Alman Sendikalar Birliği’ne kadın başkan

Almanya’da çeşitli iş kollarındaki sendikaların oluşturduğu Alman Sendikalar Birliği’nin (DGB) başkanlığına SPD’li Federal Meclis Milletvekili Yasmin Fahimi’nin getirilmesi önerildi.

Merhaba Haber Merkezi

5 milyon 580 bin üyeli DGB yönetimi, 26 Ocak’taki oturumunda görev süresi mayıs ayında dolacak olan Reiner Hoffmann’ın yerine oy birliğiyle Yasmin Fahimi’nin aday gösterilmesini karara bağladı. Böylece DGB’nin tarihinde ilk kez bir kadın başkanın görev üstlenmesinin yolu da açıldı. 2000-2013 yılları arasında Maden, Kimya Sanayi Sendikası Genel Sekreteri olarak görev yapan 54 yaşındaki Fahimi’nin, sendikal çalışmalarda planlanan değişikliğin gerçekleşmesi için uygun bir isim olduğu belirtildi. 2014-2015’te SPD Genel Sekreteri, daha sonra bir yılı aşkın süre Federal Çalışma Bakanlığı Müsteşarı olarak görev alan ve 2017’den beri Federal Meclis milletvekilliği yapan Yasmin Fahimi’nin 22 Mayıs’ta yapılacak kongrede, DGB’nin ilk kadın başkanı seçilmesine kesin gözüyle bakıldığı belirtildi.

Fahimi için “Sendikalarda uzun yıllara dayanan deneyim” yorumu yapıldı. DGB, “sosyo-ekolojik bir dönüşümün ancak çalışanların haklarının güçlendirilmesi ve çalışanların güvenliğinin sağlanması durumunda başarılı olabileceğini” söyledi. Yine sendikadan yapılan açıklamada “DGB sendikaları, kendilerini dönüşümü şekillendirmede merkezi bir güç olarak görüyor. Yasmin Fahimi ile, sendikalarda uzun yıllara dayanan deneyime sahip, açık sözlü bir işgücü piyasası ve eğitim uzmanı kazanıyoruz.” dendi.