Almanya’da yeni koalisyona kadınlar damga vurdu

Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller, Hür Demokrat Parti (FDP)’den oluşan yeni koalisyonda bakanlıklar cinsiyete göre eşit dağıtıldı. İlk defa bir kadın Federal İçişleri Bakanı oldu.

Merhaba Haber Merkezi

Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) başbakan adayı olarak 26 Eylül’de yapılan seçimlerden en çok oy alarak çıkan Olaf Scholz 8 Aralık Çarşamba günü Federal Meclis (Bundestag) tarafından Almanya’nın yeni Şansölyesi olarak seçilecek. 16 yıllık görev süresinin ardından Angela Merkel’in yerini alacak.

SPD, Hür Demokrat Parti (FDP) ve Yeşiller’den oluşan trafik ışığı koalisyonundaki yedi bakanlığına hangi isimlerin geleceğini açıkladı. SPD’nin aldığı bakanlıkların dördüne kadınlar başkanlık edecek. Gelecekteki hükümette toplam 16 bakanlığı kadın ve erkekler arasında eşit sayıda paylaştırılması hedefleniyor.

Almanya’nın yeni seçilen müstakbel Başbakanı Olaf Scholz, bakanları Berlin’deki Willy Brandt House’da tanıtırken “Gücün yarısı kadınlarda” dedi. Scholz’a göre toplumun yarısı kadın olduğu için, bu yarının kabinede temsil edilmesi gerekiyor. Scholz, seçim kampanyası sırasında da Şansölye olduğunda eşit temsile dayalı bir federal hükümet olacağına söz vermişti.

SCHOLZ SPD’NİN 7 BAKANINI AÇIKLADI

Başbakanlık Wolfgang Schmidt tarafından yönetilecek. Scholz, Wolfgang Schmidt’in Başbakanlık yönetimine seçilmesinin kimseyi şaşırtmayacağını söyledi. Schmidt’e uzun yıllara dayanan işbirliği için teşekkür ederek “Bu görevi üstlendiği için minnettarım” dedi.

Bir önceki Federal hükümette Adalet Bakanı olarak görev yapan Christine Lambrecht yeni kabinede Savunma Bakanı olacak. Scholz, Lambrecht’i yeni Savunma Bakanı olarak tanıtırken “Bu hükümette güvenlik güçlü kadınların elinde olacak” dedi. Lambrecht, kendisine duyulan güvene atıfta bulunarak bu zorlu görevi üstlendiğini ifade etti.

YENİ İÇİŞLERİ BAKANI AŞIRI IRKÇILARIN HEDEFİNDEYDİ

Hessen eyaleti SPD eyalet başkanı Nancy Faeser yeni İçişleri Bakanı oldu. Nancy Faeser Almanya’nın Federal düzeyde de ilk kadın içişleri bakanı olacak. Faeser,basın toplantısında iç güvenliği sağlamanın en iyi yolunun iyi personele sahip güvenlik kurumları olduğunu söylerken çalışmasının odak noktasının aşırı sağcılığa karşı mücadelenin oluşturacağını ifade etti.

Aslen mesleği avukatlık olan Nancy Faeser aşırı sağcılardan geçtiğimiz Mayıs ayında ve 6 Haziran’da “NSU 2.0” imzalı tehdit mektubu almıştı. Faeser Twitter’da konuyla ilgili olarak “Bundan asla korkmayacağım ve tüm gücümle aşırı sağcılığa karşı savaşmaya devam edeceğim” diye yazmıştı.

Önceki hükümette Çevre Bakanı olan Svenja Schulze, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı’nı devralacak.

Daha yeni kurulan Konut ve Barınma Bakanlığı görevini Klara Geywitz üstlenecek. Geywitz, “Önümüzdeki görev çok büyük” dedi. Ciddi konut sorunu yaşanan ülkede yeni hükümet yılda 100 bini kamu parasıyla finanse edilecek 400 bin daire inşa etmeyi planlıyor. Geywitz, bakan olarak tekrar yeterli sayıda oturulacak daire olmasını sağlayacak.

Olaf Scholz daha önceden Klara Geywitz ile SPD liderliğine başvurmuş, ancak şimdiki eş başkanlar olan Saskia Esken ve Norbert Walter-Borjans’a karşı kaybetmişlerdi.

Sağlık Bakanı’nın kim olacağı ise en çok merak edilen konular arasındaydı. Bu göreve Karl Lauterbach getirildi. Lauterbach SPD sağlık uzmanı. Scholz, çoğu vatandaşın bir sonraki sağlık bakanının bir uzman olmasını ve adının Karl Lauterbach olmasını dilediğini söyledi. Ve dahası: “Olacak” diyerek Lauterbach’ın görevini açıkladı. Lauterbach ise kendisine duyulan güven için teşekkür etti. Yeni bakan pek çok kişinin inandığından daha uzun sürecek olan korona pandemisine karşı mücadelede aşılamanın temel araç olduğunu söyledi ve sağlık sisteminde kesinti olmayacağını duyurdu.

Hubertus Heil bir önceki hükümette olduğu gibi bu hükümette de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görevine devam edecek. Heil, bakanlığa devam edeceğinin açıklanmasının ardından “Daha fazla saygı ve yapılan iş ve ücret arasında daha çok adalet sağlanmasını istiyorum” dedi.

PARTİLERİN TABANLARI SÖZLEŞMEYİ ONAYLADI: KOALİSYONUN ÖNÜNDE BİR ENGEL KALMADI

Yeşiller, Dışişleri Bakanlığı’nı (Annalena Baerbock), Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığı’nı (Robert Habeck), Aile Bakanlığı’nı (Anne Spiegel), Çevre Bakanlığını (Steffi Lemke) ve Tarım Bakanlığı’nı (Cem Özdemir) aldılar.

FDP, Maliye Bakanlığı (Christian Lindner), Ulaştırma Bakanlığı (Volker Wissing), Adalet Bakanlığı (Marco Buschmann) ve Eğitim Bakanlığını (Bettina Stark-Watzinger) üstlendi.

Yeşillerin 125 bin üyesi 6 Aralık Pazartesi günü koalisyon sözleşmesini ve yeni hükümette görev alacak isimleri oyladı.

SPD ve FDP tabanı trafik ışığı anlaşmasına onay vermişti. 6 Aralık Pazartesi günü Yeşiller’in de 125 bin üyesinin parti sözleşmesine ve kabineye ve idareye seçilen isimleri onaylaması ile artık yeni kaolisyon hükümeitinin önünde bir engel kalmamış oldu.