Almanya Cumhurbaşkanını seçiyor: Çok sayıda Türkiyeli de oy kullanacak


Almanya’da 13 Şubat Pazar günü cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacak. 1472 delegenin yer aldığı Federasyon Konseyi, ülkede gelecek 5 yıl görev yapacak cumhurbaşkanını seçecek.

Merhaba Haber Merkezi

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in 5 yıllık süresinin bitmesinin ardından Federasyon Kongresi (Bundesversammlung), gelecek 5 yıl için ülkenin cumhurbaşkanını belirleyecek.

Cumhurbaşkanını seçecek Federasyon Kongresi, Federal Meclis üyeleri ile eyalet meclislerinin belirlediği aynı sayıdaki delegelerden oluşuyor.

Böylelikle 736 milletvekilinin yanı sıra 16 eyalet meclisince gönderilen delegelerle birlikte 1472 Federasyon Kongre üyesi pazar günü yerel saatle 12.00’de Almanya’nın gelecek 5 yıl görev yapacak cumhurbaşkanını seçecek.

Steinmeier yeniden aday

2017’de Joachim Gauck’tan görevi devralan mevcut Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Mayıs 2021’de ikinci dönem için aday olacağını açıkladı.

Öte yandan İslam ve göçmen karşıtı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi, iktisatçı ve yazar Prof. Dr. Max Otte’yi aday gösterdi.

Sol Parti’nin adayı Mainz kentinde hekimlik yapan ve sosyal faaliyetlerde bulunan Dr. Gerhard Trabert, Özgür Seçmenler’in (Freier Waehler) adayı da astrofizikçi Dr. Stefanie Gebauer oldu.

Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller, Hür Demokrat Parti (FDP) ve Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ile Hristiyan Sosyal Birlik Partisi’nin (CSU) oluşturduğu Hristiyan Birlik (CDU/CSU) Meclis Grubu’nun desteklediği Steinmeier’in yeniden cumhurbaşkanı seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Delegeler geniş yelpazeden

Merkel’in yanı sıra Kovid-19 aşısı geliştiren BioNTech şirketinin kurucularından Dr. Özlem Türeci, Kimya Nobel Ödülü alan Benjamin List, Astronot Alexander Gerst, Alman Milli Takımı Teknik Direktörü Hansi Flick, Freiburg Teknik Direktörü Christian Streich, Bayern Münihli futbolcu Leon Goretzka, piyanist Igor Levit, eski İçişleri Bakanı Horst Seehofer gibi pek çok isim delegeler arasında yer alıyor.

Delegeler arasında Federal Meclisteki ve Eyalet Meclislerindeki çeşitli partilerdeki Türkiyeli milletvekillerinin yanı sıra oyuncular Renan Demirkan ve Sibel Kekilli, sağlık personeli Ayşe Yeter, Berlin-Brandenburg Türkiye Toplumu (TBB) Sözcüsü Ayşe Demir, gazeteci-yazar Ferda Ataman, Hannover Belediye Başkanı Belit Onay, NSU davasındaki müdahil avukatlardan Seda Başay-Yıldız ve Mehmet Daimagüler gibi Türkşye kökenliler de bulunuyor.

Cemal Bozoğlu da delege

            Delegeler arasında Güney Almanya’dan, Bavyera Yeşiller Partisinin aşırı sağ ve ırkçılık alanlarından sorumlu Bavyera Eyalet Meclisi Milletvekili Cemal Bozoğlu var.

Bugün yola Berlin’e yola çıkan Bozoğlu gazetemize şu açıklamada bulundu: “Bu hafta sonu Pazar günü Almanya Cumurbaşkanını belirlemek amacıyla seçiciler kurulu toplanıyor. Bin 423 temsilciden oluşan kurula Bavyera eyalet meclisi yeşiller grubu beni de layık gördü. 1979 yılında Almanya’ya geldiğimde bana birisi bir gün bu görevi yerine getireceğimi söyleseydi inanmazdım.”

Cemal Bozoğlu konuyla ilgili sözlerine şöyle devam etti. “Benim için büyük bir onur! Türkiye’den Almanya’ya misafir işçi çocuğu olarak göç ettiğim 1978 yılında biri bana bir gün devlet başkanımızı seçen bu şerefli meclisin bir parçası olacağımı söylese, ben de buna inanmazdım. Şimdi bu bir gerçek ve bunu gerçekten dört gözle bekliyorum!”

Bavyera eyalet meclisindeki Bündnis 90 / Die Grünen meclis grubuna, onların temsilcilerinden biri olmama izin verdikleri için teşekkür ederim. Augsburg Barış Şehri’ni bilgim ve inancım dahilinde temsil edeceğim. Son olarak, tüm gençleri siyasi ve sosyal olarak katılmaya teşvik etmek istiyorum. Atalarınızın nereden geldiği ve nasıl göründüğü önemli değil, kalbiniz demokrasimiz için atıyorsa, harekete geçmeye ve yarının toplumunu şekillendirmeye yardım etmeye cesaret edin!”