Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 597 - 10.09. - 01.10.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Stuttgart’ta İran’da 40 yılın en büyük grevleriyle dayanışma

Mitingde Almanca ve Farsça yapılan konuşmalarla, İran’da 1 Ağustos’tan beri başta şeker fabrikası işçileri ve çeşitli iş yerlerinde gerçekleşen işçi grevleri dile getirildi.

Gül GÜZEL (Stuttgart) 
Resim galerisi için tıklayın
Almanya’nın Stuttgart şehrinde 15 Ağustos’ta yapılan miting ile İran Devleti protesto edildi. Alman-İran dayanışma grubu Stuttgart’ın Rotebühl Platz meydanında düzenlediği miting, saat 16.00 – 18.00 arası gerçekleşti.

Mitingde Almanca ve Farsça yapılan konuşmalarla, İran’da 1 Ağustos’tan beri başta şeker fabrikası işçileri ve çeşitli iş yerlerinde gerçekleşen işçi grevleri dile getirildi.

İran’da 5 haftadan beri Grevde olan işyerlerinden biri olan Industriekomplex Haft Tappeh şeker fabrikası işçilerinin yürüttüğü greve dair bilgilendirme konuşmaları yapıldı. İran’daki bu işçi grevine enternasyonal düzeyde 80 civarında Sendikanın da dayanışmalarını açıkladıkları belirtildi. Şeker fabrikası işçilerinin 5 haftadan beri sürdürdükleri haklarını isteme grevinin başarıya ulaşabilmesi için maddi ve manevi desteğe ihtiyaçları olduğu dile getirildi. Bu konuda hazırlanan el ilanları kent sakinlerine dağıtıldı. Hameniy’nin bu sistemin başı çekeni olarak tarihi bir çöküntüyü hazırladığı, bu yüzden 1.500 muhalif kişiyi katlettirdiği, 8.000 kişiyi de cezaevlerine attırdığı sert bir şekilde dile getirildi. Ardından ‘’İran rejimi, katil, terör, insanları asan ve ölüm demektir!’’, ‘’Kahrolsun İran İslamist rejimi!’’, ‘’Bütün politik tutsaklara özgürlük!’’, ‘’İran işçileriyle dayanışmaya!’’, ‘’İdamları durdurun!’’, ‘’Yaşasın adalet ve özgürlük!’’, ‘’Yaşasın enternasyonal dayanışma!’’ sloganları defalarca tekrarlandı. Açılan büyük pankartlarda Almanca ve Frasça’’Kahrolsun İslamist İran Rejimi!’’ yazılırken, İran’da şimdiye kadar idam edilen ve idam edilme kararı verilenlen bir çok kişinin posterleri de açıldı.

Tutuklu gazeteci Qolian Sepideh’e özgürlük
Yapılan mitingde şeker fabrikası işçileri için yapılan bilgilendirmelerin yanısıra yine işçilerin grev yaparken uğradıkları şiddeti haber yaptığı için, 21 Haziran 2018’de tutuklanan gazeteci Sepideh Qolian için de adalet ve özgürlük talep edildi. Sepideh Qolian Evin cezaevinden Kasım 2018’de serbest bırakıldıktan sonra, orada kendisine uygulanan işkence, taciz, ölüm tehditlerini sosyal medya hesabında açıkladığı için Ocak 2019’da yine tutuklanarak, Ekim 2019’da da Garçak Kadın Cezaevine atılmıştı. Kendisinin insan hakları savunucusu olması ve bu yüzden 5 sene hapis cezasına çarptırılmasından dolayı, gazeteci Sepideh, İran İslamist Cumhuriyet Sisteminin uygulayıcısı olan Hameniy’den af edilmesini istemedi.

İran Molla rejimi
İran Molla rejimi, 40 yılı aşkın süredir insan hakları ihlalleri, idam cezaları, kadına yönelik şiddet ve katliamlara her gün yenilerini eklemekle haberlere yansıyor. Kendisine uygulanan Uluslararası ambargolar neticesi, ekonomik açıdan büyük sorunlar yaşıyor...

Ekonomi sorunlarının gittikçe büyümesini halkına karşı sorumsuzluk ve şiddete çevirmesi nedeniyle birçok işyerinde grevler ve sokak eylemleri gerçekleşiyor. Ancak bu konuları haber yapıp, kamuoyuna duyurmaya çalışan birçok gazeteci de tutuklanıp, cezaevlerine atılıyor...
Teilen
2020-09/01-Sayı-597
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN