Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 598 - 01.10. - 05.11.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Umut koşusunda adalet için uzun yürüyüşçüler

Söyleşi: Bugünden yarına bitimsiz bir umut koşusunda adalet için uzun yürüyüşçüler…

Enver Enli 
Resim galerisi için tıklayın
Bu yazımda sizlere Avrupa Grup Yorum Gönüllüleri adıyla kavgaya bir damla su olmak adına yola çıkan Adalet İçin Uzun Yürüyüşçülerle bir söyleşi yaptık, Tam da ölüm oruçlarının halen devam ettiği bu günlerde, Didem Akman’ın durumunun kötüleştiğinin haberlerini alırken hazırlıyorum yazıyı, halbuki hiçte kabul edilmeyecek talepler değil sevgili Didem’in talepleri elimiz yüreğimizde bekliyoruz yine; umarım en son sevgili Ebru Timtik’deki acıyı yaşamayız tekrardan. Aytaç Ünsal’ın tahliyesi ve sonrasında sevinçle hüzün arasında sıkışıp kaldık.

Didem Akman hapishane koşullarının düzeltilmesini, Sincan Cezaevine naklini ve sağlık durumu kötüleştiği için refakatçı talebinde bulunuyor, Özgür Karakaya da benzer taleplerle ölüm orucunda. Helin Bölek ve İbrahim Gökçek’de benzer taleplerle ölüm orucunda hayatlarını kaybettiler hepsinin talebi, Adalet yani adil yargılanma. Sistem aleni bir şekilde kendi yasalarına bile uymuyor, en adı suçlular elini kolunu sallayarak gezerken , insanlığın kurtuluşu yolunda barış ve kardeşlik taleplerini dillendirirken düştükleri yolda unutulmazlar kervanına katılıyorlar…

Ülkenin bir çok sorunu var evet yazmaya kalksam bitmez. Avrupa Grup Yorum Gönüllüleri’nin başlattığı Adalet için Uzun Yürüyüş hakkında, Eda Deniz Haydaroğlu , Eylem Eroğlu Berivan Gel ile söyleşi yaptık; Avrupa Grup Yorum Gönüllüleri yaklaşık iki yıl önce Adalet Yürüyüşlerinin başladığı günlerde kurulmuş. Amaçları,direnişi sahiplenip kamuoyu yaratmak. Daha önceki yürüyüşlerimiz Helin Bölek ve İbrahim Gökçek içindi diyor Eda Deniz Haydaroğlu, Öğünler basının ciddi bir sansürü vardı, ölüm orucundaki direnişçilere dair hiç bir haber yayınlanmıyordu medyada o yüzden direnişçilerin taleplerini duyurmak ve sansürü kırmak istedik. Bu amaçla bir çok kurum ve kuruluşlarla görüştük.

Hangi kurumlarla görüştünüz?
Sendikalar DGB başta olmak üzere , IG-Metall ve Verdi Sendikalarından yetkililerle görüşmeler yaptık direnişçilerin durumunu anlatan dosyalar sunduk. Siyasi partilerden Die Linke (Sol Parti), SPD (Almanya Sosyal Demokrat Partisi), Bundis 90/Die Grüne (Birlik 90 / Yeşiller Partisi ve MLPD (Almanya Marksist Leninist Parti) gibi siyasi partilerden yetkililer bizimle ilgilendiler. Worms Alevi Derneği’ne gittik yetkili kimse yoktu, bize görüşmek için haber vereceklerini söylediler.

Şimdiye kadar Güney Almanya’da hangi şehirlere uğradınız?
Stuttgart’dan başladı yürüyüşümüz, Mannheim, Hedelberg, Karlsruhe, Darmstadt, Freiburg şehirlerine uğradık şimdiye kadar ve sırada Ulm, Ausburg, Münih ve Nürnberg şehirleri var. 12 Eylül 2020 günü yürüyüşümüz Stuttgart’ta yapacağımız bir mitingle sona erecek.

Peki Neneden sadece Güney Almanya’da yapıyorsunuz yürüyüşü?
Çok ani karar aldık evet, çünkü Halkın Hukuk Bürosu Avukatlarından Ebru Timtik yani Ebru Ablamızın durumu kötüydü o yüzden hızlı hareket etmemiz gerekiyordu.

Stutgart’ta yapacağınız mitingden sonra daha başka eylemler etkinlikler düşünüyor musunuz?
Evet , Adalet yürüyüşümüz devam edecek, konsolosluk önlerinde eylemlerimiz devam edecek yine. Çünkü, Didem Akman ölüm orucuna devam ediyor halen . Taleplerimiz Cezaevi koşulları düzeltilsin, Didem Akman’ın istediği cezaevine şevki yapılsın ve yanına bir refakatçı verilsin, bunlar acil taleplerimiz. Tahliyesini de istiyoruz tabi ki.

Son olarak, Adalet için uzun yürüyüş sürecinde izlenimleriniz nedir ve duygularınız nasıl ?
Görüşmelerde edindiğimiz izlenim genelde olumluydu. Ölüm orucunu eylem biçimi olarak tasvip etmesek de direnişçilerin taleplerinin kendi talepleri de olduğunu söyledi bir çok yetkili ve gerekli makamlara sesimiz duyurma için çaba harcayacaklarını söylediler.

Konsolosluk önlerinde yaptığımız eylemlerde, faşistlerin provake etme girişimleri oldu bir çok kez, bütün bu provake etme girişimlerine rağmen, halkın bizleri sahiplenmesi ve yanımızda olduklarını söylemeleri çok mutlu etti bizi ve olumlu anlamda motive olduk, umutlarımızı tazeledik.

Teşekkürler, Sevgili Eda Deniz Haydaroğlu, Eylem Eroğlu ve Berivan Gel, bu bitimsiz koşuda umudunuz eksilmesin yüreğinize emeğinize sağlık.

Enver Enli – Mannheim – 11.09.2020
Teilen
2020-10/01-Sayı-598
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN