Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 594 - 22.05. - 02.07.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2019/20
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

“Duvarları Delen Çizgiler” Sergisi

‘’Görülmüştür’’ ekibinin hazırladığı ‘’İmgelerle Duvarları Delen Mahpuslar’’ adlı çizimlerden oluşan, Özgürlük Temalı karikatürleri sergisi, Stuttgart Tohum Derneği’nde Yeni Kadın’ın düzenlediği programda ziyaretçilerle buluştu.

Gül GÜZEL (Stuttgart) 
Resim galerisi için tıklayın
Programın açılışı Görülmüştür ekibinin hazırladığı ‘’Hüzün, Şfke, Umut’’ adlı video gösterimiyle başladı. Ardından söz alan Görülmüştür ekibi temsilcisi yazar ve şair Adil Okay sergiye dair yaptığı konuşmada,’’ Hapishanelerde yaşanan hak ihlallerine dikkat çekmek, tecrit edilen mahpusların sesini duyurmak amacıyla onlarca hapishaneye girerek, halen tutuklu veya hükümlü olan ressam ve karikatüristlere ulaştık. Onlardan yaratıcılıklarını görünür kılacağımız projemize katılmalarını, “Özgürlük” temalı karikatürler çizmelerini istedik. OHAL’den sonra hapishanelerde sürgün ve sevkler hız kesmediğinden bazı karikatüristlere ulaşmada zorlandık. Taahhütlü mektuplarımız, fakslarımız hapishanelerde kayboldu, bazıları da “Görülmüştür – Kurumda yoktur” mührüyle geri döndü. Kimi zaman da hapishanelerde sık uygulanan “iletişim cezaları” nedeniyle sahibine verilmedi. Mahpus karikatüristlerle bağlantı kurmayı üstlenerek, üç ay boyunca postane kapılarında mesai harcadım. Uzun uğraşlardan sonra ulaşabildiğimiz mahpuslardan 20’si çizdikleri özgün karikatürlerini bize yollayıp projemize katkı sundular. Tutuldukları hücrelerde yetersiz malzemeyle çalışarak üretilebileceğini gösterdiler.

Örneğin gazeteci ve ressam Zehra Doğan’ın, boyalı kalem, fırça, tuval gibi malzemelerin yasak olduğu Tarsus Kadın Hapishanesinde, regl kanını, sebze ve meyve artıklarını kullanarak boya yaptığını öğrendik. Cebrail Çakto adlı mahpus, davetimizi aldığını ama apar topar eşyalarını, resim yapmak için kullandığı araç gereçlerini alamadan sürgüne gönderildiğini, getirildiği Rize Kalkandere hapishanesinin kantininde de bu malzemelerin satılmadığını yazdı. Dönem dönem basında da yer alan, TBMM’sinde Soru Önergeleri’ne konu olan bu keyfi yasaklar saymakla bitmez.

Sonuç olarak tüm engellere rağmen elimizde sergi açacak bütünlükte, 70 adet karikatür birikti. İHD Şubelerinin ve HOMUR Çizerlerinin desteğiyle sergimizi Türkiye’nin birçok kentinde açtık. 25 Ocak’ta da Ankara Barosu’nun davetlisi olarak sergimizi Ankara ‘da açtık.

Bu projede amacımız 2019 Yılı itibariyle hapishanelerde sayıları her geçen gün artan 280.000’den fazla tutuklu ve hükümlünün varlığını dışarıdakilere yeniden anımsatmak, İçerinin sesini, içeridekilerin rakam – istatistik olmadığını, dışarıdaki insanlara göstermek, duyurmak, Hapishane idarecilerinin “rehabilatasyon” yerine akıl almaz disiplin cezalarıyla, yasaklarla tecrit ettiği mahpus sanatçıların ruhsal sağalmalarına katkı sunmak, Hapishanelerde plastik sanatlarla ilgilenen mahpusları teşvik etmek. Kendilerini ifade olanağı sağlamak. Bazı hapishanelerde “Hapishane yönetmeliği – tüzük yok sayılarak” keyfi olarak konulan renkli kalem yasaklarına dikkat çekmek, en azından Türkiye’nin de imzaladığı (2006) Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin Cezaevi Kuralları’na uyulmasını sağlamak, Türkiye’deki 400’e yakın hapishanenin çok Mahpuslar ve çizimleri hakkında bilgilendirme yapma, en azında faaliyette olan “Sanat atölyeleri”nin işlevli hale getirilmesi için kamuoyu oluşturmaktır’’ diyerek, bilgilendirmede bulundu.

Toplam 22 Mahpusun (A. Kerim Aktaş, Ahmet Bilge, Ayhan Bozkaya, Aynur Epli, Barış İnan, Cemal Bozkurt, Cenan Genç, Haydar Bayar, Hüseyin Yıldırım, M. Enes Tunç, Kemal Ayhan, Mahmut Ulusan, Mehmet Boğatekin, Menaf Osman, Melih Gürler, Musa Kart, Mustafa Ağcakaya, Nurettin Erenler, Ömer Raman Özdurak, Özlem Özdemir, Serdar Sürücü, Zehra Doğan) çizdiği 60 karikatür eserin sergilendiği salonda ayrıca Mahpusların el işleri ve Duvarları Delen çizgiler kitablarının standı açıldı. Standa ayrıca satışlarının geliri Görülmüştür ekibinin çalışmalarıyla dayanışma amaçlı olarak, yazar Gül Güzel’in ‘’Zindanlardan Mektup var’’ kitabı da satıldı. Özgürlük Temalı Karitatürlerin sergileri, Frankfurt, Duisburg ve Avrupa farklı ülkelerinde de sergilendi.
Teilen
2020-03/01-Sayı-591
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN