Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 594 - 22.05. - 02.07.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2019/20
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

9. Trakyalılar ve Balkan Göçmenleri Kültür ve Eğlence gecesi

Stuttgart Türk Halk Oyunları Topluluğu SÜTHOT, Stuttgart’ta „9. Trakyalılar ve Balkan Göçmenleri Kültür ve Eğlence Gecesi“ ni gerçekleştirdi.

Merhaba (Stuttgart) 
Resim galerisi için tıklayın
Akşam üstü başlayan Gece çok geç saatlere kadar büyük bir heyecan ve coşku içinde devam etti.

Gece’ye Stuttgart Türk Halk Oyunları Topluluğu SUTHOT'un oyuncuları dışında katılan herkes Trakyalı veya Balkan Göçmeniydi.

Gece'de misafirleri kapıda Gece'nin Hanımağası Kırklareli'li Elif Berber karşıladı.

Geceye Almanya'daki Trakyalılar ve Balkan Göçmenleri ile ilgili değişik kuruluşların yöneticileri de katıldı. Gece'ye ilgi her zamanki gibi yine çok büyüktü.

Daha önce ilan edildiği şekilde bu Gece’de sadece geleneksel Trakya ve Balkan yemekleri ve tatlıları yenildi, sadece Trakya ve Balkan Göçmenleri’nin oyunları oynandı, sadece Rumeli Türküleri, Trakya Türküleri ve Göçmen Türküleri söylendi, sadece Trakya ve Balkanlar ile ilgili kültürel etkinliklere yer verildi..

Gelen konuklara Fatma Karahan'ın hazırlamış olduğu muhacir tarhanası ikram edilerek Gece’ye, tanışma faslıyla başlandı. Tanışma faslından sonra misafirlerle birlikte canlı müzik eşliğinde çok değişik Trakya ve Balkan oyunları oynanıp sonrasında yemeğe geçildi. Açık büfede çok lezzetli en az 20 değişik geleneksel Trakya ve Balkan yemeğini bulmak mümkündü.

Yemekten sonra yöneticiliğini Ayşe Nur Dobruca’nın yürüttüğü Pforzheim Klasik Türk Müziği Grubu yaklaşık on beş dakikalık güzel bir Rumeli Türküleri konseri verdi.

SUTHOT'un oyuncularından Tüba Akgül Tatar'ın söylediği Trakya türkülerini konuklar büyük bir ilgi ile dinlediler. SUTHOT oyuncuları Gece'de Trakya'daki geleneksel Damat Tıraşını canlandırdılar.

Daha sonra konuklar geleneksel Trakya oyunlarını köylerde düğünlerde oynadıkları gibi hep birlikte oynayıp eğlendiler.

Stuttgart Türk Halk Oyunları Topluluğu SUTHOT’un küçük oyuncularından Hasan Efe Ilgaz ve İsmail Hayıt, Trakya’nın adeta sembolü olan ata sporumuz yağlı güreşleri hem peşrev çekerek hemde minik boyda güreşerek canlandırdılar. Cazgır rolünü üstlenen Aykut Dalgıç hem pehlivanları manilerle takdim edip meydana çağırdı hem de güreş başlangıcında yapılan pehlivan duasını okudu.

SUTHOT'un yaptığı Edirne Roman oyunları gösterisi sonrasında Gece’de Makedonya Göçmenlerinin, Bulgaristan Göçmenlerinin, Patriyotların, Pomakların, Arnavutların , Selanik Muhacirlarının ve Gacal’ların oyunları da çalınıp oynandı.

Gecenin ilerleyen saatlerinde geleneksel Trakya ve Balkan tatlılarından oluşan çok zengin tatlı büfesi de açıldı.

Yeşim Dalgıç'ın yapmış olduğu Balkanlar'ın meşhur geleneksel içeceği boza ve Kırklareli'nden özel olarak getirtilmiş Kırklareli'nin geleneksel içeceği Hardaliye de konuklara ikram edildi.

Önümüzdeki yıl yapılacak 10. Trakyalılar ve Balkan Göçmenleri Kültür ve Eğlence Gecesi'nin Ağalığı için seçim yapıldı. Bir sonraki Gece'nin Hanımagalığına Balkan Göçmeni Mukaddes Balcılar seçildi. Bu Gece'nin Hanımağası Elif Berber’di. önümüzdeki yılın Hanımağası Mukaddes Balcılar‘a gecenin Hanımagalığını devredip tebrik etti ve başarılar diledi.

Önümüzdeki yılın Hanımagalığını devrelan Mukaddes Balcılar „Vardar Ovası“ ve „Alışımın Kasları Kare“ türkülerini söyleyip tüm misafirleri önümüzdeki yıl olacak ve kendisinin Hanımagalığını yapacağı Geceye davet etti.

SUTHOT Müzik Grubu'ndan Ahmet Etçi'nin ork ile, Zafer Pehlivan‘ın zurna ve klarnet ile ve Aykut Dalgıç'ın davulla yaptıkları Trakya ve Balkan müzikleri misafirleri adeta coşturdu.

Topluluk yöneticileri bilgisayar yüksek mühendisleri ve halk bilimi araştırmacıları Yeşim ve Aykut Dalgıç, „ Trakya, yüzölçümü oldukça küçük bir yer olmasına karşın kültürel olarak tahmin edilemeyecek kadar zengin bir yapı gösteriyor. 6 saat süren bu Gecemizde maalesef zamanımız Trakya oyunları ve Türkülerinin farklı yapıda olanlarının hepsine birer örnek vermeye bile yetmedi“ dediler.

SUTHOT'un yönetici ve eğitmenleri „Yeşim ve Aykut Dalgıç, ülkemizin tüm bölgelerinin oyunlarını öğretiyoruz. İsteyen 7‘den 70‘e herkes kendilerine uygun kurslarımıza katılabilirler“ diye konuştular.

SUTHOT, bu kapsamdaki Kültür ve Eğlence gecelerini, ülkemizin başka bölgeleri için de düzenli olarak gerçekleştiriyor.

Bu konularda bilgi almak isteyenlerin Stuttgart Türk Halk Oyunları Topluluğuna 07024-969046 veya 0157-51990446 nolu telefonlardan veya da aykut_dalgic@yahoo.com adlı e-mail adresinden ulaşmaları mümkün.
Teilen
2020-03/01-Sayı-591
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN