği düzenlendi. ADHK'nın tarafından düzenlenen etkinlik, konuşmalar ve kültür programı ile şekillendi.

İsmail DOĞRUER (Stuttgart) 
Resim galerisi için tıklayın
Açılış konuşması ile katılan konuklara hoşgeldiniz diyen etkinliğin sunumu ile görevlendirilen iki kadın aktif, etkinlige katılan konukları, devrim ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitiren ölümsüzlerin anısına bir dakikalık saygı duruşuna davet ettiler. Saygı duruşu sonrası güncel politik duruma ilişkin özet değerlendirmeler sunan konuşmacılar;

Türkiye'de siyasal sürecin geçmis zamanlarda ki baskıcı ve zulmedici pratiklerden katmer katmer ağır olanlarının yaşandığı en vahşi yöntemlerin dayatıldığı vurgulanırken bundan en fazla payını alanın yine ceza ve tutukevlerinin olduğunun altı çizildi. Işkence , tecrit ve yasaklamalar la sarmal infaz yakmaların sıksık kullanıldığı ceza ve tutukevlerinde hasta tutsakların son yıllarda yoğun olarak yaşamlarını yitirdikleri ortaya kondu. Dahası işkence ve baskılar nedeniyle yaşamlarını yitiren yada intihara sürüklenen onlarca devrimci-politik tutsağın en basit ihtiyaçlar ve tedavi koşulları açısından da yoksunluklarla karşıkarşıya olduklarına dikkat çekildi.

Tutsak Aileleri ve yakınlarının Yeni Demokrasi Aileleri Birliği adına konuşma yapan temsilci, yaşanan zulüm, baskı ve yasaklamalara değinirken geçmiş zamanlarla kıyaslama yaptı. Ve tutsakların toplumun en dinamik kesimleri olduğu gerçeğinden hareketle, egemenlerin, devrimci tutsakları sadece toplumdan yalıtmakla kalmadığı aynı zamanda onların düşünsel kapasitelerini daraltacak tedbirlere de başvurduklarına dikkat çekti. Bu nedenle tutsaklarla dayanışmayı salt maddi ihtiyaçları karşılama ve seslerini duyurma ile sınırlı ele almanın eksik kalacağını bunun yanısıra kültürel ve düşünsel potansiyellerini artıracak tarzda yaratıcı iletişim biçimleri ile beslemek gerektiğinide vurguladı. Son süreç te Grup Yorum ve Tutsak Avukatların açlık grevleri ve ölüm orucu eylemlerini sahiplenmek ve taleplerin karşılanması noktasında omuz vermenin önemini ifade etti. ADHK Konseyi adına yapılan konuşmada da tutsaklarla dayanışmanın önemine vurgu yaparken bu noktada ki duyarlılıkların en geniş kesimlere taşırmanın, tutsakların yaşama hakları ve sağlıklarıyla ilgili her türlü ihtiyaçların karşılanmasında belirleyici önemde olduğunun altını çizdi. Etkinliğe katılan kitleye AGİF ve TOHUM KM nin selamlama mesajları okundu ve alkışlarla karşılandı. Ludwigsburg DKD'den bir aktifin YEL DAĞI direnişi ve ölümsüzleri için okuduğu destansı şiir duygusal etki yarattı.

Etkinligin kültür kisminda DKD'nin korosunun seslendirdigi marslar ve sonrasinda sirayla, Gökhan Büyüktas seslendirdigi Zazaca ve Türkce klam ve türkülerle begeni kazanirken; Veysel Aydin ve Onur Olgun`un seslendirdigi birbirinden anlamli marslara kitleninde eslik ettigi görüldü. Arena Kültürevinde 3 saate varan etkinlik kapanis konusmasi ve gelecek dönemin etkinlik duyurulari ile son buldu.
Teilen
2020-03/01-Sayı-591
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN