Augsburg ve Nürnberg’te de Ayşe Hür ile “Cumhuriyet” söyleşileri gerçekleştirildi

Ulm’daki söyleşiden sonra, Augsburg ve Nürnberg’te de gerçekleştirilen “Dersim, Cumhurriyet ve Tarihi Gerçekler” başlıklı söyleşiler düzenlendi.

Merhaba (Augsburg / Nürnberg)

Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu (ATİF) tarafından Güney Almanya’da 10 Kasım’da Ulm, 11 Kasım’da Augsburg’ta  ve 12 Kasım’da da Nürnberg şehirlerinde tarihçi araştırmacı-yazar Ayşe Hür ile yapılan söyleşilere iki yüzden fazla kişi katıldı. Her üç kente de başarıyla gerçekleşen söyleşiler, Türkiyeli toplum içinde haftalar öncesinden büyük ilgiyle beklendi.

Ulm Tohum Kültür Merkezi’nde düzenlenen ilk etkinliğin ardından, ertesi gün Augsburg Enternasyonal Kültür Merkezi’nde ‘Cumhuriyet ve Tarihi gerçekler’ üzerine yapılan sunum geç saatlere kadar sürmesine rağmen, ilgiyle takip edildi. Yine aynı içerikle, bir gün sonra Nürnberg Dialog Kültür Merkezi’nde de bir söyleş etkinliği gerçekleştirildi.

Her iki şehirde de ATİF adına Hasan Çelik’in moderatörlüğündeki söyleşilerde ‘100. yılında Cumhuriyet gerçekliği” tarihsel kronoloji ile anlatıldı

İlginin oldukça yoğun olduğu ve Ayşe Hür’ün anlatım zenginliği ile oldukça verimli bir söyleşi gerçekleştirildi. Tek tek sorulan sorulara karşılık verilen cevaplar, söyleşiyi canlı tuttu. Bir çok kurumum da katıldığı söyleşilere Partizan adına da Nürnberg’te bir konuşma yapılarak katkı sunuldu.