Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 600 - 03.12. - 23.12.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Almanya'da Mevlit Kandili idrak edildi

Almanya’nın çeşitli kentlerinde son peygamber Hazreti Muhammed'in doğum günü olan Mevlit Kandili idrak edildi.

AA (Köln / Berlin) 
Müslümanlar, Köln kentinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Merkezi bünyesindeki Köln Merkez Camisi'nde ve başkent Berlin’de İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatına (IGMG) bağlı Mevlana Camisi’nde Mevlit Kandili'ni idrak etti.

Camilerde, sosyal mesafe ve maske kuralları gibi yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri alındı.

Köln Merkez Camisi’ndeki "Mevlid-i Nebi" programında Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından mevlit okundu.

DİTİB Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Dilek, yaptığı vaazda gecenin anlam ve önemine değinerek, “Peygambersiz Müslüman olunmaz, bunu unutmayalım. Bu nedenle kendimize örnek olarak, rehber olarak Yüce Peygamberi alalım. Hayatı nasıl yaşayacağımızı, Kur’an-ı Kerim’i nasıl anlayacağımızı ve sevgili Peygamberimizden öğreneceğiz.” dedi.

Hazreti Muhammed’in hayatından örnekler veren Dilek, onu tanıyabilmek için en önemli kaynağın Kur’an olduğunu söyledi. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam eden programda salavatlar getirildi.

Mevlana Camisi’nde de Mevlit Kandili programı icra edilerek, Kur'an-ı Kerim ve ilahiler okundu, dualar edildi.

Müslümanlardan Fransa'daki İslam düşmanlığına tepki
Camiye gelen Müslümanlar, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un İslam'a ve Müslümanlara yönelik sözleri ile Hazreti Muhammed'e hakaret içeren yayınları nedeniyle Fransız Charlie Hebdo dergisine tepki gösterdi.

Berlin'de yaşayan Tahir Sözen, Macron’un Müslümanlara yönelik saldırılarının iç politikaya dönük olduğunu belirterek, “Bununla kendisini kurtaracağını sanıyor. Biz biliyoruz ki bu siyasi oyunlar Müslümanlara yönelik bir hakarettir. Bu hakareti kabul etmiyoruz ve kınıyoruz.” dedi.

Murat Gencer de dinlere yapılan saldırıların düşünce özgürlüğü olmadığına işaret ederek, “Bir dini lidere yapılan saygısızlığın hiçbir zaman insanlıkta yeri yoktur. Müslümanlıkta dini değerlere saygısızlık yoktur.” diye konuştu.

Mehmet Arduçtepe ise Fransa’da yapılanların İslamofobi olduğunu dile getirerek, “Bu İslamiyet’e açılmış bir savaştır. Türkiye hazımsızlığıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin İslam’ın bayraktarlığını yaptığını, haçlı zihniyetinin de saldırıya geçtiğini ifade eden Arduçtepe, Almanya’nın da Fransa’yı takip ederek bu saldırıları başka metotlarla uyguladığını kaydetti.

Tahsin Mercan, Hazreti Muhammed’e yapılan saygısızlığı kınayarak, “Çok kötü bir şey. Biz Avrupa’da bize taş atanlara gül atıyoruz. Biz onların dinlerine saygı gösteriyorsak, onların da dinimize saygı göstermelerini istiyoruz." ifadesini kullandı.
Teilen
2020-11/01-Sayı-599
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN