AB ile Tunus arasında sığınmacı anlaşması: Göçü “engelle”, parayı kap!

Avrupa Birliği ile Tunus arasında sığınmacılara dair anlaşma imzalandı. Ekonomik açıdan zor durumda olan Tunus’a göçü engellemesi karşılığında para verilecek.

Merhaba Haber Merkezi

Avrupa Birliği (AB), silah satarak beslediği ve müdahil olduğu savaşlar ile desteklediği sömürü politikaları sebebiyle artan göçü “engellemek” üzere para dağıtmaya devam ediyor.

Yarattıkları yıkımdan kaçan sığınmacıları sınırlarını kapatarak ölüme iten Avrupa, Tunus ile de anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre göçü “engellemesi” karşılığında Kuzey Afrika ülkesine mali yardımda bulunulacak.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Tunus Devlet Başkanı Kays Said ile Tunus’taki başkanlık sarayında yaptığı görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu. Von der Leyen, “Etkili bir iş birliğine her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var” dedi.

Leyen’e ziyaretinde, sığınmacı karşıtı açıklamalarıyla öne çıkan sağcı İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile Hollanda Başbakanı Mark Rutte eşlik etti. Üç Avrupalı lider, Said ile geçen ay da görüşmüşlerdi.

Anlaşmanın “insan kaçakçılarına karşı daha etkili önlemler almayı” ve “mültecilere yönelik arama kurtarma operasyonlarını geliştirmeyi” amaçladığı öne sürüldü. Bu kapsamda Tunus’a 105 milyon euro tutarında AB fonu sağlanacak. Ek olarak, büyük bir borç yükü altında olan ülkeye 150 milyon euro da bütçe yardımı yapılacak.

Yenilenebilir enerji sektörünün geliştirilmesi için 300 milyon euro ayrılması da imzalanan anlaşmanın maddeleri arasında.

Von der Leyen, “10 milyon euro değerindeki bir program kapsamında Tunuslu gençler için fırsatlar oluşturacağız. Bununla Tunuslu gençlere, AB’de eğitim ve çalışma imkanı sağlayacağız. AB ile Tunus arasında yatırım ve ticareti geliştirmek için iş ortamını iyileştirecek adımların atılmasını sağlayacağız. Bunun için de 350 milyon euroluk bir meblağ tahsis edildi” açıklamalarında bulundu.

Geçen ayki ziyaretleri sırasında Avrupalı siyasetçiler, ülkete uzun vadede 900 milyon euro borç verme vaadinde bulunmuştu. Ancak bu para, Tunus’un, Uluslararası Para Fonu IMF’nin şartlarını kabul etmesi ve 2 milyar dolarlık kredinin onaylanması halinde sağlanacak.