AKM Ulm’un resmi açılışı gerçekleştirildi

Çok sayıda davetlinin katıldığı resmi açılış programında Ulm Belediye başkanı, çok sayıda Alman ve göçmen kurum temsilcileri de yer aldı.

Merhaba (Ulm)

Herrlinger Str. 83 adresinde bulunan Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi (AKM)’nin yeni binasında gerçekleştirilen resmi açılışa yoğun katılım oldu. Yeni inşa edilen bina, yöneticilerin, üyelerin, Ulm ve çevresi Alevi toplumun gurur kaynağı oldu.

Başkan Kaan Yalçın, Başkan Yardımcı Cevat Seven ve tüm yönetim kurulu üyeleri misafirlerle yakından ilgilendi.

Ulm Belediye Başkanı Gunter Czisch, Yeşiller Eyalet Milletvekili Michael Joukov-Schwelling, AABF yönetiminden Gülay Kurtyiğit, Ulm Şehir Meclisi Üyesi Yeşil Politikacı Banu Cengiz Öner, Ulm Belediyesi Uluslararası Komisyon (Internationaler Ausschuss) üyesi Gülden Düzel, Sol Parti’den (Die Linke) Mustafa Süslü, İllertissen SPD Başkanı ve Belediye Meclisi Üyesi Kasım Kocakaplan, DİTİB Ulm Başkanı Hasan Yıldız, DİDF, Tohum, DKTM, Cultura, HDP, Bölgeden AKM’ler gibi bir çok kurumdan Alman ve göçmen çok sayıda politikacı, kurum temsilcisi ve açılışa katıldı. Yine, Türkiyeli iş insanların yanı sıra, gençlerin katılımı da dikkat çekerken, yerli ve göçmen medya temsilcileri de açılışa büyük ilgi gösterdi.

Yönetim Kurulundan Şirin Eral-Ok ve Ulaş Özer’in sunduğu açılışta, Belediye Başkanı, AKM Ulm Başkanı, AABF temsilcisi ve diğer kurumlardan temsilciler konuştu. AKM Başkanı Kaan Yalçın, yeni binanın yapılama aşamasını anlatırken, tüm katkı sunanlara teşekkür etti. Belediye Başkanı Gunter Czisch, sadece Alevi toplumunun değil, tüm şehir sakinlerinin gurur duyması gerekn bir eser ortaya koyduğunu belirtirken “Biz de bu değerli esere, sadece manevi değil, maddi destek de sunacağız” diyerek, rakkamı da telaffuz etti. AABF adına gelen ve bir konuşma yapan Gülay Kurtyiğit de, Alevi toplumuna bu eserle yeni bir muhteşem bir değer daha katıldığını söyleyerek, Türkiye ve Almanya’da yaşanan Alevi düşmanlığına ve saldırılara da değinerek, ortak mücadele çağrısında bulundu. Doğu BW Bölgesi Alevi Platformu adına da AKM Aalen Başkanı Aziret Varol bir konuşma yaptı.

AKM Ulm Kadınlar Korosu

Alevi inancında önemli bir yeri olan “Delili uyandırmak” bölümünden sonra, programda AABF Baden-Württemberg İnanç Kurulu’ndan Hüseyin Kazımoğlu da Alevi inancı ve yaşamı hakkında bilgilendirmede bulundu.

AKM Ulm Kadınlar Korosu ile Caner Karakuş ve Saz Grubu da etkinliğin kültürel programında yer aldılar. Açık büfeden sonra, davetlilere bina gezdirildi.


Her türlü bilgi ve iletişim için Kaan Yalçın kendisinin aranabileceğini söyledi: 0170 / 7007733 Bağışlarınız için banka hesabı:

Alevitisches Kulturzentrum Ulm IBAN:

DE10730611910003388913 BIC: GENODEF1NU1

“Spende – Kulturzentrum Ulm Cem Evi”

AKM’nin internet sitesi: www.aleviulm.de