Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 597 - 10.09. - 01.10.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Dolandırıcılar ile çeşitli grip virüsleri elele

Gül GÜZEL 
Dolandırıcılar ile çeşitli grip virüsleri elele - Gül GÜZEL Yaşadığımız 21.yy.da kendimizi hangi olumsuzluk, hastalık, dolandırıcılıktan koruyacağımıza şaşırdık. Öyle ki, her gün özel laboratuvarlarda üretilen virüslerden yüzlerce kişi ölürken, bunun yanı sıra birçok insan da dolandırıcı kişi veya firmaların zulmüne uğruyor.

Polis güvenlik dairelerinin bu dolandırıcı firmalara dair yaptığı ikaz duyurularını neredeyse her gün haberlerde izliyoruz. Mafya denilince biz çocukken aklımıza İtalya gelirdi. Ama gelinen süreçte diğer ülkeler İtalya’yı bu konuda büyük bir süratle solladı. Ama yine de kişiler olarak bu konuda yeterince dikkat etme alışkanlığımız yok hala. Bir de bu tür dolandırılmalara sessiz kalmamız eklenince, durum daha da vahim bir şekilde daha geniş kitlelere yayılarak çoğalıyor. Dolandıranlar utanmıyor. Severek, isteyerek meslek haline getirerek yapıyor ama dolandırılanlar dolandırıldıklarını gururuna yediremeyip, utanıyorlar ve dolandırıldıklarını kimseye söylemiyorlar. Bu utanarak susmamız da dolandırıcıların oldukça işine geliyor.

Çok ağrıyan başımı masanın üstüne dayadığım dirseklerimle iki elimin arasına almış, ağrıyı nasıl gidereceğimi düşünüyorum. O ara normal sabit hat telefonum çaldı. Şiddetli baş ağrısının verdiği dikkatsizlikle benden istenen bilgileri vermeye başladım. Biraz sonra arayan kişilerin birbirleriyle Türkçe konuştuklarını duydum. Halbuki ben şimdiye kadar hizmet aldığım EnBW firmasının elemanıyla konuştuğumu sanmıştım. O ara cep telefon numaramı istemişler ve kendilerine söylemiştim. Ancak aralarında Türkçe konuştuklarını duyduğum anda cep telefonuma ‘Sinyal’ üzeri bir mesaj düştü. Biz gönderdik, tasdik edin derlerken ben telefonu yüzlerine kapattım. Yani mukavelelerini onaylamamış ve banka bağlantımı vermeden durumu fark ettiğim için bir dolandırıcı firmasından belki kurtulmuştum. Ama ev adresimi almış olmalarının verdiği huzursuzlukla en yakınımdaki polis noktasına gidip, durumu anlattım ve şikâyet duyurunda bulundum...

Polisin telefon numarasını bile kullanıyorlar!!!

Polise gidip, şikayet ettiğinizde, polisin bu konuda duruma hiç yabancı olmadığını göreceksiniz. ‘’herkes sizin gibi böyle mukaveleyi imzalamadan bize gelmiyor. özellikle yaşlı insanları kolayca kandırıp, ikna ediyorlar. İnsanlar, banka hesaplarından sürekli para çekilince bize geliyorlar. O zaman da iş işten geçmiş oluyor. Çok kurnazca çalışıp, tekniği iyi kullanıyorlar. Hatta bazen tekniki olarak bir anlık bizim polis numaramızla da insanları arayıp, kandırıyorlar’’ diyor polis memuru. Bizler de bu yüzden uyarı niyetinde bu haberi yapmayı uygun gördük. Hem kendimizi, hem de çevremizi dolandırıcılardan korumaya çalışalım. Benzeri olaylarda en yakınımızdaki polis noktalarına gidip, suç duyurusunda bulunalım ki, dolandırıcıların emellerine kavuşmasına engel olalım. Dolandırılmadığımız, hastalanmadığımız zamanlarımız olsun.

Sizinle bir enerji sözleşmesi yapıldıysa ne yapmalısınız?

Bazı elektrik ve gaz sağlayıcıları, kapınızda veya telefonda hiç istemediğiniz ve yapmak istemediğiniz enerji sözleşmelerini siz tüketicilere yaptırırlar. Peki buna karşı nasıl ve hangi önlemler alınabilir.

Kısaca temel bilgiler:

• Telefonlarla aramaları veya kapıdan kapıya ziyaretlerle, istemeden elektrik veya gaz sağlayıcılarını değiştirmenize neden olabilirler.

• Şimdiye kadar güvenceli olan ve kontratınız olan elektirk sağlayıcı firmanızı gerçekten değiştirmek istemiyorsanız, sayaç numaranızı asla açıklamayın!

• Size bir kontrat yapıldıysa, 14 gün içinde bu kontratı yasal olarak geri çekebilirsiniz.

Firmaların güvenli olup olmadıkları konusunda, internette de araştırma yapabilirsiniz.
Teilen
2020-09/01-Sayı-597
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN