Almanya haftalık çalışmayı dört güne indirmeyi tartışıyor

Almanya’nın en güçlü işçi sendikası IG Metall’in ‘dört günlük çalışma haftası’ önerisi tartışma yarattı. SPD ve Sol Parti öneriyi desteklerken muhafazakarlar ve patronlar düzenlemeye karşı çıkıyor.

Merhaba Haber Merkezi

Almanya’nın en büyük sendikası IG Metall’in haftalık çalışma süresini maaş kesintisi olmadan dört iş gününe düşürme önerisi, kamuoyunda tartışma yarattı. IG Metall, Nisan ayı başında yaptığı açıklamada demir çelik sektöründeki toplu sözleşme görüşmelerinde bu öneriyi masaya getireceğini duyurdu. Sendikanın talebi kabul edilirse demir çelikte çalışma süresi haftada 35 saatten 32 saate indirilmiş olacak.

IG Metall uygulamanın hayata geçmesi halinde iş ve aile hayatını dengeleyemediği için yarı zamanlı çalışan birçok kişinin çalışma hayatına tam zamanlı olarak döneceğini ve bunun da istihdam açığından muzdarip Alman ekonomisinin yararına olacağını savunuyor.

İKİ FARKLI ÖNERİ TARTIŞILIYOR

DW Türkçe’de yer verilen habere göre, IG Metall’in bu çıkışıyla birlikte Almanya’da dört günlük haftalık çalışma süresinin genelleştirilmesi tartışması başladı. Ancak bu başlık altında birden fazla model tartışma konusu ediliyor. Birinci model haftada 40 saat olan çalışma süresinin 32’ye indirilmesini içeriyor. İkinci model ise 40 saatin dört gün içinde 10’ar saatlik dilimler halinde dört güne bölüştürülmesini öneriyor. Peki, Almanya’da kim haftalık çalışmanın dört güne düşürülmesini savunuyor, kim savunmuyor?

SOSYAL DEMOKRATLAR ÖNERİYİ DESTEKLİYOR

Alman Yazı İşleri Ağı’na bağlı gazetelere bir mülakat veren Sosyal Demokrat Parti (SPD) Eş Genel Başkanı Saskia Esken, “Dört günlük çalışma haftasıyla iyi sonuçlar alabileceğimize inanıyorum” dedi. Esken anne babaların daha esnek ve az çalışma süresiyle aile içindeki sorumluluklarını daha rahat yerine getirebileceklerini belirtti. “Elbette ücret denkleştirmesinin de yapılması gerekir” diyen Esken, Almanya’daki birçok kişinin mevcut maaşıyla hayatını idame ettiremediğini belirtti. SPD Almanya’da Federal Hükümet’in en büyük ortağı.

Alman Sendikalar Birliği Başkanı Yasmin Fahimi de öneriyi desteklediklerini duyurdu. Deutschlandfunk radyosuna mülakat veren Fahimi dört günlük çalışma haftasının genel bir çözüm olmayacağını belirtti. Fahimi, “Her ekonomik branşta iş sözleşmeleri üzerinden konu açıklığa kavuşturulmalı ve güvence altına alınmalı” dedi. “Çalışma süresinin yoğunlaştırılmasının daha uzun dinlenme süreleriyle el ele gitmesi gerektiğini” dile getiren Fahimi “Ancak buna genel bir yanıt geliştirmek mümkün değil” diye konuştu.

HRİSTİYAN DEMOKRATLAR DÜZENLEMEYE KARŞI

Ana muhalefette yer alan Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) haftalık çalışma süresini dört güne indirmenin Alman ekonomisine zarar vereceği görüşünde. CDU/CSU Federal Meclis Grubu Başkanvekili Hermann Gröhe, Tagesspiegel’e yaptığı açıklamada “İş gücü açığının olduğu dönemlerde çalışma süresini kısaltmak ve emeği pahalandırmak, rekabet gücüne destek değil köstek olur” diye konuştu.

İŞVEREN ÖRGÜTLERİ DE ÖNERİYİ DESTEKLEMİYOR: YANLIŞ BİR MESAJ OLUR

Alman İşverenler Sendikası (BDA) ise çalışma haftasının dört güne indirilmesi önerisini reddediyor. BDA Genel Müdürü Steffen Kampeter maaş düşürülmeden çalışma süresinin azaltılmasının gerçekte karşılığı olmayan bir hesaplama olduğunu söyledi. Kampeter, Bild am Sonntag gazetesine verdiği mülakatta işletmelerde bireysel çözümlere ise karşı olmadığını belirtti. BDA’nın çalışma süresi hukukunda esnekliği desteklediğini belirten Kampeter, haftalık çalışma süresinin azaltılmasının mevcut durumda “yanlış bir mesaj” olacağını söyledi.