Almanya’da savaş karşıtı gösteriler düzenlendi

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısını protesto etmek amacıyla Almanya’da savaş karşıtı gösteriler düzenlendi.

AA (Berlin / Köln)

Başkent Berlin’de sendikalar, kiliseler ve çok sayıda sivil toplum kuruluşunun katılımıyla düzenlenen gösteriler kapsamında, “Savaşı durdurun! Ukrayna ve tüm Avrupa için barış” sloganıyla, tarihi Brandenburg Kapısı ile Zafer Anıtı arasında yer alan 17 Haziran Caddesi’nde toplanıldı.

Göstericilerin çoğunun Kovid-19 önlemleri kapsamında maske taktığı görülen gösteride, üzerinde “Savaşı durdurun”, “Almanya rengini belli et”, “Ben Rus’um ama savaşı desteklemiyorum”, “Savaş çözüm değildir”, “Ukrayna’yla beraberiz” yazan dövizler taşındı.

Gösteride yapılan konuşmalarda Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı kınandı.

Konuşmalarda Rus yönetimine saldırıları durdurma ve Ukrayna’dan geri çekilme çağrısında bulunuldu, Alman hükümetinden de Ukrayna’daki savaştan kaçanlara kapılarını açık tutması istendi.

Gösterilere katılanların sayısını polis “100 binden fazla”, gösteriyi düzenleyenler “500 bin” olarak ifade etti.

Köln kentinde de Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısını binlerce kişi protesto etti.

Tarihi Köln katedrali yanındaki Roncalli Meydanı’nı dolduran ve Ukrayna bayrakları taşıyan göstericiler, Rusya ve Putin aleyhine sloganlar attı.

Köln’de “Barış Yürüyüşü” yapıldı

 Almanya’nın Köln kentinde, Rusya-Ukrayna savaşı dolayısıyla düzenlenen “Barış Yürüyüşü”ne çok sayıda kişi katıldı.

Köln Karnaval Komitesinin, her yıl geleneksel yapılan “5. Mevsim Karnaval Geçidi”ni iptal ederek düzenlediği “Barış Yürüyüşü”, Clodwig Meydanı’nda yapıldı.

Ellerinde Ukrayna bayrakları ve savaş karşıtı mesajların yazılı olduğu dövizler taşıyan göstericiler, şehir merkezinden geçen yol güzergahında yaklaşık 5 kilometre uzunluğunda kortej oluşturdu. Yürüyüş boyunca şehir merkezindeki çok sayıda ana cadde trafiğe kapatıldı.

Rusya-Ukrayna savaşı dolayısıyla Rusya’yı kınayan göstericilerden bazılarının yürüyüşte karnaval kostümleri giydiği görüldü.