Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 598 - 01.10. - 05.11.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

NSU Cinayetleri’nin kitabı yazıldı

Almanya’da “yüzyılın davası” olarak da bilinen ırkçı yeraltı örgütü NSU’nun yargılanma sürecini...

 
Almanya’da 2000-2007 yılları arasında 8’i Türkiyeli biri Yunan biri Alman olmak üzere 10 kişiyi katleden, Köln’de iki yeri bombalayan ırkçı terör örgütü NSU’nun işlediği cinayetler ilk kez Türkçe olarak kitaplaştı.

6 Mayıs 2013’de Münih Eyalet Yüksek Mahkemesinde başlayan ve 11 Temmuz 2018’te tamamlanan NSU Davasını Evrensel gazetesi adına kurayla izlemeye hak kazanan 50 gazeteci arasında yer alan arkadaşımız Yücel Özdemir, cinayetler ve istihbarat bağlantılarını bir kitapla aktarıyor.

GAZETECİ GÖZÜYLE NSU DAVASI
16 bölümden ve 260 sayfadan oluşan kitapta önce bilinçli olarak NSU tarafından katledilenlerin hayat hikâyelerine yer veriliyor. Sonraki bölümlerde ise cinayetleri işleyen Neonazilerin hangi koşullarda politikleştiğini, bölgelerinde tanınan neonazi militanlar haline dönüşmeleri ve istihbarat tarafından yönetilen ırkçı örgütlenmelere katılmaları anlatılıyor.

“Yüzyılın davası” olarak adlandırılan NSU Davası sırasında yaşadıklarını da izlenimler halinde aktaran Özdemir, dava boyunca yaşananları daha çok bir gazeteci gözlemiyle anlatıyor.

ÖRGÜT AÇIĞA ÇIKMADAN ÖNCE DE TAKİP EDİYORDU
Türkiye’de Kor Yayınevi tarafından bu ay sonunda basılacak ve piyasaya sürülecek kitapla ilgili olarak gazetemize konuşan Özdemir’in aktardıkları şöyle:

“NSU tarafından işlenen cinayetleri, daha bu örgüt tarafından işlendiği açığa çıkmadan da yakından takip ediyordum. 4 Kasım 2011’de cinayetlerin ırkçı terör örgütü tarafından işlendiği ortaya çıkınca sis perdesi de aralanmış oldu.

KURA ÇEKİMİNDE İZLEMEYE HAK KAZANDI
NSU Davası’nı izlemek için akreditasyon başvurusu yaptığında, 50 şanslı gazetecinden biri olacağımı doğrusu beklemiyordum. Ancak 29 Nisan 2013’de yapılan kura çekiminde davayı izlemeye hak kazanan dört Türkiye kökenli gazetecinden biri olduğunu öğrendiğimde, sorumluluğumun arttığını fark ettim. Çünkü ne izleyeceğim davanın ne de yaptığım işin rutin bir gazetecilik olduğunu biliyordum. Bu nedenle yaşananların günlük haberler arasında unutulup gitmemesi için kitap haline getirmeye karar verdim. Hedefim dava bitince kitabın da yayına hazır olmasıydı. Ancak elimizde olmayan bazı sorunlardan ötürü yayınlanması bugüne kaldı. Kitabı sadece NSU kurbanlarına değil, aynı zamanda milliyeti, dili, dini, siyasi inancı, ten rengi, cinsiyeti dolayısıyla katledilen bütün insanlara adıyorum.

ALMANYA DERS ÇIKARMADI
Bir kez daha aynı acıların yaşanmaması için Almanya’nın NSU cinayetlerinden çıkarması gereken büyük dersler var. Davanın sonucuna ve sonrasına baktığımızda ne yazık ki Almanya bu dersi çıkarmış değil. Özellikle istihbarat ve emniyet birimleriyle ırkçı örgütler arasındaki ilişki geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de büyük sorun olmaya devam edecek.”

Gazeteci Yücel Özdemir kitap henüz okurla buluşmadan çok sayıda akademisyenden, araştırmacıdan kitapla ilgili sorular geldiğini, sinemaya uyarlanması konusunda da öneriler aldığını belirtti.

Almanya’da da dağıtılacak kitabı edinmek isteyenler Avrupa Kitap’tan temin edebilirler.

Öte yandan “NSU Cinayetleri“ kitabını edinmek isteyenler için Avrupa Kitap iletişim bilgileri ise şöyle:

E-Mail: info@avrupakitap.eu

Mobil: (+49) 0163-4744277

Tel: (+49) 02261-288839

Fax: (+49) 02261-549534

________________________________________ (artı49)
Teilen
2020-10/01-Sayı-598
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN