Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 600 - 03.12. - 23.12.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

‘Yeniden doğuş’: Şili’de Pinochet anayasası tarihe gömüldü

Şili’de General Augusto Pinochet’nin askeri diktatörlüğünde yazılan ve derin bir sınıf ayrımına yol açan...

 
Şili’de General Augusto Pinochet’nin diktatörlüğünde yazılan ve özelleştirmeye dayalı neoliberal karakteri nedeniyle derin sınıf ayrılıklarına yol açan anayasa, halk oylamasında tarihe gömüldü. Geçtiğimiz yıl patlak veren halk isyanı sonrasında düzenlenen anayasa referandumunda, ilk sonuçlara göre halkın 78’i yeni bir anayasaya ‘evet’ dedi.

ÖZEL SEKTÖRE SINIRSIZ İZNE SON
Şili’de insan hakları ihlallerinden, sayısız siyasi cinayetten ve işkenceden sorumlu Pinochet’nin askeri diktatörlüğünde, 1980 yılında, neoliberal bir temele dayalı olarak hazırlanan anayasa, halk tarafından ülkenin derin ekonomik sorunlarının sorumlusu olarak görülüyordu. Eski anayasa, devletin asgari müdahalesini savunuyor ve özel sektörün eğitim ile sağlık dahil, kamu hizmetlerinin hemen hepsini ele geçirmesinin önünü açıyordu. Ülkede geçen sene metro biletlerine zam yapılmasına tepki olarak başlayıp ulusal bir isyana dönüşen protestolar sonrasında, hükümet anayasa değişikliğini referanduma götürmek zorunda kalmıştı.

‘SADECE PARASI OLANLARIN İLERLEMESİNİN ÖNÜ AÇIKTI’
Referandumda yeni bir anayasaya ezici oranda destek çıkması, başta başkent Santiago olmak üzere birçok kentte coşkulu kutlamalarla karşılandı. Santiago’daki İtalya Meydanı’nda düzenlenen kutlamalarda bir kuleye “Yeniden doğuş” sloganı yansıtılırken, göstericilerden Catalina Miranda “Askeri bir rejim tarafından yazılmış, sadece parası olanların ilerlemesine izin veren gayrımeşru bir anayasayla yaşıyorduk. Şili halkının bugünkü gibi kolektif bir zafer elde ettiği çok az an vardır” dedi.

YENİ ANAYASAYI EŞİT SAYIDA KADIN VE ERKEK YAZACAK
Referandumun ardından, yeni anayasa tamamen halk tarafından seçilmiş 155 kişilik bir kurul tarafından kaleme alınacak. Bu durum, yeni anayasanın yazım sürecine milletvekillerinin katılamayacağı anlamına geliyor. Anayasayı yazacak olan kurul, nisan ayında seçilecek ve kadın-erkek sayısı eşit olacak. Kurulun hazırlayacağı yeni anayasa, 2022 ortalarında halk oylamasına sunulacak.

YERLİ HALKLARIN TANINMASI BEKLENİYOR
Yeni metinde, Şili’nin yerli halkı Mapuçelerin tanınması, işçilere toplu sözleşme hakkı, su ve toprak üzerinde haklar, sağlık ve eğitim sistemlerindeki özelleştirmeler ve emekli maaşları gibi konular üzerine reformlar bekleniyor.

PİÑERA TEMKİNLİ
Protestoların hedefindeki merkez sağcı Devlet Başkanı Sebastián Piñera ise oylama sonrasında temkinli bir açıklama yaptı. Referandumun ‘uzun bir sürecin başlangıcı olduğunu’ söyleyen Piñera, “Bugünden başlayarak, hepimiz yeni anayasanın birlik, istikrar ve gelecek için iyi bir çerçeve oluşturması için işbirliği yapmalıyız” dedi.
Teilen
2020-11/01-Sayı-599
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN