Avrupa Sürgünler Meclisi Yürütme Kurulu Nürnberg’te toplandı

Avrupa Sürgünler Meclisi Yürütme Kurulu 7. Toplantısı, 8 Yürütme Kurulu ve 2 Meclis üyesinin katılımıyla Nürnberg’te gerçekleştirildi.

Toplantının 6 Mayıs tarihinde olması sebebiyle; 6 Mayısta idam edilerek katledilen Deniz, Yusuf, Hüseyin şahsında, Armenak, Kaypakkaya, Sinan Cemgil, 18 Mayıs Diyarbakır zindanı şehitleri, 1 Mayıs şehitleri için saygı duruşu yapılarak toplantıya başlanıldı.

Yapılan toplantıda; ASM faaliyetleri değerlendirildi. ASM`nin çalışma prensiplerine bağlı kalarak yürüttüğü faaliyetler ve aldığı tavırlar esasta olumlu olarak değerlendirildi.

Son süreçte Avrupa devletlerinin sürgün, mülteci, sığınmacı kesimlere dönük baskı ve geri iade işlemlerini artırmasına karşı duyarlılık yaratan ve hükümetlerin baskı politikalarını kınayan açıklamalara ve ortak çalışmalara duyarlı olunması ve ASM olarak yer alınması gerektiği kararlaştırıldı.

Sürgünler sorunlarını işleyen, Türkiye, İran ve Şilili sürgünlerin yaşadığı sorunları ve süreçleri inceleyen, Sürgünlerle söyleşiler yapılarak SÜRGÜN Dergisinde yayımlanması benimsendi.

Seçim sürecinde ASM’nin taleplerinin gündeme taşınması amacıyla yapılan açıklama ve çağrıların yapıldığı bir süreçte;  ASM Yürütmesinin bilgisi ve onayı olmaksızın ASM imzasının destekleyiciler listesinde  yazılmasının etik bir davranış olmadığı belirterek eleştirilmiştir.

Önümüzdeki süreçte yapılacak çalışmalar planlanarak, başarılı bir Yürütme Kurulu toplantısı gerçekleştirilmiştir.

Alınan Kararlar;

9 Eylül 2023 tarihinde YILMAZ GÜNEY ve AHMET KAYA`nın mezarı ziyaret edilerek aynı gün Paris`te 12 Eylül Süreci ve Avrupa`da Sürgünler konulu bir Sempozyum yapılması kararlaştırıldı.

Sempozyumda konuşmacı olarak düşünülen şahsiyetlere ve kurumlara davet gönderilecek.

SÜRGÜN Dergisinin 300 adet basılması ve 6. Sayısının Eylül 2023 e yetiştirilmesi kararlaştırıldı. Dergide yer alması gerekli yazıları Yayın Kurulu belirleyerek yazarlara iletecek. Ayrıca yazı yazmak ve katkı sunmak isteyen arkadaşların yazılarını 15 Temmuz tarihine kadar – exilrat@web.de – adresine yollamaları istendi.

ASM 7. Kongresinin 9 Şubat 2024 – Cumartesi saat 14.00 de Mannheim kentinde yapılması kararlaştırıldı.
9 Eylül Paris Sempozyumunun ve Kongre yapılacak yerin adresleri ileriki tarihlerde duyurulacaktır.

Tüm ASM meclis üyelerimizi, bileşenlerimizi ve dostlarımızı yapılacak çalışmalara katkı vermeye ve desteğe çağırıyoruz.

(Avrupa Sürgünler Meclisi)