Almanya: Sabah gazetesinden iki gazeteci gözaltına aldı

Dışişleri Bakanlığı, Sabah gazetesinden iki yöneticinin Almanya’da gözaltına alınması üzerine açıklama yayınladı. Alman elçinin de bakanlığa çağırıldığı kaydedildi.

Almanya’da polis, Sabah gazetesinin Almanya temsilcisi İsmail Erel ve Avrupa baskısının yazı işleri müdürü Cemil Albay’ı bugün sabah gözaltına almıştı.

Sabah gazetesi, polisin Erel ve Albay’ın evi ile gazetenin Frankfurt kentindeki ofisinde arama yaptığını, bilgisayar ile telefonlarına el konduğunu yazdı.

Haberde, gözaltıların Cevheri Güven ve Ercan Karakoyun’un şikayeti üzerine yapıldığı belirtildi.

Bakanlık devrede

DHA’nın haberine göre diplomatik kaynaklar, “Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı” bilgisini verdi.

Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında şunlar kaydedildi: “Sabah gazetesinin Frankfurt Bürosu temsilcilerinin Alman polisi tarafından bugün (17 Mayıs) gerekçe gösterilmeden gözaltına alınmaları Türk basınına yönelik bir taciz ve yıldırma eylemidir. Bu menfur eylemi şiddetle kınıyoruz. Terör örgütü FETÖ’nün Almanya’daki faaliyetleri hakkındaki haberleri nedeniyle bir FETÖ mensubunun asılsız ihbarıyla hedef alınan gazetecilerin derhal serbest bırakılmalarını bekliyoruz.

Başarıyla gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı Seçimlerinin ilk turu ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinin hemen ardından, Alman makamlarının söz konusu basın mensuplarını, ifadeye dahi çağırmadan doğrudan gözaltına almalarını kasıtlı bir eylem olarak görüyoruz.

‘Özgürlükte ders vermeye kalkan Almanya…’

Basın ve ifade özgürlüğü konusunda tüm dünyaya ders vermeye kalkan Almanya’nın özgür basına yönelik bu eylemi, çifte standartlı yaklaşımını ortaya koymaktadır.

Konuya ilişkin olarak Almanya’da gerekli girişimler yapılmış olup, güçlü tepkimiz bugün Bakanlığımıza çağrılan Almanya’nın Ankara Büyükelçisi’ne de iletilmektedir.”

Erel ve Albay’ın az önce serbest bırakıldığı öğrenildi.