Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 600 - 03.12. - 23.12.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Kültürel eserle Stuttgart S21 projesi protestosu

Chartlottenplatz meydanına yerleştirilen S21 protesto heykeli, Mart 2021 tarihine kadar halkın ziyaretine sunulacak.

Gül GÜZEL (Stuttgart) 
Resim galerisi için tıklayın
S21 projesine karşı, sanat diliyle verilen protesto, Heykeltraş Peter Lenk tarafından yapıldı. Stuttgart Şehir Sarayı önündeki Chartlottenplatz meydanına yerleştirilen S21 protesto heykeli, Mart 2021 tarihine kadar halkın ziyaretine sunulacak.

Heykeltraş Peter Lenk’in yaptığı haykel, Stuttgart’ta senelerdir çokça protesto edilen S21 projesini satirik bir yorumla anlatıyor. Heykelin ana merkezli ve yüzlerce figürün en büyüğü Baden Württemberg eyalet parlamento başkanı Winfried Kretschmann’a ait. Eser 9 metre yüksekliğinde ve 10 ton ağırlığında olup, bütününde 150’den fazla figür işlenmiş.

S21 protestolarında yer alıp, 30 Eylül 2014’de ‘Siyah Perşembe günü’ olarak bilinen protestoda polis şiddetine maruz kalan eylemciler, yaralıları taşıyanlar, Hristiyanlar da S21’i istemiyor! diyen figürler ve benzerleri de yer alıyor. Bütün bu figürleri sanatçı, Satirik- Sanat diliyle eleştirisel bir şekilde sergiliyor.

Heykelin açılışına dair değerlendirmede bulunan Eyalet Parlamentosu başkanı Winfried Kretschmann ise, ‘’ben Stuttgart 21 projesini istemiyordum, ancak yapılan halk oylamasında çoğunluğun evet demesiyle, projenin devam edilmesi kararı çıktı. O yüzden projeyi yapmak zorunda kaldık’’dedi.

Satirik-Sanat olsa da, heykelin en büyük ve merkezi figürünü Winfried Kretschmann ve Yunan mitolojisindeki tahta at Truva ile metoforlaşıyor. Aynı şekilde yılanın kendisine sarılıp, öldürmesi. Sanatçı Lenk, Kretschmann’a sarılan yılanı, İCE tren yolları olarak işliyor. Yılanın zehirinden kurtulma bahaneleri arayan Kretschmann ise, halk oylamasını kendine siper ediyor.

Devlet müzesi tarafından sergilenen Heykelin, 140 bin Euro’ya mal olduğunu belirten 73 yaşındaki sanatçı Peter Lenk, bu masrafın büyük kısmının yapılan bağışlarla finanse edildiğini söyledi.

Stuttgart 21 projesi ise, yapılan bir kaç eklerle birlikte yapılmaya devam ediyor. Wendlingen’den Ulm’a kadar uzanan projenin 8,2 Milyar Euro’ya mal olacağı, şimdiye kadar Baden Württemberg bölgesinde S21 projesi gibi devletin tarihinde hiç bir şeyin bu şekilde yer almadığı söyleniyor. Sanatçı Peter Lenk’in yapmış olduğu bu satirik sanat eserin, Stuttgart’ta sergilenmesi haftalarca süren tartışmalar sonucu gerçekleşmiş. Bütün karşıt olma tavırlarına rağmen, Satirik sanat eseri şimdi Stuttgart’ta ve Mart 2021’e kadar da kalacak.

Sanatçı Peter Lenk, yaptığı eserinde ironi olarak, Kretschmann’ı Laokoon’a benzetiyor. (Yunan mitolojisine göre, Laokoon Apollon’un Rahibidir ve kendisini Truvalıları uyararak, atlarını şehre sürmemelerini ister. Bunun ardından Laokoon mızrağını tutup, atar ve yılanlar Laokoon ile iki oğluna da sarılıp öldürürler).

Bunun üzerine o ve iki oğlu iki yılan tarafından yaralandı.

Stuttgart Ana istasyonu projesi olan S21’e dair kısa birkaç bilgi
S21 olarak adlandırılan tek yönlü İstasyonun yeraltına indirilip, iki taraflı giriş-çıkışların yapılması projesi, 1953’ten 2011 yılına kadar eyalet parlamentosunu elinde tutan CDU partisi tarafından 1994 yılında hazırlanmıştı.

İktidara geldiklerinde Projeyi gerçekleştirmeyecekleri sözünü veren Partiler ise, bu yüzden aldığı oylarla, halktan hükümet olma yetkisini aldı. Bunun ardından proje büyük bir hız ile hayata geçirildi. Ancak projenin yapımına yakın bir süre önce eyalet halkının haberi aldığı proje, 2 Şubat 2010 yılında bütün protestolara rağmen başlatıldı. Projenin hayata geçirilmesi ile binlerce ağacın kesilmesine neden olundu. Halka vaatlerde bulunan ve projeyi iktidara gelince durduracaklarını söyleyen Yeşiller partisi ve SPD ise sözlerinde durmayıp, projeyi devam ettirdiler. İstanbul – Gezi projesine benzeyip, sadece banker ve patronlara gelir sağlayan; tabiatı ve çevreyi büyük tahribata sürükleyen S21 projesine karşı oluşan K 21 aktivistleri ve Park koruyucuları ise her hafta düzenledikleri Pazartesi Miting ve Yürüyüşleriyle bu projeyi gündemde tuttular. Bağımsız bütün mühendis, mimar ve çevrecilerin yaptıkları araştırma ve tespitler sonucu projenin zararları anlatılsa da, büyük işverenlere büyük kazançlar sağlayan bu proje hala devam ediyor.
Teilen
2020-11/01-Sayı-599
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN