Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 599 - 05.11. - 03.12.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

“Okul aile birliklerine üye olun” çağrısı

Stuttgart Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Dr. Ümit Kaptı anne babalara seslenerek...

Merhaba (Stuttgart) 
Resim galerisi için tıklayın
Ataşe Dr. Kaptı Almanya’daki Türk Okul Aile Birliklerinin önemine işaret etti ve destek sözü verdi. Esslingen/Nurtingen ve çevresi Türk-Okul Aile Birlikleri Derneği’nin (TOAB Ess / Nür) toplantısında konuşan Dr. Kaptı okul-aile-öğrenci ilişkisinin çocukların başarısında büyük rol oynadığına işaret ederek şu açıklamaları yaptı:

Ataşe Dr. Kaptı: “İşbirliği hayati önem taşıyor”
“Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın çok yönlü gelişimini sağlamak okullar ve velilerin amacı ve görevidir. Ancak bu çok kolay olmamaktadır. İyi bir öğrenci için okul, aile ve öğrenci arasındaki iletişim ve işbirliği çok önemlidir. Okul aile birlikleri ataşelikler öğretmenler ve okullar birlikte çalışmalıdır. Okul aile öğrenci arasındaki iletişimi güçlendirilmesinde okul aile birlikleri büyük rol oynuyor. Anne babaları üye olmaya, toplantılara katkı ve katılım yapmaya çağırıyorum. Velilerin Almanya’daki okul aile birlikleri ile işbirliği hayati önem taşıyor. Çocuklarımızın öz kültürünü ve dilini unutmadan Almanya’nın geleceğinde nitelikli ve söz sahibi bireyler olabilmesi için anne babaları okul aile birliklerine üye olmaya davet ediyorum” dedi.

Başkan Güven Toymaz: “Her kesimin desteğine ihtiyaç var”
Öte yandan eğitim programlarının yanı sıra kültür ve sanat programlarının da konuşulduğu Forum Esslingen salonlarındaki toplantıda konuşan TOAB Ess / Nür Başkanı Güven Toymaz hedefin Türkçe derslerinin Alman eğitim sisteminde yer alması olduğuna dikkat çekti.

“Türkçe derslerinin Alman eğitim sisteminin içinde yer alması gerekir. Yine Türkçe derslerinin okullarda seçmeli zorunlu ders statüsünde verilmesi için gerekli çalışmaları ısrarla yapmalıyız.

Bizler bu konuda çalışmalar yaparken her kesimden desteğe ihtiyacımız var” diyen Başkan Toymaz özetle şunları söyledi:

“Gençlerin en önemli sorunu eğitim”
“Almanya’nın onlarca yıldır bir göç hikayesi var ve bizler bu hikayenin tam ortasındayız.

Problemlerimizin başında, işsizlik, ırkçılık, Türk ve İslam düşmanlığı geliyor ama, çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitimi en önemli sorunlarımız arasındadır. Esslingen/Nurtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri dini ve siyasi tarafsızlığı olan, eğitim ve kültür çalışmalarından dolayı radikal kurum ve kuruluşlar hariç her kesimden insana hizmet getirmek, eğitim alanında problemleri olan herkese hizmet etmek için var. Sosyal ve demokratik hukuk devletinin en önemli temellerinden biri herkesin eşit eğitim koşullarına sahip olmasıdır. İyi bir eğitim, sosyal barışın da temelini oluşturur.

Okul aile birliklerine destek çağrısı
Unutulmamalı ki; dilini unutan sürekli harf ve kelime kaybeden bir millet hafızasını da yitirerek aslında içinde doğup büyüdüğü geçmişine reddeder. Bu ise bir toplumun apaçık intiharıdır. O halde bir toplum var olmak istiyorsa okul aile birliklerine destek olalım. Dilimizi yaşatalım.”

Württemberg Türk Okul Aile Birlikleri Dernekleri Federasyonu’nun üyesi olan TOAB Ess / Nür yeni eğitim öğrenim döneminde standartların dışında eğitim, kültür ve sanat konularında da çalışmalar yapıyor.
Teilen
2020-11/01-Sayı-599
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN