Almanya Ezidi Soykırımı’nı tanıdı

Alman Federal Meclisi, IŞİD’in yaptığı Ezidi Soykırımı’nı oy birliğiyle tanıdı. Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, kararı Almanca, Kürtçe ve Arapça paylaşımlarla duyurdu.

Alman Federal Meclisi, IŞİD’in 2014 yılında Irak’ta Ezidilere karşı işlediği suçları soykırım olarak tanıdı. Oturuma, Ezidi Miri Şeyh Hazım Tahsin Beg de katıldı.

Söz konusu kararın, Almanya’daki IŞİD üyelerinin yargılanmasını kolaylaştırması bekleniyor. Karar, Almanya’da 2021’de yargılanan eski bir IŞİD militanının, beş yaşındaki bir kız çocuğun öldürülmesi de dahil olmak üzere, Irak ve Suriye’deki Ezidilere karşı soykırım ve insanlığa karşı suçlardan müebbet hapis cezası almasının ardından geldi.

BAERBOCK’TAN ALMANCA, KÜRTÇE VE ARAPÇA PAYLAŞIM

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, parlamentodaki oturumun ardından yaptığı açıklamada, “Üç sene önce Irak’ın kuzeyinde Ezidi kadınlarla biraraya gelmiştim: Kaçırılmışlar, köleleştirilmişler, tecavüze uğramışlardı. Onların acısını unutamıyorum” dedi.

Alman bakan sözlerine şöyle devam etti: “Bundestag, IŞİD’in Ezidilere karşı işlediği suçların adını koymaya -soykırım demeye- karar verdi. Bu dünyada hiçbir parlamento kararının onların acılarını gidermeyeceğini biliyoruz. Fakat bu kararın bir fark yaratacağına dair derin bir inancım var: Bu, onların acılarının tanınması ve hayatta kalanlar için adalet sağlanması yönünde atılmış kararlı bir adım.”

IŞİD, 2014 yılında Irak’ın kuzeyindeki Şengal’e girdiğinde bölgede yüz yıllardır yaşayan Ezidileri katletmişti. Yaklaşık 7 bin kadını ve kız çocuğu köleleştiren örgüt, genç erkekleri çocuk asker olarak kullanmış, Ezidi erkekler ise katledilmişti. Irak’ta 550 bin kişilik Ezidi nüfusunun büyük kısmı yerlerinden olmuştu.

SOL PARTİ VE HIRİSTİYAN DEMOKRATLAR DA DESTEKLEDİ

Almanya’daki soykırım tasarısı ise iktidardaki koalisyonu oluşturan Sosyal Demokratlar, Yeşiller ve Hür Demokratların yanı sıra muhalefetteki Sol Parti ve muhafazakâr Hıristiyan Birlik partileri tarafından da desteklendi.

Federal Meclis, geçen yaz geçen yaz Dilekçe Komisyonu’nda kabul edilen bir kararla Ezidilere yönelik suçları soykırım olarak tanıyacağının işaretini vermişti. Komisyonda onaylanan imza kampanyasında Ezidilere soykırım uygulandığının kabul edilmesi talep ediliyordu.