11. Hıdırellez Şenlikleri Nellingen’de gerçekleşti

Trakyalılar Buluşuyor Geislingen/Steige Derneği, 17-18-19 Mayıs 2024 tarihlerinde Dernek Başkanı Ali Rıza Kaçar öncülüğünde Nellingen’de 11. Hıdırellez Şenlikleri´ni düzenledi.

Merhaba (Nellingen)

Şimdiye kadar düzenlenen Hıdırellez Şenlikleri’ne katılan çok değerli konuklar 11. senede de onları yalnız bırakmadı. Şenliğin son günü 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı için hazırlanan özel program ile eğlence pazar günü geç saatlere kadar devam etti.

Kilim Gazetesi’nde de geniş yer şenliğin ikinci gününde, ana programın yapıldığı cumartesi günü, Stuttgart Başkonsolosu Makbule Koçak Kaçar da katıldı.

Şenlik boyunca müzik ve eğlence hiç eksik olmadı

Program, Birce Ece Pehlivan’ın eğlenceli sunumuyla devam ederken mâni çekilişi, gül ağacına dilek asma, Trakya yöresine ait deve gösterisi ve pehlivan gösterisi gibi kültür şovları izleyenler için son derece ilgi çekiciydi.

Stuttgart Türk Halk Oyunları Topluluğu SUTHOT’un yöneticisi Aykut Dalgıç`ın cazgırlığını yaptığı yağlı güreş müsabakasında Trakyalılar Buluşuyor Geislingen/Steige Derneği pehlivanlarından Konyalı Mehmet Yetiş ile Ankaralı Ömür Güçlü kıran kırana bir mücadele gerçekleştirdi.

Dernek üyelerinin şenliğe yöresel kıyafetlerle katılmaları misafirlerin kendilerini bir Trakya köyünde gibi hissetmelerini sağladı. Ateş başında hazırlanan ve misafirlere sunulan kuzu çevirme, dernek üyelerinin hazırlayıp ikram ettikleri tarhana çorbası, kuru fasulye, lokma ve Hıdırellez Çöreği herkes için lezzetli birer sürpriz oldu.

Dernek, şenliğe katılan çocukları da unutmayıp onlar için hazırlanan oyunlar ve devamında çocuklara verilen hediyelerle kapılarının 7’den 70’e herkese açık olduğunu gösterdi. Şenlik için Trakya`dan gelen davul-zurna-klarnet-saz sanatçıları ve sonrasında sahne alan Faruk Yılmaz, şenliğin olmazsa olmazlarıydı. Müzisyenler, Trakya havalarının özlemini çeken herkese müzik ziyafeti yaşattı. Şenlikte çiftetelli, roman havaları, eski kasap, İstanbul kasabı, damat halayı gibi birçok hava çalındı ve misafirler oyun alanını bir an olsun boş bırakmadı.

Şenlikte canlı müziğe ara verilen zaman dilimlerinde sahne alan DJ Engin Kaçar sayesinde misafirler için eğlenceye bir saniye bile ara verilmedi. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı için sahne alan Barış Manço Experience Grubu, Anadolu Rock ve Trakya türkülerini harmanlandıkları repertuarları ile misafirler için keyifli bir müzik deneyimi yaşattı.

Bu harika şenliğin ardından dernek başkanı Ali Rıza Kaçar, “Geleneklerimize sahip çıkmak konusunda son derece hassasız. Gençlerimizin kültürümüzle birlikte büyümesini temenni ediyoruz. Tek bir gencimize dahi kültürümüzü anlatabildiysek, gayemize ulaşmışız demektir. Bu yolda bizimle yürüyen ve bize desteklerini esirgemeyen sevgili sponsorlarımız sayesinde günden güne daha çok gence, daha çok Trakyalı hemşerimize ulaşacağız. Bundan sonra da şimdiye kadar olduğu gibi, her sene Hıdırellez Şenliklerimizi ve kış eğlencelerimizi yapmaya devam edeceğiz. Gelecek Kasım Eğlencemize herkesi bekliyoruz” şeklinde sözlerini noktaladı.