10. Trakyalılar Hıdırellez Şenlikleri Nellingen’de yapıldı

En eski geleneklerden biri olan ancak Korona salgını süresince yapılamayan Trakyalılar Hıdırellez Şenlikleri’nin 10’cusu 6 Mayıs 2023 Cumartesi günü Geislingen’li Trakyalılar tarafından Nellingen’de gerçekleştirildi. 

Merhaba (Ulm)

Almanya’nın değişik bölgelerinden ve Fransa gibi değişik Avrupa ülkelerinden gelen bini aşkın Trakyalı ve Balkan göçmeni 5 Mayıs Cuma günü öğleden sonra yemyeşil olan Nellingen’deki Hıdırellez alanını doldurmaya başladı. Alanda çadırlar kuruldu. Cumartesi günü sabahtan gece çok geç saatlere kadar devam eden şenlikler pazar sabahı da devam etti. Geislingenli Trakyalılar adına Organizasyon Komitesi Başkanı Ali Rıza Kaçar ve eşi Nurcan Kaçar, amaçlarının Türk gelenek ve göreneklerini Avrupa’da yaşayan genç nesillere aktarmak olduğunu belirttiler. “Geleneksel hale getirdiğimiz Hıdırellez şenliklerimizi daha geniş katılımlarla kutlayabilmek en büyük hedefimizdir” dediler. 

Şenlikler İçin Türkiye’den Ünlü Yöresel Müzisyenler Getirtildi. Keşanlı klarnetçi Ahmet Gümüş, Lüleburgazlı Küçük Hasan ve Arkadaşları, Edirneli Davulcu Alaattin de getirilen müzisyenler arasındaydı. Almanya’da yerleşik Trakyalı müzisyen Ekrem Sergen de onlara eşlik etti. Canlı müzikten kalan boşlukları DJ Engin Kaçar güzel Trakya ve Balkan müzikleriyle doldurdu. Sunuculuğunu Birce Ece Övdür’ün yaptığı şenliklere gazeteci yazar Oktan Erdikmen de katılıp bir konuşma yaptı. 

Roman oyunları yansıra, Karşılama ve Kasap türü oyunların da uzun uzun oynandığı şenliklerde Mendil Oyunu, Payduska, Ramo Ramo, Damat Oyunu, Arzu ile Kamber, Cacak, Zigos, Kabadayı, Eski Kasap, İstanbul Kasabı, Gayda ve Çiftetelli gibi oyunlar geniş bir katılımla defalarca oynandı. 

Aykut Dalgıç’ın cazgırlığını yaptığı yağlı güreş müsabakasında SUTHOT`un pehlivanlarından Kırklarelili Koray Vurmaz ile Ankaralı Ömür Güçlü, kıran kırana bir mücadele gerçekleştirdi. Yöneticiliğini Tayyip Tuna’nın yürüttüğü Ulm/Neu-Ulm Trakyalılar Kültür, Spor ve Yardımlaşma Derneği’nin Trakya ve Rumeli Halk Oyunları Topluluğu katılanları adeta büyüleyen bir gösteri gerçekleştirdi. Yeşim ve Aykut Dalgıç’ın eğitmenliğini yaptığı ekip, yöresel kıyafetlerle Tekirdağ yöresi oyunlarını sergilediler. 

Hıdırellez Senliklerine katılanlar, kâğıtlara yazdıkları dileklerini oradaki Gül Dilek ağacına astılar. Ayşe Nur Dobruca’nın yöneticiliğini yaptığı Pforzheim Klasik Türk Musikisi Topluluğu, Rumeli Türkülerinden oluşan ve katılanlarca çok büyük ilgiyle dinlenen bir konser verdiler. Hıdırellez Alanında Yakılan Ateşten Atlandı. İp Çekme Müsabakaları Yapıldı. Şenliklerin en ilgi çeken diğer bir yönü de Kırklareli’nin Kofçaz ilçesi köylerinin geleneksel ‘Deve Oyunu’ adlı seyirlik oyunun canlandırılmasıydı. Bu seyirlik oyunu yöre geleneklerinin korunması ve su yüzüne çıkarılması açısından çok anlamlıydı. Yöresel tarzda yapılmış Hıdırellez böreği organizasyonca katılanlara dağıtıldı. 

Kırklareli`li Elif Berber bir sonra yapılacak Hıdırellez Şenlikleri’nin Hanımağası seçildi. SUTHOT’un Stuttgart`ta düzenlemekte olduğu Trakyalılar ve Balkan Göçmenleri Kültür ve Eğlence Gecelerinde de Hanımağa’lığı yapmış olan Elif Berber Trakya kültürüne olan yapıcı katkılarıyla tanınıyor. 

Hıdırellez’in kapanış konuşmasında organizasyon sorumlusu Ali Rıza Kaçar, “Geleneksel değerlerimize hep birlikte sahip çıkalım. Onları yaşayalım, yaşatalım ve çocuklarımıza, gençlerimize, gelecek kuşaklarımıza gelecek kuşaklarımıza taşıyalım. Seneye hepiniz bekliyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.