Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 597 - 10.09. - 01.10.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Makine mühendisliğinde 32 bin kişi işini kaybetti

Almanya’da haziran sonu itibariyle sektörün toplam istihdamı 1 milyon 30 bine geriledi

AA (Berlin) 
Alman Mühendisler Derneği (VDMA), Almanya’da yılın ilk yarısında makine mühendisliğinde Kovid-19 krizi, zayıflayan ekonomi ve yapısal değişimler nedeniyle 32 bin kişinin işini kaybettiğini bildirdi.

Almanya ekonomisinin bel kemiği olan sanayi üretimini temsil eden VDMA, yılın ilk yarısına ilişkin sektördeki istihdam rakamını açıkladı. Buna göre, ülkede makine mühendisliğinde şirketler, ocak-haziran döneminde 32 bin kişinin işine son verdi. Ülkede haziran sonu itibariyle sektörün toplam istihdamı da 1 milyon 30 bin olarak açıklandı.

İstihdamda kayıplara sebep olarak da “yavaşlayan küresel ekonomi ve ticaret”, “ana sektörlerde yapısal değişim” ve “Kovid-19 salgını” gösterildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen, VDMA baş ekonomisti Ralp Wiechers, Makine mühendisliği sektöründe iş kayıplarını sektörün üzerindeki “muazzam baskı” göz önünde alındığında “orta düzeyde” bir kayıp olarak niteleyerek, “2009 finansal krizde olduğu gibi, kısa süreli çalışma çok sayıda işi güvence altına alıyor ve bu krizde de istihdamı korumak için güvenilir bir araç olduğunu kanıtlıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Makine mühendisliğinde planlanan projelerin sayısının 2019’a göre bu yıl neredeyse yarı yarıya azaldığını belirten Wiechers, sektörde iş gücü talebinin de yılın ilk çeyreğinde yüzde 14,5 ve ikinci çeyrekte ise yüzde 23,7 düştüğünü kaydetti.

VDMA, sektörde haziranda 354 bin olan kısa çalışma ödeneğinde çalışan sayısının temmuzda 378 bine yükseldiğini de bildirdi.

Makine mühendisliği sektörü, Alman otomotiv sektöründen sonra en büyük ikinci sektör olmasıyla dikkati çekerken, sektörün üretiminin yüzde 70’den fazlası ihracat ediliyor.
Teilen
2020-09/01-Sayı-597
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN