Anaokulu (KİTA) sorunu protesto edildi

Mor balonlar, evlerde ve kreşlerde hazırlanmış onlarca pankart, çocuk arabalarıyla gelen aileler ve düdük sesleriyle Stuttgart, çok güzel, çok neşeli geçen bir yürüyüş ve mitinge tanıklık etti.

Ali Çarman (Stuttgart)

Zengin ülkeler (Emperyal) arasında yer almakla övünen Almanya’da çocuklar için yeteri kadar kreş bulunamaması sorunu devam ediyor. Her çocuğun ana okullarına gitme hakkı olmasına rağmen 378 bin çocuk yer sorunu nedeniyle kreşlere gidemiyor.

Aileler ve eğitmenler bir araya gelerek kurdukları insiyatif bu durumu protesto eden miting ve yürüyüş gerçekleştirdiler. Sendikalar ve demokratik kurumların destek verdiği eyleme 2 bin kişi katıldı.

Her çocuğa kreş yeri hakkı sağlanmalı

Anne ve baba çalıştığı koşullarda çocukların bakımı ve eğitimi büyük sorun oluyor. Bazı şehirlerde çocuk doğar doğmaz hemen Kita/Kreş yeri aranmasına rağmen ailelere büyük sıkıntı yaşamaktalar. Çoğu zaman bunun için işini bırakmak zorunda kalanlar oluyor.

Stuttgart Kita insiyatifi, nisan ayından bu yana daha fazla kreş yeri açılması için yoğun bir kampanya sürdürdü. Ancak, sorun çözülmüş değil. Hükümetler ve belediyeler, toplumun geleceği demek olan eğitime gerekli önemi vermiyor. Ve bunun yükünü aileler ve çocuklar çekiyor.

Güzel bir gelecek ve eğitim

Okul çağına gelmemiş çocukların daha bebeklik döneminden itibaren anaokullarında her bakımdan eğitilmeleri aslında toplumun geleceği için büyük önem arz ediyor. Yeteri kadar kreş olmaması bir yana var olanlar içinde içler acısı bir durumdan söz etmek mümkün.

Eğitim alanındaki eşitsizlikler, kreşlere ayrılan ödeneklerin yetersizliği gibi konuların ele alındığı miting saat 16’da başladı. Stuttgart belediye binası önündeki alan çocuk sesleriyle inledi. Aileler ve çocuklar taleplerini dile getiren dövizler taşıdılar.

Mitingde konuşma yaparken ismini saklamak zorunda kalan eğitmenlerin dikkat çektiği; kapasiteyi aşan alımlar, yetersiz eğitmenler ve çoğu zaman yuvalarda çocukların çocukların elbiselerini yıkama gibi sorunlara kulak tıkatılmakta.

Çocukların güzel bir eğitim görmeleri için eğitmenlere ve kreşlerde iyi çalışma koşulları yaratılmasına dikkat çekilen konuşmalarda mücadelemiz devam edecek denildi.

Mor balonlar, evlerde ve kreşlerde hazırlanmış onlarca pankart, çocuk arabalarıyla gelen aileler ve düdük sesleriyle Stuttgart, çok güzel, çok neşeli geçen bir yürüyüş ve mitinge tanıklık etti.