Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 597 - 10.09. - 01.10.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Dünyadaki suyun kaynağına ilişkin yeni teori

Mavi Gezegen’deki suyun kaynağına ilişkin Fransız araştırmacılar yeni bir teori ortaya attı...

Merhaba Haber Merkezi 
Fransız araştırmacı bir ekip, Dünya’nın başından beri su bakımından zengin olduğunu öne sürdü. Suyun muhtemelen Dünya’yı oluşturan kayalar içerisinde bolca var olduğu belirtiliyor. Petrografik ve Jeokimya Araştırmalar Merkezi’nin bu araştırmasını yürüten kozmokimyacı Laurette Piani, Science dergisinde yeni keşfi yazdı.

AFP’ye de konuşan Piani, yeni teorinin, suyun geç zamanlarda asteroitler ve kuyruklu yıldızların Dünya’ya yönelik bombardımanı sırasında geldiğine dair hakim olan tezlerde bir gedik açtığını belirtti.

Fransız araştırmacılar Dünya’nın kimyasal bileşimine yakın bir özelliğe sahip enstatit kondirit olarak adlandırılan göktaşları üzerinde durdu. Bunlar, Dünya’nın oluşumu sırasında var olan kayalarla benzerlik gösteriyor.

Bu göktaşlarından 13’ünün hidrojen içeriğini ölçen araştırmacı ekip, mavi gezegendeki ilkel kayaların okyanuslardaki su kitlesinden en az üç kat ve belki de daha fazlasını sağlayacak yeterlilikte hidrojen içerdiğini tespit etti.

Piani, “Enstatit kondiritlerin hidrojen izotoplarının bileşiminin Dünya’nın mantosunda stok edilen su ile benzer olduğunu keşfettik” dedi.

Okyanusların izotop bileşimi bu kondiritlerden yüzde 95 oranında su içeren karışımla uyumluluk gösteriyor. Bu da suyun yeryüzü kökenli olduğunu destekleyen ek bir unsur olarak değerlendiriliyor.

Araştırmacılar ayrıca bu göktaşlarındaki azot izotopların Dünya’daki azot izotoplarla benzer olduğunu da ortaya koydu.

Laurette Piani’ye göre bu araştırma, daha sonraları kuyruklu yıldızlar gibi başka kaynakların da suda payı olduğunu dışlamıyor ancak Piani enstatit kondiritlerin gezegenin oluşumundan itibaren belirgin bir katkıda bulunduğunda ısrar ediyor.

NASA araştırmacısı Anne Peslier de, Fransız ekibin araştırmasına eşlik eden editör yazısında ortaya konulan çalışmanın “bu pazıla hayati ve zarif bir parça sunduğunu” belirtti.
Teilen
2020-09/01-Sayı-597
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN