ABTTF: Yunanistan’da nüfus sayımlarında etnik köken de sorulsun

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, Yunanistan’da nüfus sayımlarında etnik kökenin de sorulmasını talep etti.

AA (Gümülcine)

Habipoğlu, bir televizyon programında Yeni Demokrasi Partisi’nden (ND) eski Eğitim Bakan Yardımcısı Angelos Sirigos ile SİRİZA’nın kurmaylarından eski Eğitim Bakanı Nikos Filis arasında Batı Trakya konusunda çıkan tartışmayla ilgili bir açıklama yayımladı.

ND’nin, Batı Trakya Türk toplumunu hedef alan suçlayıcı ve ötekileştirici açıklamalarının olduğunu belirten Habipoğlu, “ND’nin varlığımızı ve Türk kimliğimizi inkar eden parti politikasının olumsuz sonuçlarını iktidarda kaldıkları son dört yılda toplum olarak açık şekilde hissettik.

Yunanistan’da varlığımızın ispatı için nüfus sayımında etnik köken seçeneğinin de olmasını talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Eski Yunanistan Başbakanı ve Yeni Demokrasi Partisi lideri Kiryakos Miçotakis’in her fırsatta azınlığa kimlik dayatma konusunda ısrarcı olduğunu vurgulayan Habipoğlu, ulusal azınlıkların kültürlerini muhafaza etme ve geliştirmeleri için uygun koşullar oluşturan Ulusal Azınlıkların Korunmasına dair Çerçeve Sözleşmesi’nin onaylanmasını istediğini belirtti.

Nikos Filis, televizyon programında Batı Trakya’da Türk kökenli azınlığın da bulunduğunu belirtmişti.