Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 598 - 01.10. - 05.11.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Filistin'deki AB misyonlarından İsrail'e yıkımları durdurma çağrısı

AA (Kudüs) 
İşgal altındaki Doğu Kudüs ve Ramallah'taki Avrupa Birliği (AB) misyonları, İsrail'e, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen Batı Şeria'da Filistinlilere ait binaları yıkmaya son vermesi çağrısında bulundu.

AB'nin işgal altındaki Doğu Kudüs ve Ramallah’taki temsilciliklerinden yapılan ortak açıklamada, İsrail'in, Doğu Kudüs de dahil olmak üzere işgal altındaki Batı Şeria'daki Filistinlilere ait binaları yıkmaya devam etmesinin endişeyle takip edildiği belirtildi.

Açıklamada, AB ve üye ülkeleri tarafından finanse edilen tesisleri de kapsayan bu yıkımların Filistinlileri yerinden ettiği ve toplumu etkilediği ifade edildi.

Uluslararası hukuka bağlı kalınması vurgusu
Sadece Doğu Kudüs'te 31 Ağustos 2020'ye kadar toplam 107 konut ve 46 ayrı binanın yıkıldığı aktarılan açıklamada, İsrail'in işgal gücü olarak uluslararası sorumluluklarına rağmen Kovid-19 salgını sürecinde de yıkımlara devam ettiğine dikkat çekildi.

Açıklamada, uluslararası hukuka göre yasadışı olan yerleşim politikasına ilişkin uzun süredir devam eden pozisyonu doğrultusunda İsrail'e yıkımları durdurma çağrısı yapıldı.

Ayrıca, bu politikanın sürdürülmesinin uluslararası hukukun ihlali anlamına geldiğine işaret edilen açıklamada, bunun iki devletli bir çözüm ve kalıcı barış ihtimalini engellediği ve Kudüs'ün iki devletin gelecekteki başkenti olma olasılığına ciddi zarar verdiği kaydedildi.

AB misyonlarının tutumuna övgü
Filistin yönetimine bağlı Kudüs İşleri Bakanı Fadi el-Hedmi ise yaptığı yazılı açıklamada, İsrail'in söz konusu yıkımlarına karşı AB misyonlarının tutumundan memnuniyet duyduğunu belirtti.

AB misyonlarının ortak bildirisindeki ifadelerin Filistin'in tutumu ile örtüştüğünü ve söz konusu ifadeleri takdir ettiğini belirten Hedmi, yasadışı yerleşim, zorla yerinden etme, sınır dışı etme, yıkım ve evlere el konulması gibi eylemlerin uluslararası hukuka aykırı olduğunu aktardı.

İsrail, Batı Şeria ve Doğu Kudüs'teki yıkımlarını ruhsatsız inşaat olduğu gerekçesiyle hızlandırmıştı.
Teilen
2020-10/01-Sayı-598
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN