Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2021 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 601 - 23.12. - 28.01.2021 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2021 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

"Almanya'da Türk okulları sorunlarımızı çözmeyecek"

DİDF: Almanya ve Türkiye hükümetleri arasında yapılan pazarlıkların ardından Türkiye'deki Alman okullarına karşılık Almanya'da üç Türk okulunun kurulması konusunda anlaşmanın sağlandığı anlaşılıyor.

Merhaba (Köln) 
DİDF tarfından yapılan açıklamyı aşağıda veriyoruz.

Daha önce FETÖ örgütü tarafından kurulan okullar nedeniyle çokça tartışılan “Türk okulları”nın bir benzeri şimdi de AKP tarafından gündeme getirmiştir. Öneri ve planlara bakıldığında, asıl olarak her iki ülkedeki gençlerin istek ve çıkarlarından çok, devletlerin çıkarlarının esas alındığı anlaşılmaktadır.

Her şeyden önce Almanya, Türkiye'deki okullarını güvence altına almak için otoriter rejime taviz vermiştir. Daha bir kaç ay öncesine kadar diplomatik açıdan gerilim hattında olan her iki ülke ilişkileri şimdi karşılıklı çıkarlar nedeniyle normalleştirilmiş görünüyor. Demokrasi, insan hakları, basın özgürlüğü, Kürt sorunu gibi temel alanlarda ilerleme bir yana gerilemenin olduğu koşullarda böylesine bir tavizin verilmesi tam anlamıyla bir ikiyüzlülük örneğidir.

Türkiye'deki Alman liseleri nasıl ki Türkiye'deki eğitim sistemini bir yana bırakarak parası olan zenginlerin çocuklarını gönderdikleri elit bir girişim olarak kaldıysa, Almanya'da kurulacak özel Türk liseleri de Almanya'daki Türkiye kökenli göçmenlerin eğitim sorunlarımızı çözmeyecektir. FETÖ liselerinde de görüldüğü gibi bu okullara asıl olarak Türkiye kökenli ailelerin çocuklarını kaydedeceği bu okullar, birlikte yaşamdan çok içe kapanmayı, paralel bir eğitim sistemini beraberinde getirecektir.

DİDF olarak eğitimin özelleştirilerek özel okulların çoğaltılması yerine devlet tarafından verilen eğitimin kalitesinin artırılmasını, eğitime daha fazla bütçe ayrılması, daha fazla eğitimci atanmasını savunuyoruz. Almanya'da yaşayan Türkiye kökenli gençlerin eğitimde yaşadığı sorunlara baktığımızda bunun ne kadar önemli olduğu kendiliğinden görülecektir. Bu nedenle eğitim sendikalarının da talep ettiği “Herkese aynı okul” (Eine Schule für Alle!) bizim de talebimizdir.

Aynı ulusal köken ve inançlardan gençleri aynı okullarda toplamak hiç bir şekilde birlikte yaşama katkı sağlamayacağı gibi, okulları hükümetlerin politik istismar sahası haline getirecektir.

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF)

Yönetim Kurulu

Köln, 10.01.2020
Teilen
2020-03/01-Sayı-591
Takvim
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN