Kısaca Merhaba

Güney Almanya’nιn en büyük yerel gazetesi olan Merhaba, 1990´da hayata geçirildi. Ulm, Neu-Ulm ve çevresinde, kültür ve enformasyon ağιrlιklι, Türkler’e hitap eden bir yerel gazete yayιmlama fikri o zamanlar her ne kadar ütopik bir düşünce gibi görünüyorduysa da, kιsa zamanda gerçek bir başarι öyküsüne dönüştü. Bugün Merhaba, Neu-Ulm’da bulunan Merkez Bürosu’nun yanιsιra, Güney Almanya’nιn hemen hemen tüm şehir ve kasabalarιndaki temsilcileriyle başarιyla temsil edilmektedir.

Yayιn hayatιna 30 yιldan fazla bir süre önce aylιk bir yerel gazete olarak adιm atan Merhaba, büyümesinin kaçιnιlmaz bir sonucu olarak, 20 yιldan fazla bir süredir Baden-Württemberg ve Bavyera eyaletleri için iki ayrι baskι olarak çιkιyor. Ayda iki ayrι baskι, ücretsiz olarak ve artιk “yerel” olarak nitelendirilemeyecek bir bölgede yüzyirmi bini aşan okuyucusuyla buluşurken, Güney Almanya’nιn büyük bölümünü de kapsamι altιna aldι. Merhaba ağιrlιklι olarak şu bölgelerde dağιtιlmaktadιr: Ulm, Neu-Ulm, Kempten, Füssen, Günzburg, Augsburg, München, Landshut, Donauwörth, Heidenheim, Aalen, Biberach, Göppingen, Esslingen, Stuttgart, Mannheim, Sindelfingen, Böblingen, Freiburg, Ravensburg, Friedrichshafen, Heilbronn, Pforzheim, Nürnberg

Hedef okuyucu kitlemiz, Güney Almanya’da içinde yaşadιğιmιz toplumun yaş farkι gözetmeksizin Türk, ya da Türk asιllι bireyleridir. Bu nedenle gazetemiz içeriği ağιrlιklι olarak güncel politik ve kültürel olaylar (Baden-Württemberg ve Bavyera Eyaletleri başta olmak üzere), biz göçmenlerin karşιlaştιğι sorunlar ve başarιlarι ile bu insanlarι ilgilendiren herşeyden oluşmaktadιr.

Merhaba siyasi görüş bakιmιndan tarafsιz olmasιna karşιn, bazι konularda kesinlikle taraftιr:
Bizler, ιrkçιlιğa, yabancι düşmanlιğιna, ve her türlü ayrιmcιlιğa karşιyιz.