AGİF’ten seçim paneli

AGİF’e bağlı, Neu-Ulm’da bulunan AJK derneğinde “Almanya Seçimleri ve Partilerin Göçmen Politikaları” konulu söyleşi düzenlendi. Söyleşiye konuşmacı olarak Yeşiller ve Sol Parti’den politikacılar katıldı.

Merhaba (Neu-Ulm)

Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF)’e bağlı, Güney Almanya’nın Neu-Ulm şehrinde bulunan İşçi Gençlik Kültür Derneği (AJK e.V.) lokalinde “Almanya Seçimleri ve Partilerin Göçmen Politikaları” konulu panel düzenlendi. Simultane tercümenin gerçekleştirildiği söyleşiye ilgi yoğun oldu.

            Maderatörlüğünü Merhaba Gazetesi’nden Hüseyin Şenol’un yaptığı panele Sol Parti (Die Linke)’den Xaver Merk ve Yeşiller (Bündnis90/Der Grünen) partisinden Ulrich Metzger konuşmacı olarak katıldı. Sol Parti’nin Neu-Ulm bölgesi milletvekili adayı sendikacı Xaver Merk, Neu-Ulm’a bağlı Senden kasabasının şehir meclisi üyesi ve Sol Parti’nin Almanya yönetiminde yer alıyor. Eski papaz olan, meslek okulu öğretmeni ve sendikacı Yeşil politikacı Ulrich Metzger Ulm Şehir Meclisi üyesi.

Göçmenlik, çifte vatandaşlık, ırkçılık, iklim, seçme seçilme hakkı, emeklilik, eğitim gibi konuların yanı sıra, yoğun ilgi gören panelde bir çok alana ilişkin sorunlar konuşuldu. Soruların çoğuna tek tek yanıt veren panelistler, uzmanlık alanlarıyla ilgi konuları ise aralarında bölüştü.

Merk: Seçme seçilme hakkı ve çifte vatandaşlık haktır

Xaver Merk, partisinin NATO ve yurt dışına asker gönderme görüşünü savunarak “NATO gereksiz ve hemen dağıtılmalıdır. Asker göndermelere de son verilmelidir” dedi. Çifte vatandaşlık hakkının koşulsuz olarak verilmesi gerektiğini savunan Merk “3-5 yıldır burada yaşayan tüm göçmenlerin her alanda seçme ve seçilme hakkı olmalıdır” dedi. Sol politikacı, çifte vatandaşlığı sorunda çözüm olarak gördüğünü belirterek, tüm göçmenleri, başta sendikalar olmak üzere tüm alanlarda örgütlenmeye çağırdı. Merk, öğrencilere maddi katkının (BAföG – Öğrenci kredisi)) devlet tarafından, anne-babanın gelirinden bağımsız olarak ve ayrımsız herkese verilmesi gerektiğini söyledi. Merk, koalisyon konusunda “FDP ile olmaz. Ben kırmızı, yeşil, kızıl olacağını düşünüyorum” dedi.

Metzger: Kırmızı, yeşil kızıl olur

            Eğitim ve Bilim Sendikası (GEW)’de de aktif faaliyet yürüten Yeşil politikacı öğretmen Ulrich Metzger konuşmasına Türkçe başladı. Tüm konulara detaylı olarak değinerek, soruları tek tek yanıtlayan Metzger de diğer panelist gibi, çoğu konuda ortak düşünceye sahip olduğu söyledi. Öğrencilerinin yüzde 80’inin göçmen kökenli olduğunu belirten Metzger, azınlık ve göçmen sorununa yabancı olmadığını belirterek, papaz, öğretmen, sendikacı ve politikacı olarak tecrübelerini aktardı. Gelen soru üzerine “Seçimden kırmızı, yeşil, kızıl koalisyon çıkar ve biz anlaşırız bir türlü” dedi. Vatandaşlığa geçişlerin kolaylaştırılmasını savunan Metzger “2 değil, 3 vatandaşlık bile olabilmelidir” dedi.

            “Mutlaka seçime katılın” çağrısında bulunan Merk, Metzger ve Şenol, soru-cevap bölümünden sonra da uzun süre daha dernekte kalarak, sohbete devam ettiler.